Żywa Biblioteka w Oleśnicy świętowała swój mały jubileusz. Już po raz piąty (a trzeci w tym roku!) Oleśniczanie przełamywali uprzedzenia poprzez… rozmowę.

Jak wygląda życie z niepełnosprawnością? Czy na emeryturze trzeba siedzieć w domu? Kiedy picie „dla towarzystwa” staje się nałogiem? Jak wygląda tolerancja Polaków wobec osób homoseksualnych? Na te i wszystkie pytania odpowiadały Czytelnikom wspaniałe Żywe Książki – aktywny senior, ateista, były uzależniony, działaczka związkowa, gej, imigrant, ksiądz, mama dziecka niepełnosprawnego, osoba niesłysząca, osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, para gejów, policjantka, trzeźwa alkoholiczka.

Pobiliśmy dotychczasowy rekord! Odwiedziło nas ponad sto osób i przeprowadzono prawie 90 rozmów. Ale naszym największym sukcesem jest każdy obalony stereotyp i każda życzliwa wymiana zdań (i uśmiechów)!

Za tę piątą odsłonę Żywej Biblioteki chcemy podziękować:

…naszym Żywym Książkom – Leszkowi, Pawłowi, Przemkowi, Małgorzacie, Pawłowi, Nikolayowi, Teodorowi, Alicji, Arkowi, Łukaszowi, Radkowi, Jarkowi, Dorocie, Krystynie – za Wasze zaangażowanie, entuzjazm i ciepło, otwarte umysły i serca.

… Słownikowi – tłumaczowi języka migowego – Sławkowi nie tylko za miganie, ale przede wszystkim za to, że zaprzyjaźnił się z Żywą Książką, którą tłumaczył.

…Czytelnikom za dojrzałą postawę, empatię i otwartość.

…@Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych RCWIP za pomoc finansową i merytoryczną oraz przeprowadzenie antydyskryminacyjnych warsztatów dla oleśnickiej młodzieży.

…wolontariuszom z @I Liceum za opiekę nad Żywymi Książkami i Czytelnikami.

…@Pierogarnia Stara Chata za wsparcie nas po raz piąty przy organizacji poczęstunku dla Żywych Książek i wolontariuszy. Nic nie smakuje tak dobrze, jak pierogi po dobrze wykonanej robocie :).

…sobie nawzajem, czyli żywobibliotecznemu girlsbandowi – Ani, Marcie, Ewie, Małgorzacie, Kasi. Nie spoczniemy na laurach 🙂

W naszej szkole koordynatorkami projektu były: p. Marta Faiga i p. Katarzyna Wyżyn.