Nauczyciel bibliotekarz:

mgr Marta Faiga – m.faiga@lo1.olesnica.pl

Godziny pracy biblioteki szkolnej:

Poniedziałek 10:40 – 14:20
Wtorek          7:50 – 13:30
Środa            7:50 – 15:30
Czwartek       7:50 – 14:20
Piątek           7:50 – 14:20


Regulaminy:

Regulamin biblioteki

Regulamin czytelni

Regulamin korzystania z komputerów w bibliotece


Zestawienia biblioteczne:

Zestawienie książek dla wychowawców

Zestawienie książek dla rodziców

Zestawienie książek – Efektywne uczenie się

Zestawienie książek – Oleśnica i okolice

Cyberprzemoc – zestawienie


Lista lektur szkolnych:

Lista lektur szkolnych liceum trzyletnie

Lista lektur szkolnych liceum czteroletnie


październik 2019

Nagroda Bookera 2019

W tym roku Nagroda Bookera trafiła w ręce dwóch pisarek – Margaret Atwood za książkę „Testamenty”, będącą kontynuacją głośnej „Opowieści podręcznej” oraz Bernardine Evaristo  za powieść „Girl, Woman, Other”. Jest to niezwykła sytuacja, ponieważ od 1993 r. w regulaminie przyznawania nagrody jest wyraźny zapis, że zwycięzca może być tylko jeden. Co skłoniło jury do złamania regulaminu? Peter Florence – przewodniczący tegorocznej kapituły komentuje to w następujący sposób: „Ten dziesięciomiesięczny proces był szaloną przygodą. Dziś w pokoju przez pięć godzin rozmawialiśmy o książkach, które kochamy. W przypadku tych dwóch powieści nie możemy iść na kompromis. Obie są fenomenalnymi książkami, które zachwycą czytelników i będą rozbrzmiewać echem przez wieki”.

źródła:
Booklips
The Wrap, aut. zdj. Getty

„Wystrzałowa jesień” nowy cykl spotkań autorskich w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej

Oleśnicka biblioteka Publiczna im. M. Reja zaprasza na nowy cykl spotkań. Wśród zaproszonych znajdą się autorzy kryminałów. Pierwszym gościem będzie Wojciech Chmielarz, twórca cyklu o Jakubie Mortce, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru.

Spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej OBP, przy ul. M. Reja 10. 


VII Dolnośląsku Konkurs „W kręgu fantasy”

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego wraz ze Szkołą Podstawową nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu zapraszają wszystkich utalentowanych uczniów z regionu do udziału w Dolnośląskim Konkursie Literacko-Plastycznym „W kręgu fantasy”.

Konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach – literackiej (na opowiadanie fantasy) i plastycznej. Skierowany jest do młodzieży z klas siódmych i ósmych oraz szkół średnich.

Więcej informacji w bibliotece szkolnej.

W_kręgu_fantasy_regulamin 


Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami Literackiej Nagrody Nobla

Polska pisarka została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla za rok 2018 za – jak powiedział sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm – za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Laureatem 2019 roku został Peter Handke – austriacki pisarz i tłumacz – za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Gratulacje dla zwycięzców!

źródło: The Nobel Price

Noc Bibliotek

5 października odbyła się ogólnopolska akcja Noc Bibliotek. Jednym z punktów imprezy było głośne czytanie „Hobbita” J. R. R. Tolkiena. Chętnych do czytania nie brakowało, czytali duzi i mali, przenosząc słuchaczy do świata fantazji. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Jaworska, kl. IA, Paulina Malczyszyn, kl IG i Maria Jaworska, kl. IIC.


CzytajPl

Program Upoluj swoją książkę skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Kampania będzie miała charakter ogólnopolski i potrwa od 2 do 30 listopada. Została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udział w akcji jest bezpłatny.

książki dostępne w tegorocznej edycji to:

Szczegóły wkrótce.


Noc Bibliotek w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja

5 października w godzinach od 17:00 do 22:00 OBP zaprasza do udziału w VII edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Wśród atrakcji wymienić można głośne czytanie „Hobbita” J. R. R. Tolkiena w przekładzie M. Skibniewskiej. Szczegóły na plakacie.


