Klasa patronacka Uniwersytetu Medycznego na zajęciach laboratoryjnych z mikrobiologiiBakterie to fascynujące organizmy. Niestety są zbyt małe i niewidoczne gołym okiem. O ich budowie i różnorodności uczniowie klasy II B o profilu medycznym dowiedzieli się podczas zajęć laboratoryjnych zorganizowanych i przeprowadzonych przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Etap wstępny polegał na pobraniu materiału biologicznego i zostatał przeprowadzony przez Pana Oskara Kozłowskiego, studenta III roku Wydziału Lekarskiego. Następnie w sali laboratoryjnej Katedry Mikrobiologii UM we Wrocławiu odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie pracowali na wyhodowanych bakteriach. Przeprowadzali barwienie metodą Grama, a następnie podczas obserwacji mikroskopowych określali kształt i rodzaj bakterii.

Miłą niespodzianką zorganizowaną przez Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UM, było zwiedzanie Muzeum Farmacji. Obiekt, w którym na siedzibę muzeum mieści się na Kurzym Targu w XIII wiecznej kamienicy, która była apteką. Jest on bardzo bogaty w wiele eksponatów, począwszy od mebli, aparaturę, dokumenty oraz surowce farmaceutyczne. Przez labirynt pracowni, sal ekspozycyjnych i gabinetów przeprowadził nas Grzegorz Wiktorowski, który opowiedział wiele ciekawych i zaskakujących historii z zakresu medycyny, farmacji i aptekarstwa.

Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie zajęć przez Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów oraz pracownikom Katedry Mikrobiologii UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Opiekunkami grupy były dr Urszula Janicka i p. Marta Faiga.

Galeria

UJ