Uczniowie klas 1a i 3e na wycieczce w Gdańsku



Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, który trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć…(Jan Paweł II )

W dniach od 4-6 października uczniowie klas 1a i 3e poznawali  fenomen „polskich Termopil”, czyli Westerplatte oraz „miasta wolności”- Gdańska. Na trasie wyprawy znalazł się również obóz koncentracyjny w Sztutowie – Konzentrationslager Stutthof.  

Galeria zdjęć

Pierwszego dnia, w drodze do Gdańska, zatrzymaliśmy się w Sztutowie, gdzie poznaliśmy, założony w chwili wybuchu II wojny światowej, obóz koncentracyjny, który początkowo był miejscem internowania ludności polskiej z terytorium Gdańska i Pomorza Gdańskiego. Jednak w ciągu ponad 5 lat działalności obozu zarejestrowano w nim łącznie około 110 000 więźniów. Byli oni obywatelami 28 państw, zarówno europejskich, będących pod niemiecką okupacją, ale i państw neutralnych oraz Stanów Zjednoczonych. W ciągu wszystkich lat działalności KL Stutthof na jego terenie odbywały się egzekucje mające na celu eliminację przede wszystkim jednostek niepożądanych. Od połowy 1944 r. w celu uśmiercania więźniów zaczęto stosować komorę gazową. Innymi metodami było rozstrzeliwanie strzałem w potylicę w pomieszczeniach krematorium czy też „szpilowanie”, czyli uśmiercanie zastrzykiem z fenolu, którą to metodę stosowano już od 1940 r. w celu likwidacji więźniów chorych psychicznie. Oprócz zwiedzania obozu, mieliśmy także okazję obejrzeć film powstały na podstawie autentycznych dokumentów.

Drugiego dnia odwiedziliśmy „polskie Termopile”. I choć pogoda nas nie rozpieszczała Westerplatte było dla nas wspaniałą i poruszającą lekcją poświęcenia, odwagi  i patriotyzmu rozumianego jako poczucie świętego obowiązku wobec własnej Ojczyzny  i własnego Narodu. Tu rozpoczęła się druga wojna światowa. W żadnym innym miejscu na świecie, banalne przecież hasło: NIGDY WIĘCEJ WOJNY, nie brzmi tak przekonująco  i autentycznie poruszająco. Potem było Europejskie Centrum Solidarności, położone na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie narodziła się Solidarność, przyczyniając się do odzyskania wolności po mrocznych czasach sowieckiego zniewolenia oraz symboliczne trzy krzyże postawione na Placu Solidarności dla upamiętnienia zabitych za wolność, symbolizujące zarówno męczeństwo jak i zwycięstwo ducha wolności. Uczniowie mieli okazję przejść przez tę samą bramę Stoczni, którą przekraczali robotnicy walczący o wolność             i godność. A na koniec Muzeum II Wojny Światowej  i wystawa Westerplatte w 7 odsłonach.

Sam Gdańsk zachwycił nas architekturą! W czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, gdańscy kupcy cieszyli się największymi swobodami przyznawanymi przez kolejnych królów Polski. To z tamtych czasów pochodzą najwspanialsze zabytki Gdańska, jak ratusz i Dwór Artusa. Pamiątką dawnej świetności, bogactwa i znaczenia jest największy gotycki kościół w Polsce (także największy ceglany kościół na świecie) – Kościół Mariacki. To tutaj znajduje się kopia słynnego obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny” (oryginał można podziwiać w Muzeum Gdańskim).

Ostatni dzień był już relaksem. Pojechaliśmy do Oliwy, gdzie podziwialiśmy Bazylikę Oliwską ze słynnymi organami oraz odwiedziliśmy Sopot –  kurort z bogatą historią, którego symbolem jest najdłuższe drewniane molo w Europie. Potem spacer brzegiem morza i powrót do Oleśnicy.

Jak widać szlak wyprawy był niezwykle trudny, obfitował w miejsca związane  z martyrologią, ale były również chwile wytchnienia: spacery po Starówce, wspólne oglądanie meczu Armenia- Polska (1:6!!!), opalanie na plaży, no i niezapomniane noclegi…

Opiekunkami klas były panie: Anetta Grzesik – Robak i Justyna Krupka oraz p. Iwona Leszczyńska, która zapewniała uczniom profesjonalną opiekę medyczną.