Uczniowie I LO z wizytą we Lwowie

4 października 2018

Ostatnie dni września (28-30.092018 r.) uczniowie naszej szkoły spędzili we Lwowie na Ukrainie. W dniu przyjazdu odbyła się konferencja naukowa o charakterze patriotyczno- historycznym pt. Drogi ku niepodległości 1918-2018 zorganizowana przez Federację Organizacji Polskich na Ukrainie, objęta honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie. Wśród prelegentów znalazła się koordynatorka wyjazdu z ramienia I LO oraz nauczycielka wos i historii-dr Anetta Grzesik- Robak, z referatem pt. Kobiety- Posłanki w Sejmie Ustawodawczym 1919- 1922. Pozostali prelegenci to: dr Piotr Szopa (IPN Rzeszów), dr Jacek Magdoń (IPN Rzeszów), dr Władysław Strutyński (Towarzstwo Kultury Polskiej w Czerniowcach), Wiera Szerszniowa (wicedyrektor lwowskiej szkoły średniej), Damian Olszewski (stowarzyszenie Mała Garstka) oraz Przemysław Strzelec (nauczyciel historii, LO Syców). Wykłady naukowe zostały okraszone recytacją poezji, m.in. z udziałem Marcina Krawczaka (klasa 3b) oraz występami muzycznymi.

Galeria zdjęć

Lwów jest miastem przesiąkniętym polskimi śladami. Poszukiwaliśmy ich na Cmentarzu Łyczakowskim. Tam uczestnicy wycieczki oddali hołd poległym w wojnie o Lwów w 1918 r. Orlętom Lwowskim poprzez złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, odśpiewanie hymnu państwowego i uczczenie ich pamięci minutą ciszy. Oddali hołd także poległym Powstańcom listopadowym i styczniowym, którzy także mają tam swoje miejsce.

Zwiedzanie przepięknego Starego Miasta, w którym na każdym kroku spotykamy ślady polskości to niezwykła przyjemność. Tak wielka, że zachęca, aby wrócić tam ponownie…

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas:3e, 3b, 3c, 2d, 1c pod opieką dr Anetty Grzesik- Robak.