Dnia 10.05.2019 r. uczniowie klasy pierwszej o profilu politechnicznym rozpoczęli tegoroczną przygodę z robotyką, która miała miejsce podczas warsztatów konstruowania i programowania robotów. Zajęcia w naszej szkole prowadzą panowie: Łukasz Leśniak i Piotr Nowak

Zajęcia mają na celu zainteresować uczniów naukami technicznymi oraz pokazać, że robotyka i programowanie to dziedziny nauki z którymi warto wiązać swoją przyszłość. W czasie kursu robotyki uczniowie budują swoje własne roboty mobilne, zapoznając się ze wszystkimi etapami ich konstruowania. Poznają podstawy wykonywania obwodów drukowanych, lutowania, montażu elementów, testowania i programowania mikrokontrolerów. Budowany robot programowany jest w języku C i może działać jako robot typu linefollow`er – robot wyścigowy, robot minisumo, może podążać za ręką, unikać przeszkód i krawędzi stołu. Po zakończonym kursie roboty zostają w szkole, a uczniowie nadal mogą samodzielnie rozwijać swoje zainteresowania. Zajęcia rozwijają zdolności manualne uczniów i pokazują praktyczne zastosowanie szkolnych przedmiotów – matematyki, fizyki, chemii oraz informatyki. Przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania uczniów naukami ścisłymi, pokazują ich zastosowania w życiu codziennym oraz udowadniają, że nauki ścisłe są nie tylko wartą rozważenia ścieżką przyszłej kariery zawodowej, ale także mogą stać się hobby i sposobem na realizację własnych pomysłów. W czasie pierwszego spotkania uczniowie wykonali własne płytki obwodów drukowanych oraz samodzielnie lutowali elementy elektroniczne.