Klasa II e na zajęciach terenowych z geologii w Górach Kaczawskich

19 października 2016 r. uczniowie klasy II e wzięli udział w zajęciach terenowych w Górach Kaczawskich. Przewodnikiem po krainie wygasłych wulkanów był absolwent I LO Marcin Jaśkiewicz, pracujący obecnie jako geolog i edukator w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie. Uczniowie mieli okazję podziwiać  Organy Wielisławskie – ogromne skalne słupy, powstałe  w trakcie stygnięcia magmy w kominie wulkanicznym. Zwiedzili kamieniołomy w Lubiechowej i Wojcieszowie, gdzie z zapałem szukali ciekawych minerałów: agatów, ametystów i kwarcu.

Galeria zdjęć

Znalezione okazy ukazały swoje piękno dopiero po przecięciu i żmudnym szlifowaniu w pracowni kamieniarskiej. Uczniowie, oprócz zajęć w terenie, zwiedzili sale edukacyjne. Poznali przeszłość geologiczną Sudetów, różne rodzaje wulkanów i mechanizm ich powstawania na Ziemi. Największą atrakcją w Centrum Edukacyjnym był jednak model rzeki, na którym można było obserwować zachowanie fali powodziowej w dolinie rzecznej i platforma symulująca trzęsienia ziemi. Opiekunem uczniów była p. Izabela Przyłęcka.