Marzec jest miesiącem, w którym obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszym liceum z tego powodu   odbyła się uroczystość poświęcona Bohaterom Podziemia Niepodległościowego. W uroczystości wzięli udział dyrekcja szkoły, nauczyciele  i uczniowie, a także zaproszeni goście: Wojciech Kociński Starosta Oleśnicki, Krzysztof Sycianko członek Zarządu Powiatu Oleśnickiego, Wiesław Piechówka Przewodniczący Rady Miasta, ks. Władysław Ozimek proboszcz parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy oraz dr Stanisław Bogaczewicz, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej. W czasie apelu mogliśmy przeżyć niezwykłe chwile refleksji i zadumy, oglądając przepiękną inscenizację w wykonaniu uczniów naszej szkoły: Natalii Banaś, Jakuba Omieciny, Natalii Fligiel, Wiktorii Bujnowicz, Marty Kaczmarz, Przemka Płuciennika oraz Pauliny Szatkowskiej, Oli Nawrot, Remigiusza Krasa i Radka Jaszczyszaka. Wykonawcy wprowadzili odbiorców w przejmujące brzmienie melodii przywołujących tamte lata… Pomysłodawczynią  przedstawienia była pani profesor Justyna Krupka.

Galeria zdjęć

Ten dzień był też okazją, by podziękować trzem uczniom z klasy 2b, Kamilowi Błaszczykowi, Jankowi Malkowi i Szymonowi Maćkale, za ich zaangażowanie w prace ekshumacyjne na Łączce na warszawskich wojskowych Powązkach.   Prowadzącymi byli Janek Malek i Patrycja Pitra. Nad stroną techniczną czuwał Szymon Śliwiński.

Kontynuacją uroczystego apelu był wykład dr. Stanisława Bogaczewicza, pracownika naukowego Instytutu Pamięci Narodowej, który uczniom klas 3e, 2e oraz 1d przybliżył  tło historyczne wydarzeń powojennych.  Była to również sposobność  do dyskusji i wymiany poglądów.

Przedsięwzięciu artystycznemu towarzyszyła  także wystawa poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, wśród których należy wymienić m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę czy gen. Augusta Emila Fieldorfa.  Została ona przygotowana  przez  uczniów pod opieką pani Anetty Grzesik- Robak oraz pani Bożeny Dziedzic.

Wszystkim zaangażowanym w obchody  Święta Żołnierzy Niezłomnych serdecznie dziękujemy!