Dnia 15.06.2020 roku został rozstrzygnięty ogólnopolski finał XVI Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2020, który jest organizowany przez X LO we Wrocławiu wraz z Politechniką Wrocławską oraz Wydziałem Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.  Konkurs odbywa się pod patronatem Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego i przebiega  w trzech etapach. Niezmiernie miło nam poinformować, że uczeń klasy 3a Szymon Śliwiński zdobył tytuł laureata konkursu zajmując ostatecznie drugie miejsce. Warto zaznaczyć, że już trzeci rok z rzędu nasi uczniowie uzyskują w tym konkursie tytuł laureata.

Nagrodą, którą otrzymał Szymon jest INDEKS STUDENTA POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ (dowolny wydział oprócz architektury) oraz INDEKS STUDENTA WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO na kierunkach: astronomia, fizyka oraz fizyka techniczna oraz nagrody rzeczowe i książkowe.

W tym roku finał, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, miał nieco zmienioną formę i uczniowie przesyłali pracę w formie pisemnego referatu. Praca Szymona pt. Fizyka w kropelce została bardzo wysoko oceniona przez komisję konkursową, która tworzyli:

Przewodniczący:

• mgr Helena Nazarenko – Fogt – wieloletni nauczyciel fizyki w LO nr X oraz współtwórca konkursu;

Członkowie jury:

• dr hab. Agnieszka Ciżman  – z Katedry Fizyki Politechniki Wrocławskiej,
  • dr hab. Ewa Dębowska  – przedstawiciel Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego,
  • dr Wojciech Kamiński – z Instytutu Fizyki Doświadczalnej  na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor zadań II etapu konkursu.

Nasz laureat o swojej pracy pisał w streszczeniu następująco:

„Zamierzam krótko przedstawić zjawisko powstawania kropli wody. Zastanowię się także nad tym, co dzieje się z wodą w stanie nieważkości.  Postaram się wykonać kilka doświadczeń obrazujących siły odpowiedzialne za powstawanie kropli wody oraz znajdę odpowiedź między innymi na pytanie: Co ma wspólnego kropla wody z owadem? Zastanowię się nad tym czy spadająca kropla rzeczywiście ma kształt wszystkim nam znany z różnego rodzaju kreskówek czy filmów animowanych. Postaram się stworzyć model matematyczny na podstawie wykonanego doświadczenia związanego z zależnością wielkości kropli od przedmiotu na którym się ona formuje.”

Szymon Śliwiński jest również laureatem II stopnia w dziedzinie fizyk  w konkursie „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”. Opiekę merytoryczną nad uczniem  sprawował nauczyciel fizyki pan Łukasz Perczak.