Za nami XIX Maraton Pisania Listów. Po raz szósty, dzięki współpracy z Biblioteką i Forum Kultury w Oleśnicy uczniowie I LO (w tym roku klasy: IA i IC) mogli czynnie zaangażować się w walkę o prawa człowieka.

Wydarzenie odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publikowanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

Celem Maratonu Pisania Listów jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Co roku listy pisane są w sprawie kilku lub kilkunastu osób, których prawa zostały złamane. Oprócz apelowania do władz, podczas Maratonu wysyłane są także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane.

Bohaterowie i bohaterki Maratonu, w sprawie których pisane są listy, często odzyskują wolność lub ich sytuacja się poprawia.

Organizatorką akcji była p. Danuta Balsewicz – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Dokumentów BiFK w Oleśnicy. Koordynatorką akcji ze strony I LO była p. Marta Faiga.

 

Galeria

Źródło:

https://amnesty.org.pl/

https://maraton.amnesty.org.pl/