„Ludzie to nie towar”

1 października 2019

18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony będzie już po raz jedenasty Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. W ramach przygotowania do tegorocznych obchodów w naszym liceum odbyły się zajęcia podejmujące zagadnienia związane z  handlem ludźmi oraz temu, jak się przed nim ustrzec. W sposób bardzo ciekawy poprowadziła je pani Kazimiera Król, absolwentka prawa, dr nauk ekonomicznych, pracownik Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Koninie, autorka wielu publikacji dotyczących problematyki ubóstwa i wykluczenia społecznego.
W czasie zajęć uczniowie z klas psychologiczno-społecznych – ID i IH,  mogli poznać skalę zjawiska. Jak się okazuje, handel ludźmi  jest trzecim w kolejności najbardziej dochodowym zajęciem przestępców po sprzedaży broni oraz handlu narkotykami. Z każdym rokiem ten przestępczy proceder nasila się. Pojawiają się też nowe formy handlu ludźmi. Obok przymuszania do świadczenia usług seksualnych kobiet i dzieci, sprzedaży dzieci, ludzkich organów czy nakłaniania do niewolniczej pracy, przestępcy przemocą zmuszają do żebractwa. Temu ostatniemu zagadnieniu Pani dr Król poświęciła nieco więcej uwagi, ponieważ przez 6 lat prowadziła szczegółowe badania dotyczące żebractwa w Polsce współczesnej.  Poznała problem nie tylko w teorii, ale i w praktyce, podejmując konkretne działania na rzecz skrzywdzonych dzieci – zastraszanych i przemocą skłanianych do żebrania. Podczas zajęć prezentowała konkretne przypadki dzieci, które udało jej się uwolnić spod wpływu grup przestępczych oraz przedstawiała sposób działania tych grup – od momentu werbunku aż po całkowite uzależnienie ofiar – brutalną przemoc fizyczną i psychiczną. Pani dr Król uświadomiła również wszystkim uczestnikom spotkania, że każdy może stać się ofiarą tego okrutnego przestępczego procederu. Wystarczy nadmierna ufność w oferty pracy za granicą czy moment nieuwagi podczas zabawy w dyskotece czy klubie, aby życie zamieniło się w koszmar, a my sami w „towar”.

Autor zdjęcia: Bartosz Krupa / East News
źródło Dzień dobry TVN