W dniu 5 września 2013 roku uczniowie klasy 3c wraz z opiekunem dr Anettą Grzesik-Robak, uczestniczyli w debacie z europarlamentarzystami: Lidią Geringer de Oedenberg oraz Piotrem Borysem, które odbyło się w Teatrze Lalek we Wrocławiu. Nietypowe miejsce spotkania wynikało z przygotowanego  spektaklu  z inicjatywy biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu pt. „Parlament Europejski kontra Kryzys”, który  nasi uczniowie mogli obejrzeć.  W przedstawieniu zostały uwypuklone w atrakcyjny sposób główne przyczyny  kryzysu ekonomicznego w Europie, a także sposoby jego pokonania.

Widzowie  wcielili się w rolę posłów do Parlamentu Europejskiego, których decyzje miały rzeczywisty wpływ na rozwój wydarzeń na scenie. Publiczność nie miała łatwego zadania, bo w podejmowaniu trudnych decyzji przeszkadzał okropny Kryzys. Próbował on pokrzyżować wszelkie plany Parlamentu, w jak największym stopniu poróżnić jego członków i uniemożliwić doprowadzenie do kompromisu w jakiejkolwiek sprawie. Starał się nie dopuścić do zatwierdzenia składu Komisji Europejskiej oraz wyboru Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kiedy ze względu na oszczędności widzowie-posłowie odrzucili pomoc dla krajów rozwijających się, wszechobecny na widowni Kryzys przekonał ich do przyjęcia, ustawy o przyznaniu obywatelom Unii Europejskiej milionów darmowych cukierków. Każdy wybór miał swoje konsekwencje.

Europy bronił dzielny Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a na straży jakości i przejrzystości debaty publicznej stał Dziennikarz. Kiedy doszło do ostatecznego starcia pomiędzy Kryzysem a Europą, w emocjonującym pojedynku szachowym z „Odą do Radości” w tle, kiedy wydawało się, że Europa już przegrała, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wspomagany przez widzów wyprowadził zwycięskie ciosy. Chociaż Kryzys odgrażał się jeszcze i zapowiadał swój powrót, młodzież opuszczała widownię z uśmiechem i bogatsza o nowe doświadczenia.