Jest już tradycją w ILO, że podczas uroczystości związanej z zakończeniem roku szkolnego, oprócz wręczania świadectw uczniom wyróżniającym się w nauce , zostają ogłoszone Nagrody Słowaka, a ich laureaci uhonorowani pamiątkową statuetką. Można powiedzieć nawet, że przyznanie owych nagród jest„wisienką na torcie” całej uroczystości, a oczekiwanie na werdykt Kapituły budzi wśród uczniów nie lada emocje. To właśnie w tym momencie okazuje się, kto wyróżnił się szczególnie w określonej dziedzinie nauki, działaniach artystycznych, na polu  aktywności samorządowej czy w wolontariacie. Nagroda przyznawana jest od trzech lat i , jak głosi jej regulamin,„ jest formą docenienia oraz podziękowania za pracowitość i umiejętność jak najlepszego wykorzystania swoich zdolności”. Nagroda Słowaka przyznawana jest w następujących kategoriach: humanista, poliglota, nauki ścisłe (matematyka, fizyka, chemia) , przyrodnik, sportowiec, artysta, samorządowiec, wolontariusz, najlepsza klasa.

Galeria zdjęć

W tym roku szkolnym za najlepszego humanistę został uznany Artur Konieczny , który uzyskał tytuł laureata w V Ogólnopolskiej Olimpiadzie Widzy o III RP. Dzięki sukcesowi uczeń zapewnił sobie możliwość studiowania na najważniejszych uczelniach wyższych w Polsce – m. in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Gdańskim.
Najbardziej utalentowanym poliglotą okazał się Maciej Kołaciński , który zakwalifikował się do II etapu (ustnego) okręgowych zawodów XLI Olimpiady Języka Angielskiego. W trakcie zmagań olimpijskich uczeń wykazał się nie tylko świetną znajomością języka , ale również oczytaniem w literaturze angielskiej i amerykańskiej.
Mistrzem nauk ścisłych został Piotr Jażdżewski , finalista Otwartego Międzyszkolnego Konkursu  Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz. Uczeń zapewnił sobie indeks Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Również w tej kategorii , choć w innej dziedzinie, otrzymała statuetkę Oliwia Dajczman  za zajęcie II miejsca w Regionalnych Zawodach Chemicznych.
W sporcie wyróżniono Marię Krzywak. Uczennica zajęła I miejsce w Finale Licealiady Młodzieży w Biegach na Orientację, II miejsce w kategorii juniorów w Międzynarodowym Biegu Ulicznym o memoriał Psujka.  Zwyciężyła w International Swimming Cup Poznań, płynąc stylem dowolnym na dystansie 4×50.
Za najbardziej obiecującego „artystę” Kapituła uznała Piotra Sakowskiego, specjalizującego się w sztuce filmowej. Jego dokonania to I miejsce w konkursie filmowym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną w Oleśnicy i Starostwo Powiatowe: „Zgaś ryzyko, czyli bądź bezpieczny w domu”, zwycięstwo w szkolnym konkursie filmowym etiudą „Liceum to my”. Uczeń jest współautorem filmu promującego odbywający każdego roku w szkole Festiwal Talentów.
Nagrodę  w kategorii „samorządowiec”przyznano Kamilowi Błaszczykowi. Uczeń otrzymał mandat Młodego Posła na XXIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Mała Garstka” zajmującego się upamiętnianiem dokonań „żołnierzy wyklętych”, aktywnie uczestniczył w pracach ekshumacyjnych organizowanych przez IPN na Łącze na Warszawskich Powązkach.
Wreszcie kategoria , która budzi największą ekscytację uczniowskiej społeczności  – najlepsza klasa.  Statuetką Słowaka uhonorowano klasę II b, której wychowawcą jest P. Robert Czarkowski.   Oceniając tak wysoko klasę, zwrócono uwagę na jej ogromne zaangażowanie w życie szkoły, umiejętność pracy w zespole i kreatywność.W tym roku Kapituła postanowiła nagrodzić również „przyjaciela szkoły”, a więc osobę, która w minionym roku działała wyjątkowo aktywnie na rzecz ILO i dała tym poznać, że losy szkoły są dla niej bardzo ważne. Nagrodę Słowaka w tej kategorii otrzymała  P. Mariola Szklarek.