Zapakuj Schulza

26 listopada 2012

Miesiąc listopad został ogłoszony miesiącem Brunona Schulza. W tym roku przypadają dwie okrągłe rocznice -120 urodzin i 70 śmierci. Dlatego chciałbym zachęcić uczniów wszystkich klas do realizacji projektu , którego celem będzie uczczenie pamięci po wielkim pisarzu i grafiku oraz propagowanie wiedzy o nim i jego twórczości. W tym celu każda klasa wykonałaby walizkę „pełną Schulza”( może być jedna, może być więcej). Taka walizka byłaby oklejona na zewnątrz materiałami poświęconymi pisarzowi – mogłaby to być walizka biograficzna i zawierać wszelakie informacje związane z jego życiem, mogłaby to być walizka literacka oklejona cytatami z jego twórczości, mogłaby to być walizka poświęcona miejscom, które były ważne dla pisarza , takim jak np. Drohobycz czy Truskawiec, mogłaby to być walizka artystyczna przedstawiająca jego rysunki, grafiki, mogłaby to być wreszcie walizka poświęcona artystom zafascynowanym twórczością Schulza, np. wyklejona zdjęciami z filmu Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”. Jednym słowem – może to być każda walizka „wypełniona Schulzem”. Od waszej inwencji zależy , jak będzie wyglądać i co będzie zawierać. W każdym wypadku będzie to wasza, jedyna, niepowtarzalna walizka. Walizki należy wykonać do 26 listopada ! Zostaną one rozmieszczone w przestrzeni szkoły i mam nadzieję, że znajdą się chętni do „rozpakowania Schulza”, czyli zapoznania się z informacjami, zdjęciami umieszczonymi na walizkach. Bliższych informacji o przedsięwzięciu udzielają poloniści. Zachęcam do udziału – im walizek będzie więcej, im bardziej będą różnorodne, tym ciekawszy efekt końcowy. To dzięki wam w szkole może wydarzyć się coś naprawdę wyjątkowego i magicznego.
Aleksander Radzyniak.