Europejski Dzień Języków

29 września 2013

Dnia 26 września 2013 r. w naszym liceum było gwarno i internacjonalnie. W tym dniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Uświadamia nam on, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.
I my postanowiliśmy uczcić ten dzień.
Szkołę zdobiły barwne plakaty, w czasie przerw rozbrzmiewały piosenki w różnych językach,
a uczniowie wyrażali swoją miłość do języków i różnorodności kulturowej Europy, malując na twarzach flagi krajów europejskich. Licealiści uczestniczyli w warsztatach dotyczących egzaminu maturalnego z języków obcych prowadzonych przez przedstawicieli wydawnictw: Panią Beatę Zabuska – „Nowa Era” i Pana Patryka Szubińskiego – „Pearson”, którzy objęli imprezę patronatem.

Jednak głównym punktem obchodów EDJ był Powiatowy Konkurs na Prezentację Multimedialną. Pomysłodawcami konkursu są nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy. W tym roku organizacją tego przedsięwzięcia zajęli się angliści i germaniści z ILO w Oleśnicy, przy wsparciu Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy. Imprezę patronatem objęły wydawnictwa „Nowa Era” i „Pearson”.
Do konkursu zgłosiły się zespoły z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie indywidualnie lub w drużynach dwuosobowych przygotowywali prezentacje w języku angielskim lub niemieckim na temat: „O kim powinien usłyszeć świat”. Ich bohaterami byli m.in Wisława Szymborska, Maria Skłodowska-Curie, Krzysztof Penderecki, Tomasz Beksiński, Robert Friedrich, a nawet Mariusz Pudzianowski.
Wszyscy uczestnicy z ogromną starannością przygotowali swoje wystąpienia i reprezentowali wysoki poziom, toteż komisja konkursowa dopiero po długich i burzliwych obradach wyłoniła laureatów (szczegółowa lista nagrodzonych na stroniewww.pceik.pl).
Wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły Saskia Franken i Zuzanna Bąk, które swoją prezentację o Wisławie Szymborskiej przygotowały pod kierunkiem Pani Katarzyny Niesobskiej-Łacny.
Koordynatorkami przedsięwzięcia były p. Agnieszka Tekień, p. Karina Przybyła oraz p. Magdalena Czarkowska.