XXV Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza O Laur Plateranki

II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu oraz miłośnicy poezji związani ze szkołą zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w turnieju poetyckim. Szczegóły w Regulaminie.


wrzesień 2019

Spotkanie podróżnicze „Z biblioteką przez świat”

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Z Biblioteką przez świat”.

Joanna Gerstel i Mariusz Wasiewski to para młodych podróżników z Zielonej Góry, których fascynuje Europa Wschodnia i Środkowo-Wschodnia.

Tematyka proponowanej prezentacji podróżniczej dotyczy  ubiegłorocznej wrześniowej rowerowej podróży, podczas której przemierzyli ukraińską Galicję, Mołdawię, Naddniestrze i część Ukrainy Południowej (m.in. Odessę i historyczny Budziak).

Spotkanie odbędzie się 20 września o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10.

Serdecznie zapraszam.


Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

7 września 2019 roku w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej przy ul. M. Reja 10 odbędzie się ogólnokrajowa akcja Narodowego Czytania. W tym roku wysłuchamy fragmentów ośmiu nowel:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  1. Katarynka – Bolesław Prus
  1. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  1. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  1. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  1. Sachem – Henryk Sienkiewicz
 1. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.


maj 2019

Zbiórka książek z Fundacją Zaczytani.org

W dniach 23 – 28 maja w liceum odbyła się Wielka Zbiórka Książek, której inicjatorem jest Fundacja Zaczytani.org. Zebrane książki trafią do szpitali, hospicjów, domów dziecka, domów pomocy społecznej, świetlic wiejskich i środowiskowych lub centrów aktywności lokalnej. Dzięki zaangażowaniu uczniów: Julii Klimkowskiej 1C, Aleksandry Machelak 2A, Damiana Nasiadka 2A, Krzysztofa Sobieli 2A, Patrycji Klek 2B, Aleksandry Czajkowskiej 2D i Julii Bernackiej 2D, udało się zebrać ponad 120 książek:) Dziękuję wszystkim za udział w tej wspaniałej inicjatywie społecznej.


16. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

28 maja rozpocznie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, który obfitować będzie w spotkania z pisarzami i krytykami, panele dyskusyjne i wykłady otwarte. Wśród zaproszonych gości są Sebastian Fitzek – niemiecki autor bestsellerów oraz Bernard Minier – francuski autor, który odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Festiwal zaszczycą swoja obecnością również rodzimi autorzy. Wśród nich wymienić można: Wojciecha Chmielarza, Martę Guzowską, Cezarego Łazarewicza czy Jacka Dehnela.

Program Festiwalu


Z BiFK przez świat: spotkanie z Joanną Kaszewiak – „Rowerem na koniec Azji – samotna kobieca włóczęga”

23 maja (czwartek) o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Bifk przy ul. M. Reja odbędzie się spotkanie z Joanną Kaszewiak. 

Joanna Kaszewiak to pasjonatka podróży, która stosunkowo niedawno odkryła istnienie rowerów. Wcześniej po świecie przemieszczała się z plecakiem, poznając Indie, Tanzanię czy Chiny. Nowa miłość do dwóch kółek odmieniła wszystko nieodwracalnie. Przejechała 3400 km dookoła Polski, by potem wyruszyć na dwuletnią samotną włóczęgę na kraniec Azji.

Na co dzień lubi włoską kuchnię, polską literaturę faktu i hiszpańską piłkę nożną. Oraz czekoladę dowolnego pochodzenia.

więcej na stronie BIFK

marzec 2019

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

28 marca (czwartek) o godz. 18:00 w sali konferencyjnej BiFK przy ul. M. Reja odbędzie się spotkanie z mistrzynią książek biograficznych. Rzetelne przygotowanie, świetny język, wiedza i obiektywizm to atuty jest pisarstwa.

Anna Kamińska – autorka książek, biografka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona  (2015). Za tę ostatnią została nominowana  do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Jest też laureatką tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę Białowieża szeptemHistorie z Puszczy Białowieskiej.

