Klasy z rozszerzonym programem geografii na DFN

Dwie klasy geograficzne II e i III d uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez uczelnie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Klasa II e, w dniu 16 września 2016 r., wzięła udział w wykładzie „Wycieczka po geologicznych skarbach Ziemi” na Politechnice Wrocławskiej (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) oraz podziwiała piękno skarbów ziemi w Muzeum Mineralogicznym. Uczniowie zwiedzili również centrum wiedzy o wodzie – wrocławskie Hydropolis, które wciąż zachwyca nowymi technologiami, ale też pozwala na przyswojenie wielu informacji, np. o eksploracji dna morskiego, rzekach świata, żegludze czy powodziach.

Galeria zdjęć

Klasa III d pojechała do Wrocławia w dniu 21 września 2016 r. Celem wyjazdu był udział w zajęciach terenowych na obszarze Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia o glebie przeprowadzili dr Bartosz Korabiewski i dr Jerzy Raczyk z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

Uczniowie poznali proste metody badania gruntu, np. użycie sondy udarowej do pozyskania prób. Charakteryzowali poziomy glebowe, sprawdzali różnymi metodami skład granulometryczny gleby, poznali metody określania pH, mieli również możliwość obejrzenia przyrządów meteorologicznych. Następnie III d wzięła udział w zajęciach na Politechnice Wrocławskiej „Co powstaje z magmy?”. Dr inż. Elżbieta Liber-Makowska z wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, przeprowadziła część teoretyczną i praktyczną na temat rozpoznawania skał magmowych. Opiekunem obu grup była p. Izabela Przyłęcka.