Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy: Zuzanna Polańska i Martyna Tybinka, ubiegają się o mandat posła na   Sejm Dzieci i Młodzieży. Tegorocznym zadaniem kandydatów jest realizacja projektu  „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Postać, którą wybrały licealistki to Irena Kosmowska – polska działaczka niepodległościowa, ludowa i oświatowa, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i II kadencji w II RP. Pierwsza kobieta w rządzie, jedna z ośmiu pierwszych w Sejmie. Znana na arenie międzynarodowej jako bezkompromisowy polityk, którego priorytetem było wprowadzenie prawdziwych zmian społecznych na wsi.

Martyna i Zuzanna w celu godnego upamiętnienia posłanki podjęły szereg działań.:” Naszym celem jest dotarcie do różnych grup społecznych, dzieci, osób starszych, mieszkańców miast, a także wsi, która była tak ważna w życiu Pani Ireny. W tym celu m.in. zorganizowałyśmy prelekcje w szkołach w Bierutowie i Oleśnicy, spotkałyśmy się z Paniami z Koła Gospodyń w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica w Boguszycach. Stworzyłyśmy również  ulotkę i plakat z własnoręcznie rysowanym portretem oraz wystąpiłyśmy z wnioskiem o nadania placu zabaw w Brzezince imienia Ireny Kosmowskiej.

Chciałyśmy bardzo serdecznie podziękować Wójtowi Gminy Oleśnica Panu Marcinowi Kasinie oraz Burmistrzowi Bierutowa Panu Piotrowi Sawickiemu za objęcie patronatem naszego projektu. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Poseł Joanny Augustynowskiej za okazaną pomoc i zaangażowanie”- relacjonują uczennice.