Z WIZYTĄ U RODZINY BRUEGHLÓW

29 września 2013

26 września 2013r. uczniowie klasy Ic (pod opieką pań Małgorzaty Dąbrówki i Anetty Grzesik – Robak) uczestniczyli w lekcji muzealnej „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” w Muzeum Miejskim Wrocławia.
Wrocławska wystawa przedstawia panoramę dzieł rodu Brueghlów oraz najważniejszych współczesnych im artystów (np. Hieronima Boscha, Pietera Paula Rubensa, Hendricka van Cleve) i jest jedyną okazją zobaczenia w Polsce arcydzieł pochodzących z prywatnych kolekcji koneserów sztuki z całego świata.
Uczniów szczególnie zainteresował specyficzny kod symboliczny wypracowany przez Flamandów. Okazało się bowiem, na obrazach każdy, nawet ledwie dostrzegalny szczegół – motyl, biedronka, papuga czy ślimak – mają bardzo głębokie znaczenie i odnoszą się do kondycji człowieka w świecie, sprawiając, że odczytanie obrazu staje się ”tajemnicą do rozwiązania” przez odbiorcę.
Obrazy Brueglów zachwycają do dziś humorem, ironią, malarskim kunsztem i niezwykłą precyzją wykonania.
Wszystkim serdecznie polecamy odwiedzenie ekspozycji.