Więcej informacji na stronie BiFK

luty 2019

Z BiFK przez Świat: Indianie meksykańscy – spotkanie z Julietą Gonzales-Springer

 21.02.2019 r. (czwartek) o godz. 18.00 w BiFK w Oleśnicy odbędzie się spotkanie z Julietą González-Springer. Tematem spotkania będzie kultura, sztuka, tradycje i walka o przetrwanie Indian meksykańskich.

Julieta González-Springer – śpiewaczka i grafik. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Realizowała studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Plakatu i Ilustracji. Ukończyła studia pedagogiczne na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Specjalizuje się miedzy innymi w ilustracji i projektowaniu plakatów oraz jako muzyk w dziedzinie muzyki dawnej, jak również muzyki tradycyjnej Meksyku i krajów iberoamerykańskich. Jej Fundacja DOS MUNDOS organizuje wydarzenia kulturalne, promując kulturę Meksyku oraz kulturę Polską za granicą. W Meksyku pracowała jako nauczyciel sztuki z dziećmi i dorosłymi oraz jako nauczyciel języka hiszpańskiego w Szwajcarii i we Wrocławiu (British International School). Od kilku lat współpracuje z siecią bibliotek we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Kielcach, Księgarnią Hiszpańską, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Długołęce (GOK) i innymi instytucjami kultury.

listopad 2018

W bibliotece pojawiły się nowe książki💛💚💙 Zapraszam wszystkich Czytelników złaknionych nowości😍😄😎📚 Szybki podgląd co zostało kupione znajdziecie tu: Listopadowe nowości

październik 2018

 Japonia inna niż myślisz

25 października (czwartek) o godz. 18:00 w sali widowiskowej BiFK przy ul. M. Reja 10 odbędzie się spotkanie z serii „Z BiFK przez świat”.

Już niedługo będę miała przyjemność opowiedzieć mieszkańcom Oleśnicy o moim intensywnym i bardzo aktywnym pobycie w Japonii. Dla tych, którzy chcieliby posłuchać nieco o Japonii, dla tych, którzy się tam wybierają lub dla tych, którzy byli i chcieliby podyskutować o przeżyciach, a także dla tych, których ciekawi, jak podróże można połączyć z pracą i jak się ma Japonia do Polski jest to event na pewno do polecenia” – tak o spotkaniu pisze na swoim blogu p. Barbara Bartczak – oleśniczanka, podróżniczka, którą ciągnie do świata:)


„Węgierskie impresje” – spotkanie autorskie z Gizellą Csisztay i György Mandicsem

11 października (czwartek) o godz. 18.00 w sali konferencyjnej BiFK (ul. M. Reja 10) odbędzie się spotkanie autorskie „Węgierskie impresje”, którego gośćmi będą Gizellą Csisztay i György Mandicsem.
Gizella Csisztay – polonistka, pracuje na Uniwersytecie ELTE, tłumaczka książek Włodzimierza Odojewskiego, Juliusza Kornhausera oraz György Mandics – węgierski nauczyciel, poeta, pisarz, dziennikarz i publicysta.
Spotkanie będzie okazją do porozmawiania o relacjach polsko-węgierskich.


Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

5 października 2018 r. BiFK – Biblioteka pod Pegazem, ul. F. Kleeberga 4. Więcej informacji na stronie BiFK


wrzesień 2018

Tydzień Książek Zakazanych

Od niedzieli 23 września trwa coroczne święto kultywujące wolność czytania. Tegoroczna edycja Tygodnia Zakazanych Książek odbywa się pod hasłem „Zakazane książki, uciszone historie”.

Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W latach 80. XX wieku wzrosła tam ilość prób ograniczania dostępu do niektórych książek, często na skutek zorganizowanych protestów. Punktem kulminacyjnym był 1982 rok, gdy piątka uczniów z hrabstwa Nassau oskarżyła lokalną komisję edukacji o odmawianie im praw wynikających z Pierwszej Poprawki poprzez usunięcie z półek bibliotek szkolnych książek, które członkowie tego gremium uznali za „antyamerykańskie, antychrześcijańskie, antysemickie lub po prostu wulgarne” (lista zdjętych pozycji obejmowała kilkanaście tytułów, w tym „Rzeźnię numer pięć” Vonneguta, „Nagą małpę” Morrisa, „Black Boya” Richarda Wrighta czy anonimowy pamiętnik narkomanki „Idź, zapytaj Alice”). Sprawa otarła się o Sąd Najwyższy, który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek tylko dlatego, że nie zgadzają się z ich treścią.

