Konkurs „Milczące lasy Azji”

8 października 2018

EAZA i jej instytucje członkowskie od kilku dziesięcioleci przyczyniają się do ochrony zagrożonych gatunków zwierząt, a także całych ekosystemów. Prowadzone kampanie ochroniarskie są narzędziem przyciągającym uwagę społeczeństwa oraz motywującym instytucje i osoby prywatne do działania. Kampania EAZA MILCZĄCE LASY (EAZA SILENT FOREST) koncentruje się na konkretnym problemie – wymieraniu azjatyckich ptaków śpiewających z regionu Wielkich Wysp Sundajskich. Niektóre z nich (szczególnie najbardziej spektakularne gatunki) są na skraju wyginięcia. Instytucje członkowskie EAZA mają niepowtarzalną okazję, aby wykorzystać swoje umiejętności w zakresie hodowli i zarządzania populacjami, niezbędne dla powodzenia programów hodowlanych, co w przypadku niektórych gatunków ptaków może być ostatnią szansą na ich przetrwanie.

Jednym z elementów kampanii  na rzecz ptaków śpiewających Azji jest edukacja młodzieży. W tym celu ZOO we Wrocławiu zorganizowało konkurs „Milczące lasy Azji”. Naszą szkołę reprezentowali Julia Klimkowska z klasy IC i Błażej Radzyniak z IIB. Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą na temat gatunków ptaków Azji. Po zmaganiach konkursowych wzięli udział w spotkaniu z opiekunami uchatek. Poznawali sposoby sprawdzania ich kondycji fizycznej, przyrządzania im pokarmu, a także obserwowali zorganizowany dla nich pokaz karmienia tych zwierząt.

Opiekunem uczniów była Urszula Janicka