Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. Przybywa również Polaków zakażonych wirusem HIV. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 24 781 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski, odnotowano 3 729 zachorowań na AIDS, a 1 423 chorych zmarło.

Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10 dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. Test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) w Polsce przez cały rok. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie aids.gov.pl/pkd. Warto, aby na badanie zdecydowała się każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie.

źródło: http://www.psseolesnica.cba.pl/