Obecnie Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest na całym świecie. W wydarzeniu aktywnie uczestniczą również biblioteki, a także niektóre szkoły i księgarnie w Polsce, zachęcając do sięgania po zakazywane tytuły. Z roku na rok nasila się ilość ataków na prawo każdego człowieka do swobodnego wyboru literatury, dlatego organizatorzy twierdzą, że jeszcze usilniej trzeba zwracać uwagę na ten problem.

Biuro ds. Wolności Intelektualnej informuje, że w ostatnich latach wzrosła liczba tzw. „całkowitych zakazów”, czyli sytuacji, kiedy członkowie lokalnej społeczności próbują usunąć z półek bibliotek lub szkół wszystkie pozycje poświęcone jakiejś tematyce, np. książki o tematyce LGBT lub księgi religijne (z Biblią na czele).

Więcej o akcji znajdziesz na stronach:

Legalna Kultura

Wikipedia

źródło: Booklips

Spotkanie autorskie z Jackiem Pałkiewiczem

20 września (czwartek) sala widowiskowa BiFK w Oleśnicy, ul. J. Kochanowskiego 4. Więcej informacji na stronie BiFK


Zapraszamy uczniów i nauczycieli na Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego”


wrzesień 2017

Nagroda Literacka Nike 2017Wypożyczaj i czytaj ebooki bez limitu.

Zyskaj bezpłatny dostęp do ponad 16000 tytułów na smartfonie lub tablecie.

  1. Załóż darmowe konto na Legimi
  1. Wpisz unikatowy kod, który wręczono Ci w bibliotece.
 1. Pobierz bezpłatną aplikację Legimi dostępną na iOS, Android, Windows 8 oraz Windows Phone. Pobieraj i czytaj ebooki bez ograniczeń.


„Konkurs na ekslibris”

Regulamin


XVII Maraton Pisania Listów

Amnesty International

Maraton Pisania Listów odbywa się  w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który świętujemy 10 grudnia. W Maratonie, zorganizowanym przez Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy 12 grudnia wzięły udział klasy 1B i 1E. Uczniowie najpierw zapoznali się z sylwetkami osób, których prawa zostały złamane. Później każdy wybrał w czyim imieniu chce napisać lis do władz, żądając uwolnienia z więzienia, sprawiedliwego procesu, ułaskawienia, ochrony życia czy ochrony środowiska. Najwięcej emocji wzbudziła 10-letnia Annie Alfred – albinoska z Malawi- która żyje w ciągły zagrożeniu, oraz Fomusoh Ivo Feh, który został skazany na 10 lat więzienia za sms-owy żart.

Galeria


Żywe okładki

Czy rzeczywiście „nie ocenia się książki po okładce”? Co rzuca się w oczy, gdy po książkę sięgamy? Co nas w niej – przy pierwszym kontakcie- intryguje? Czy można zakochać się w książce od pierwszego wejrzenia ?
Próbą odpowiedzi na te pytania było nieszablonowe zadanie skierowane do uczniów- młodzi czytelnicy mieli stworzyć własną okładkę wybranej lektury. Ale celem zadania było rozwijanie wyobraźni i ekspresji w niewerbalnych sposobach promowania książek oraz – co najistotniejsze – wejście w rzeczywisty, głęboki i twórczy kontakt z tekstem literackim. Uczniowie klas Id, Ie, IIc (i już niedługo IIb) z tego zadania wywiązali się rewelacyjnie.
„Żywa okładka” to popularna wśród naszych licealistów metoda aktywnego, twórczego podejścia do czytanych lektur, sprawiająca, że książka staje się „czymś” (a może „kimś”) przyjaznym, otwartym na kontakt i czytelniczą pasję. Pomysłodawczynią projektu jest prof. Małgorzata Dąbrówka-Poszwa.

