27 września po raz  kolejny obchodziliśmy święto naszego patrona- „Urodziny Julka”, które już na stałe wpisało się do kalendarza szkoły. W tym roku już po raz 5 przed budynkiem liceum odbył się happening  poświęcony wieszczowi. Jak zawsze organizatorzy wydarzenia –  uczniowie i nauczyciele, zadbali o to, by obchody kolejnej rocznicy urodzin poety (210) przenikał duch zabawy i jednocześnie, by stały się one świętem sztuki. Stworzyły okazję uzdolnionym uczniom do zaprezentowania swoich aktorskich, satyrycznych, recytatorskich czy wokalnych talentów. W tym roku program był tak pomyślany, żeby obok tekstów Słowackiego wykorzystać również piosenkę literacką współczesną, z którą w jakiś sposób mógłby utożsamić się romantyczny poeta. W związku z tym podczas happeningu wybrzmiały pięknie wykonane przez uczniów (i nie tylko) „pieśni” z repertuaru Renaty Przemyk i Mariusza Lubomskiego. Utwór „Babę stworzył Bóg” zaśpiewała pełna temperamentu Nina Graba z I e. Tymoteusz Szpak z I e zaprezentował we własnej, rockowej aranżacji  pieśń będącą manifestem indywidualizmu pt. „Niedorozwinięty”. „Moje miejsce” zaś – utwór traktujący o wyższości sztuki nad życiem, wykonał nasz historyk – Pan Krzysztof Szymański. I trzeba powiedzieć, że zrobił to „koncertowo”. Podczas tego wydarzenia zostało przedstawione słuchowisko na podstawie zmyślonego, romantycznego dramatu pod nieco absurdalnym tytułem: „Na początku był banan – czyli historia pewnego sporu pozbawiona zakończenia”. Widzowie przez wielką „szybę”( w tej roli duża rama oddzielająca widzów od aktorów) mogli zajrzeć do wnętrza radiowego studia i śledzić przebieg nagrania przedstawiającego w sposób żartobliwy spór pomiędzy romantycznymi wieszczami –  Słowackim (w tej roli Wiktor Sobczak z kl. II c) i Mickiewiczem (zagranym przez Jakuba Omiecinę z kl. III b). Podczas „Urodzin Julka ” mogliśmy też zagłębić się w relacje poety z kobietami. O uczuciu, jakim darzył Słowacki Joannę Bobrową – muzę romantyków, szczególnie Zygmunta Krasińskiego, „opowiadał”  wiersz „Do Pani Joanny Bobrowej” (w interpretacji Jakuba Nowickiego z kl. III d). Szczególny stosunek poety do matki przedstawiały odczytane podczas happeningu fragmenty listów – matki do syna i odwrotnie. Chyba na długo zostanie nam w pamięci rola Pani Małgorzaty Dąbrówki, naszej polonistki, która wcieliła się w troskliwą, zatęsknioną i rozkochaną w swoim synu Salomeę Słowacką Bec’u. Być może też do szkolnej legendy przejdą jej „uroczy”, zrobiony na drutach czepek oraz wełniana narzutka – też ręcznej roboty. Dzięki tym „rekwizytom” mogliśmy przenieść się na chwilę do innej epoki. Każdego roku podczas obchodów święta patrona wykonywany jest – spopularyzowany przez Marka Grechutę – wiersz „W pamiętniku Zofii Bobrówny”. W tym roku zaśpiewała go nam przepuściwszy  przez filtr swojej wrażliwości Dominika Tobiasz z kl. II b.

Na  zakończenie „Urodzin Julka” odbyło się tradycyjne sadzenie róży w „rosarium Słowackiego” – ogrodzie różanym, który powstaje na chwałę poety. Różę sadzili przedstawiciele klas pierwszych, przyłączając się przez ten symboliczny gest do „rodziny Słowaka”.

Całą uroczystość przygotował oraz  prowadził Aleksander Radzyniak. Jest ona doskonałym przykładem tego, że  możliwa jest współpraca uczniów należących do różnych roczników oraz partnerstwo w relacji uczeń –  nauczyciel. Wszystkim osobom – uczniom i nauczycielom, zaangażowanym w organizację „Urodzin Julka”  gorąco dziękujemy:
Wiktorowi Sobczakowi z kl. II c (rola Słowackiego w słuchowisku),
Jakubowi Omiecinie z kl. III b (rola Mickiewicza  w słuchowisku),
Fabianowi Słomianowi z kl. II a ( rola narratora w Słuchowisku),
Radosławowi Jaszczyszakowi z kl. III d (przygotowanie efektów dźwiękowych oraz ich aktywacja podczas słuchowiska, obsługa techniczna w trakcie całego zdarzenia, perkusyjny akompaniament do utworu „Moje miejsce”),
Mikołajowi Radzyniakowi z kl. III d (przygotowanie efektów dźwiękowych do słuchowiska),
Jakubowi Nowickiemu z kl. III d (recytacja wiersza, czytanie listu),
Ninie Grabie z kl. I e (wykonanie utworu „Babę stworzył Bóg”),
Tymoteuszowi Szpakowi z kl. I e (aranżacja i wykonanie utworu „Niedorozwinięty”),
Aleksandrze Nawrot z kl. III d (opracowanie muzyczne, akompaniament do utworu „Moje miejsce”),
Weronice Myjkowskiej z kl. I h (opracowanie muzyczne, akompaniament do utworu „Moje miejsce”),
Małgorzacie Pachołek z kl. I h (opracowanie muzyczne, akompaniament do utworu „Moje miejsce”),
Dominice Tobiasz z kl. II b (aranżacja i wykonanie utworu „W pamiętniku Zofii Bobrówny”),
Panu Krzysztofowi Szymańskiemu historykowi (wykonanie utworu „Moje miejsce”),
Pani Małgorzacie Dąbrówce polonistce (czytanie listu),
Panom konserwatorom (bez nich nie udałoby się stworzyć prostej, ale estetycznej scenografii do przedstawienia, za gotowość do pomocy),
Agnieszce Jażdżewskiej tegorocznej absolwentce (współudział w tworzeniu słuchowiska),
Kasprowi Machnikowi tegorocznemu absolwentowi (współudział w tworzeniu słuchowiska).