Wykłady historyczne z okazji Dnia Odzyskania Niepodleglości

W sobotę, 11 listopada, przypadła 99. rocznica  odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji, w piątek 10 listopada  oraz w poniedziałek 13 listopada, uczniowie  wzięli udział w prelekcjach związanych z dniem odzyskania niepodległości. Interesujący wykład dotyczący ówczesnych wydarzeń wygłosiła dr Monika Piotrowska-Marchewa, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi o rywalizacji między Józefem Piłsudskim a Romanem Dmowskim oraz sytuacji w państwie w latach 1918-1921, a zatem w okresie niezwykle newralgicznym i obfitującym w liczne trudne wydarzenia w procesie kształtowania się polskiej państwowości. W poniedziałek uczniowie wysłuchali prelekcji historyka z Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Stanisława Bogaczewicza, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie nauczyciela historii, pana Krzysztofa Szymańskiego.

Galeria zdjęć

Patriotyczna atmosfera panowała nie tylko w czasie wykładu, ale można ją było odczuć  przez cały dzień. Towarzyszyła jej wystawa  o”ojcach” niepodległej Polski oraz społecznych, gospodarczych i ustrojowych aspektach związanych z funkcjonowaniem II Rzeczypospolitej, którą przygotowali uczniowie z klasy 3e:Przemek Więcek, Emilia Wojtczak, Ania Barańska, Laura Mularczyk, Emilia Machocka, Jakub Hold, Nataniel Telka, Mateusz Leszczyński, Adrian Nieznanowski, Oliwia Patykowska, Julia  Żubrycka oraz 3d: Karolina Winnicka, Kornelia Powąska. Na przerwach  można było posłuchać piosenek patriotycznych, nad czym czuwali Kamil Błaszczyk oraz Szymon Maćkała z klasy 2b.  Oprócz prelekcji, zorganizowany został także konkurs na najlepiej wykonany kotylion, który wygrała Patrycja Pitra z klasy 1b.

Koordynatorkami wydarzenia były panie Anetta Grzesik-Robak oraz Bożena Dziedzic, a wydarzenia w tych dniach zrelacjonowali  Jan Czechowski i Jakub Mielczarek  z klasy 1a.