Autorzy zdjęć – klasa 1D:

Zdj. 1-2 Król Edyp: Weronika Gąsior, Weronika Gołąbek, Sara Kowalek, Zuzanna Wysmyk

Zdj 3-4 Król Edyp: Adrianna Fryta, Kamil Juchniewicz, Bartosz Mazurkiewicz, Oliwia Stożek

Zdj. 5 Król Edyp: Krzysztof Bednarski, Anna Łacna, Michał Ozga, Julia Procajło

Zdj. 6-7 Król Edyp: Anna Gąszczak, Ewa Krawczyńska, Klaudia Nowak, Natalia Wencel, Natalia Włodarczyk

Zdj. 8 Król Edyp: Aleksandra Borowiak, Laura Galeano, Natalia Rudzka, Dominika Woźniak

Zdj 9 Król Edyp: Roland Krawczyński, Weronika Piechowiak, Wiktoria Stempin, Agnieszka Zobek

Zdj. 10 Mit o Orfeuszu i Eurydyce:

Zdj. 11-13 Król Edyp: Izabela Budziszewska, Marta Galik, Cezary Kazubiński, Estera Smolak, Mikołaj Ślusarek

Galeria klasy 1D

Autorzy zdjęć – klasa 1E:

Zdj. 1 Mit o Demeter i Korze: Salomea Sabatowicz i Gabriela Stala

Zdj. 2 Mit o Atenie i Arachne: Barbara Dudek, Hubert Gugulski, Mikołaj Kircuń, Paulina Szatkowska

Zdj. 3 Mit o Demeter i Korze: Patrycja Bajorek, Katarzyna Kociubińska, Malwina Mickiewicz, Sara Michałowska, Natalia Płócienniczak

Zdj. 4 Mit o Orfeuszu i Eurydyce: Julia Balicka, Katarzyna Stanisławczyk

Zdj. 5 Mit o Edypie: Karolina Lipińska

Zdj. 6 Mit o Demeter i Korze: Kamila Biesak, Julia Chisińska, Martyna Kras

Zdj. 7 Mit o Syzyfie: Aleksandra Konarska

Zdj. 8 Mit o Narcyzie: Weronika Kapka, Martyna Kozieł, Julianna Michalik, Malwina Mróz, Magdalena Tomaszczyk

Galeria klasy 1E

Autorzy zdjęć – klasa 2C

Zdj. 1 Dziady cz. III: Pamela Głowińska, Jakub Jędrusiak, Maria Krzywak, Dorota Lewicka

Zdj. 2 Dziady cz. IV: Alicja Kornalewska, Michalina Majzner, Karolina Mierzwa, Aneta Wika

Galeria klasy 2C


CZYTAJPL.PL

[2 listopad 2016 – 30 listopad 2016]

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z ponad 600 plakatów na przystankach komunikacji miejskiej w całym kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć takie hity, jak superprodukcja „Lśnienie” Stephena Kinga, „Inne pieśni” Jacka Dukaja, „Millenium” Davida Lagercrantza, „Trawers” Remigiusza Mroza, „Ósme życie” Nino Haratischwili czy biografia Elona Muska, twórcy Tesli i SpaceX. Żeby korzystać wystarczy postępować zgodnie z instrukcją zamieszczona na obrazku. Miłośnicy książek do dzieła!!!

bez-tytulu
źródło: http://czytaj.pl/oakcji.html

Więcej informacji znajdziesz  na stronie akcji


Tydzień Książek Zakazanych

plakata

Więcej informacji o akcji na stronie


logo_75

Od 2 września do 8 października 2016 r. każdy może skorzystać z ponad 1100 utworów z 30 legalnych źródeł. Można je pobierać łatwo, wygodnie i szybko – wystarczy smartfon czy notebook i kultura jest na wyciągnięcie ręki. To oferta dla każdego, różnorodna i bezpłatna lub po preferencyjnych cenach – cena najdroższych utworów nie przekracza 10 zł (oprócz gier). Wbrew panującym powszechnie opiniom kultura w sieci nie musi być droga. 

