W dniu 9 czerwca 2017 r. odbył się IV Międzywojewódzki  Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem ludności żydowskiej z terenów Śląska. Organizatorem konkursu, pod honorowym patronatem profesora Waltera Laquera z Waszyngtonu oraz Starosty Namysłowskiego Andrzeja Michy, był Zespół Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie. I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy reprezentowali uczniowie klas pierwszych: Aleksandra Borecka, Aleksandra Poszwa i Łukasz Tamborski. W tegorocznym współzawodnictwie wzięło udział 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województw: opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.Konkurs składał się z dwóch części: pisemnych eliminacji i finału w formie ustnej. Zwycięzcą obu etapów rywalizacji konkursowej, w przysłowiowych cuglach, został Łukasz Tamborski – uczeń klasy I c naszego liceum, natomiast Aleksandra Borecka i Aleksandra Poszwa otrzymały wyróżnienia.

Główne cele tego interdyscyplinarnego konkursu obejmują pogłębianie regionalnej wiedzy historycznej, znajomość kultury i tradycji żydowskich oraz istotny aspekt wychowania w duchu tolerancji wielokulturowej.Przedstawiciele samorządu powiatowego wraz z dyrekcją Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie, podkreślając wysoki poziom zawodów oraz gratulując szerokiej wiedzy przedmiotowej, wręczyli laureatom nagrody rzeczowe ufundowane przez członków rodziny Laqueur ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec a także pamiątkowe dyplomy. Opiekunem młodzieży była pani Bożena Dziedzic nauczyciel wiedzy o kulturze w I LO w Oleśnicy.