1 marca 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Apel, profesjonalnie prowadzony przez uczniów klasy I c: Gabrielę Palacz i Macieja Łacnego, rozpoczął się odśpiewaniem hymnów – państwowego i szkoły. Pieśni śpiewane acapella przez chór, prowadzony pewną ręką p. Małgorzaty Dąbrówki, wprowadziły uczestników we właściwy, patriotyczny nastrój. Apel otworzyła wicedyrektor szkoły, p. Katarzyna Niesobska – Łacny. W swoim wystąpieniu wskazała na nieprzemijające wartości, dla młodego pokolenia, które swoją działalnością wnieśli w nasze życie Żołnierze Wyklęci. Następnie głos zabrał p. Krzysztof Szymański. Podkreślił tragizm wyborów młodego, powojennego pokolenia, skazanego na heroizm lub zaprzedanie swoich życiowych ideałów. Część oficjalną zakończyła uczennica kl. III e Gabriela Stala, cytując subtelnie i z naturalnym wdziękiem słowa Zbigniewa Herberta, z „Przesłania Pana Cogito”. Część artystyczną otworzył wiersz, recytowany pięknie przez Patrycję Pitrę z kl. IIb – „Prawda jest pierwszą ofiarą wojny”. Szkolna widownia zafalowała wraz ze słowami, wzruszającej piosenki „Panie Generale”, śpiewanej w bardzo autorski sposób,  przez Aleksandrę Nawrot z kl. II d, by za chwilę, wznosić się jeszcze wyżej słuchając, pięknego klasyku ”Biały krzyż”, w doskonałym, nastrojowym, wykonaniu Przemka Płóciennika z kl. II a. Widownie zelektryzowało też  wykonanie wiersza Zbigniewa Herberta, „Wilki”, recytowanego przez Aleksandra Kaczmarskiego z  kl. III c. Po znakomicie opowiedzianym, bardzo prawdziwym i nie unikającym drastycznych epizodów, sposobie przejęcia władzy przez komunistów w Polsce, wystąpił na scenie, p. Krzysztof Szymański. Jego pełne ekspresji, wykonanie piosenki „Autoportret Witkacego”, nawiązywało do ekstremalnych postaw ludzkich w obliczu agresji, wojny, śmierci. Ale mówiło tez o sile sztuki, natchnieniu, wartościach, dzięki którym można przetrwać największe niebezpieczeństwa. Bogusława Marczewska z kl. II b, zapoznała słuchaczy z zapierającą oddech w piersiach, interpretacją wiersza pt. „Polscy bandyci”. Część artystyczną apelu, zakończyła pełna nadziei „Modlitwa” – piosenka doskonale zaaranżowana i wykonana przez Aleksandrę Nawrot, Przemka Płóciennika i Radosława Jaszczyszaka z kl. II d. Piękne, pełne  wrażliwej ekspresji slajdy do prezentacji multimedialnej, która  wzbogacała wydźwięk widowiska, stworzył Piotr Sakowski z kl. III c. Autorkami budzących dobre emocje dekoracji były uczennice klasy II b (którymi kierowała Bogusia Marczewska). Za oprawę techniczną odpowiadali Mikołaj Radzyniak i Radek Jaszczyszak. Spisali się doskonale. Podczas Apelu wręczono tez nagrody uczniom – laureatom, Szkolnego Konkursu o Żołnierzach Wyklętych. I miejsce zajęła Natalia Pluta(kl. III c), drugie ex aequo, Aleksandra Borecka(kl. III c) i Nikola Górska(kl. I c). Trzecie miejsce zajęła Julia Klimkowska(kl. I c). W holu szkoły, można oglądać wystawę poświęconą, Mieczysławowi Bujakowi, żołnierzowi  AK, zamordowanemu  wyrokiem WSR we Wrocławiu. Wystawę otwiera obraz namalowany przez Weronikę Pitrę (kl. II c). Dziękujemy. Obchody Narodowego  Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” , w naszej szkole, koordynował p. Krzysztof Szymański.