 

CO OZNACZA KULTURA NA WIDOKU?

 • multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura. Skierowany jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać,
 • portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki.
 • zasoby z legalnych źródeł – łącznie ponad 1100 treści multimedialnych (muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata), po które możesz sięgnąć w każdej chwili – w parku na ławce, w domowym fotelu, w kawiarni, samochodzie, na plaży,
 • a także instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. 
  Źródło: Kultura Na Widoku www.kulturanawidoku.pl

Plakatów z legalną kulturą szukaj w szkole 🙂

Więcej informacji →

„Konkurs na ekslibris”

eksli

Szczegóły: Regulamin konkursu na ekslibris

Nagrodzone prace:

Autorki ekslibrisów: Wiktoria Prokopowicz – klasa 2A; Julia Wałęga – klasa 1A; Hanna Zachacz – klasa 2D


Targi Dobrych Książek

W dniach 3-6 grudnia warto odwiedzić Wrocław i wybrać się na jedną z największych imprez pro­pa­gujących li­te­ra­tu­rę o wy­so­kich wa­lo­rach li­te­rac­kich oraz ar­ty­stycz­nych i ty­po­gra­ficz­nych w kraju. We Wrocławskim Centrum Kongresowym (Hala Stulecia) zaprezentują się wydawcy, pisarze, dziennikarz, blogerzy, tłumacze, ilustratorzy i wielu innych ludzi książki. Będzie można wziąć udział w rozmowach, panelach dyskusyjnych, warsztatach, szkoleniach lub zdobyć autograf ulubionego pisarza. Szczegółowy program Targów można znaleźć tu:

Serdecznie zapraszam!

targi


Narodowe Czytanie 2015

5. września 2015 r. odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Podczas tegorocznego wydarzenia w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa. Na pięknie przygotowanej scenie, wprowadzającej słuchaczy w klimat XIX-wiecznej powieści, swoje ulubione fragmenty prezentowali m. in.: pan Michał Kołaciński – burmistrz Oleśnicy, pani Anna Zasada – dyrektor OBP, pani Marzena Helińska – dyrektor I LO, pani Katarzyna Jurzyk – nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 2, oraz studentki OUTW. O wspaniałą, rodzinną atmosferę zadbał prowadzący – Jędrzej Rybak oraz pani Justyna Krupka, która w krótkim wystąpieniu wprowadziła nas w świat „Lalki”.

Naszą szkołę prezentowali uczniowie: Justyna Cieślach – kl. IIc, Nikodem Dymiński – kl. IIId, Ania Krowicka – kl. IIa, Angelika Ordon – kl. IIIc i Łuksza Sobol – kl. IIIb. Wszystkim uczniom, zarówno tym występującym jak i tym na widowni serdecznie dziękujemy:)

Dziękujemy również polonistom I LO – pani Małgorzacie Dąbrówce-Poszwie, pani Justynie Krupce i panu Aleksandrowi Radzyniakowi za przygotowanie uczniów:)

narczyt


Ogólnopolskie Wybory Książek

27.kwietnia w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek – inicjatywa zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich, redakcję „Biblioteki szkolne online”. Patronat nad Wyborami objęła pani Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Akcja ma odpowiedzieć na pytanie po jakie książki sięga najczęściej młodzież.
W naszej szkole w dniu wyborów działała „ruchoma” Komisja Wyborcza, która odwiedzała klasy podczas wyznaczonych lekcji w celu przeprowadzenia głosowania. Uczniowie na karci do głosowania wpisywali tytuły trzech najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie.
Komisja w składzie: Karolina Barańska, Jakub Borowiec, Adrian Polowczyk, Klaudia Samiec, Patrycja Sochacka i Aleksandra Staszczyk pod opieką p. Mart Faigi zliczyła głosy i sporządziła protokół z wyborów. Sprawozdanie zostało wysłane do organizatorów i posłuży do poznania i upowszechnienia faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz dostosowaniem do nich księgozbiorów bibliotek.
Chcesz wiedzieć jak wypadły Wybory w naszej szkole? Zajrzyj tu

wybory książek