2 września  odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Oprócz społeczności szkolnej – dyrekcji, nauczycieli , uczniów ILO i ich rodziców , w wydarzeniu tym wzięli udział  najważniejsi przedstawiciele władz powiatu oraz wyjątkowi goście, wśród nich Pan Sławomir Piechota, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej . Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć poległych i pomordowanych  w  czasie II wojny światowej.

Momentem szczególnie ważnym i poruszającym było wręczenie statuetki Słowaka w kategorii :”Przyjaciel szkoły”. Przypominamy, że jest to nagroda honorowa – będąca wyrazem wdzięczności społeczności  szkolnej, przyznawana nie uczniom liceum, lecz osobom dorosłym, które bezinteresownie, z oddaniem, działają na rzecz naszej szkoły. W tym roku statuetka została przyznana Panu Sławomirowi Piechocie. Pan Poseł z zaangażowaniem wspierał uczniów ILO, których celem było uzyskanie mandatu posła na XXV sejm Dzieci i Młodzieży. Działania te zakończyły się spektakularnym sukcesem, aż 10 uczniów naszej szkoły – co jest wynikiem niespotykanym w skali kraju, uzyskało mandat Młodego Posła. Dzięki  osobistemu zaangażowaniu Pana Posła uczniowie liceum mogli uczestniczyć w wizycie studyjnej w Sejmie RP, poznawać w praktyce realia pracy tej najważniejszej instytucji państwowej, w sposób ciekawy kształcić się w zakresie edukacji prawnej i europejskiej.
Pan Poseł, dziękując za nagrodę, podczas swojego krótkiego wystąpienia dał również nam wszystkim krótką lekcję na temat postawy obywatelskiej. W prostych i poruszających słowach, odwołując się do własnych doświadczeń,  mówił o „wykluczeniu”, wynikającym nie tylko z niepełnosprawności. O tym, że nie „bariery architektoniczne” – choć trzeba je „znosić”, lecz te w ludzkich umysłach są najtrudniejsze do przezwyciężenia. Windy, podjazdy czy inne udogodnienia- choć bardzo ważne,  nie zastąpią życzliwego , rozumiejącego, otwartego na problemy innych, gotowego do pomocy człowieka. Takich właśnie ludzi zobaczył w młodzieży Słowaka, z którą przyszło mu współpracować. Jest takie powiedzenie:  ” Dobrych przyjaciół trudno znaleźć, a jeszcze trudniej zapomnieć.” Mamy to szczęście jako społeczność szkolna, że udało nam się znaleźć takiego przyjaciela w osobie Pana Sławomira Piechoty, a jego mądre słowa, bezinteresowne działania na rzecz uczniów i szkoły nie pozwolą o nim zapomnieć.

Podczas uroczystości padła też  ważna deklaracja z ust Starosty Oleśnickiego Pana Jana Dżugaja dotycząca budowy w naszej szkole windy, dzięki której stanie się ona bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Byłby to kolejny już krok – a także ukoronowanie starań dyrekcji ILO,  w kierunku znoszenia „architektonicznych ograniczeń”. Dzięki tej inwestycji, która – mamy nadzieję stanie się faktem, nasza szkoła – mimo swej historycznej architektury stanie się naprawdę nowoczesna –  stworzy możliwość rozwoju wszystkim uczniom, bez wyjątku.

Początek roku szkolnego stał się też okazją do uhonorowania uczniów wyróżniających się w nauce, sporcie, działaniach artystycznych. Pani Dyrektor Marzena Helińska, Starosta Oleśnicki Jan Dżugaj , Członek Zarządu Powiatu Oleśnickiego Jarosław Polański  wręczyli przyznane uczniom stypendia. Ich ilość jest naprawdę imponująca! Stypendystom gratulujemy! Tak trzymać!

Wykaz nagrodzonych:

Stypendium Prezesa rady Ministrów:
Anna Mazur

Stypendium za szczególne osiągnięcia w nauce:

Damian Szuster

Stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce :

Aleksandra Lorek

Kornel Jarosz

Stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej:

Dominik  Batog

Radosław Jaszczyszak