70 lat minęło – piękny jubileusz oleśnickiego „Słowaka”!

O szczególnej roli I LO im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, popularnie zwanego „Słowakiem”, właściwie nie trzeba przypominać. O tym, jak ważną jest on szkołą w edukacyjnym pejzażu miasta, świadczą zarówno osiągnięcia  absolwentów, jak i sukcesy uczniów. Dawniej i dziś.  Dość powiedzieć, że dla wielu  pokoleń  oleśniczan „Słowak” był – i we wspomnieniach pozostaje nadal, Alma Mater, w której szlifowali swoją wiedzę, rozwijali talenty czy budowali świat wartości oparty na szacunku dla  człowieka. Po latach z pewnością wielu z nich z nostalgią spogląda wstecz i powraca wyobraźnią w szacowne mury  ILO, w czasy młodości. Teraz nadarza się wyjątkowa okazja,  by nie tylko w wyobraźni, ale – jak  powiedzieliby młodzi ludzie  – w „realu” odwiedzić  swoją ukochaną szkołę,  jest nią 70-lecie powstania liceum.

Uroczystości jubileuszowe odbędą się w dniach 23-24.10. 2015 roku, a głównym  organizatorem jest ILO w Oleśnicy, które przygotowało bogaty program. Motywem przewodnim zaplanowanych obchodów jest hasło: „Zmieniają się pokolenia – wartości pozostają niezmienne”. Podkreśla ono swoisty fundament,  na którym opiera się kształcenie w „Słowaku”,  mimo gwałtownych przemian, pozostaje on niezmienny, a tworzą go takie wartości, jak dążenie do dobra, wrażliwość społeczna, kult mądrości czy ciekawość świata.  Co zatem interesującego będzie się działo podczas jubileuszu? 70-lecie ILO zainauguruje  uroczysta gala  w sali widowiskowej MOKiS-u z udziałem gości honorowych, uczniów, rodziców, współpracowników i  po prostu przyjaciół liceum. Będzie to okazja nie tylko do okolicznościowych przemówień, ale przede wszystkim do wyrażenia wdzięczności partnerom szkoły, jej byłym i obecnym pracownikom oraz do wspomnień o tych, którzy już odeszli, a swoim życiem odcisnęli trwały ślad w historii szacownej Jubilatki.

W ramach rocznicowych obchodów  zorganizowany zostanie również VII Jubileuszowy Zjazd Absolwentów z lat 1947 – 2005. Podczas zjazdu uczestnicy będą mogli do woli korzystać z gościny „Słowaka” – podziwiać artystyczne talenty swoich następców – dzisiejszych uczniów, zwiedzać szkołę, poznawać jej przeszłość, jak i współczesne oblicze, tropić ślady swojej obecności w jej murach i spotykać się z kolegami ze szkolnej ławki czy dawnymi nauczycielami. Słowem, wrażeń i wzruszeń nie powinno zabraknąć. Tradycyjnie podsumowaniem zjazdu będzie bankiet. W jego trakcie – już w swobodnej atmosferze zabawy – będzie można oddać się do woli wspomnieniom, zintegrować się z innymi rocznikami i prawdziwie poczuć się częścią rodziny – rodziny „Słowaka”.
W  związku 70-leciem powstania liceum zostanie również  wydany album Ta nasza młodość… 70 lat oleśnickiego liceum na archiwalnych fotografiach opracowany przez Krzysztof Dziedzica. Jego promocja odbędzie się podczas obchodów jubileuszu na wernisażu wystawy poświęconej historii ILO w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.

Szczegółowe informacje na temat obchodów  jubileuszu i zjazdu absolwentów  dostępne są tutaj. Zapraszamy do odwiedzin!

Aleksander Radzyniak