W tym roku szkolnym wypada kolejna XXIV już sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży pod hasłem Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej. O mandat Młodego Posła ubiegać się będą uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Oleśnicy, tj. Julia Robak (klasa 2e) i Szymon Maćkała (klasa 2b). Temat projektowy w tym roku nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczniów jest odkrywanie pamięci o posłankach i posłach na Sejm Ustawodawczy 1919 roku lub na Sejm I kadencji 1922 roku. Wybór sylwetki posła nie był łatwy, bowiem wielu znamienitych Polaków i Polek reprezentowało wówczas Naród w Sejmie.Po wnikliwej analizie, uczniowie wybrali osobę Ireny Kosmowskiej (1879-1945). Podkreślić należy, że do Sejmu w 1919 roku w myśl obowiązującego wówczas prawa mogły kandydować kobiety i w efekcie wyborcy wyłonili osiem z nich do parlamentu. Były to: 33-letnia Zofia Moczydłowska – nauczycielka, feministyczna aktywistka, a jednocześnie działaczka chrześcijańskiego Narodowego Zjednoczenia Ludowego. Anna Piasecka i Franciszka Wilczkowiakowa pochodziły z ziemiańskich rodzin z Wielkopolski i reprezentowały chrześcijańsko- demokratyczną Narodową Partię Robotniczą. 41-letnia Zofia Sokolnicka i 48-letnia Gabriela Balicka-Iwanowska – przedstawicielki endecji, a 40-letnia Irena Kosmowska i 45-letnia Jadwiga Dziubińska – reprezentowały lewicowe PSL Wyzwolenie. Kosmowska miała już za sobą niezwykłe jak na tamte czasy polityczne doświadczenie: była wiceministrem w lubelskim rządzie Ignacego Daszyńskiego, który jako pierwszy zadeklarował wprowadzenie pełni praw obywatelskich dla kobiet. Odpowiadała za resort pracy i spraw społecznych. Socjalistów reprezentowała 46-letnia Zofia Moraczewska, żona byłego premiera Jędrzeja Moraczewskiego oraz najstarsza z posłanek. W załączniku zamieszczony został biogram Ireny Kosmowskiej. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nim i przybliżenia postaci Ireny Kosmowskiej, która całe życie poświęciła działalności społecznej i edukacyjnej.