15 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy odbędzie się #KOMÓRKOMANIA – akcja rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych skierowana do młodych ludzi, którzy zaczynają swoje dorosłe życie. Ten bezinteresowny gest często jest ostatnią szansą na życie dla Pacjenta cierpiącego na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Im więcej potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „genetycznego bliźniaka”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Najważniejsze jest, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grup ryzyka.

Aby zostać potencjalnym Dawcą wystarczyć podczas zorganizowanej w szkole akcji wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.  Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzenia danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. /źródło Fundacja DKMS/

W tym dniu zapraszamy również Rodziców, którzy chcieliby zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych Fundacji DKMS.

Miejsce akcji – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, sala 15 (parter)

Czas trwania akcji – 15 grudnia 2017 r. (piątek) w godzinach  10:00 – 17:00

Koordynatorki akcji: p. Marta Faiga i p. Izabela Przyłęcka

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.dkms.pl/pl