Zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki.

23. 10. 2019 r. w sali konferencyjnej Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja odbyło się spotkanie zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku przy współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. Do projektu zaprosiła nas pani Barbara Słomka.

Uczniowie klasy IIC zaprezentowali nowy obraz artysty – przede wszystkim – ciepłego, kochającego człowieka. Warty podkreślenia jest fakt, iż przez cały czas narzeczeństwa i małżeństwa, gdy artysta opuszczał rodzinę, do ukochanej żony – Aleksandry – płynęły listy. Dzielił się z nią zwykłymi, codziennymi sprawami, opisywał ważne wydarzenia, wrażenia ze swych koncertów kompozytorskich, opisywał spotkania ze sławnymi muzykami. Pisał prostym stylem, a treść listów ujawnia niezwykle silne więzi uczuciowe.

Występ Wiktora Sobczaka i Kacpra Nowickiego zbudowany został z fragmentów listów Moniuszki do żony, z których wyłania się postać serdecznego, troskliwego człowieka.

Wypowiedziom akompaniował Dominik Batóg – uczeń kl. IIA, muzycznie – wychowanek pani Małgorzaty Zielińskiej. Dominik – utalentowany artysta, pianista, kilkukrotny laureat pierwszych miejsc na corocznych przeglądach muzycznych w kategorii fortepian na Dolnym Śląsku oraz laureat pierwszego miejsca i dwóch nagród specjalnych (nagrody za najlepsze wykonanie utworu polskiego oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego) na tegorocznej 4 edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego WroClavile – zaprezentował „Villanellę Des Dur” Moniuszki, czym wzbudził aplauz publiczności.

Talentem zachwyciła Emilia Golimowska kl. IIC – młoda skrzypaczka, która z pasją wykonała pieśń „Ojcze z nieba”, udowadniając, że Moniuszko jest – mimo upływu czasu –  znany i ceniony.

Na koniec spotkania słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie kl. IIC przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec wspólnie zaśpiewali dynamiczną pieśń  „Prząśniczki”.

Całość spotkania prowadzili Kamila Serwata i Maciej Łacny z klasy IIC.

Uczniów przygotowała polonistka pani  Małgorzata Dąbrówka.