BioArt – nauka i sztuka w jednym

11 października 2021

„Czym jest BioArt? To dialog nauki ze sztuką. A w zasadzie wąskiej dziedziny nauki, jaką jest biotechnologia. Pod koniec XX w. klonowanie, hodowle tkankowe, manipulacje genetyczne z laboratoriów zaczęły przemykać się do galerii, stając się nowym środkiem wyrazu dla osób, które w rozwoju tej dziedziny wiedzy zaczęły dostrzegać niepokojące zmiany cywilizacyjne. Twórcy BioArtu sami nieraz zaczynali od studiów biologicznych. Znudzeni jednak pipetowaniem i dolewaniem pożywek do kultur komórkowych, zobaczyli w nich coś, czego nie widzieli inni: początek nowej ery. Narodziny Neożycia.”

W warunkach szkolnych i domowych, trudno jest wykonać dzieła, które można nazwać czystym BioArtem. Dlatego w ramach zajęć na lekcji przyrody Uczniowie klasy IIIG zrealizowali prace, które nawiązują do nurtu BioArt. Potraktowali żywy organizm jako tworzywo w rękach artysty. Różnorodność i forma prezentowanych dzieł przeszła najśmielsze oczekiwania nauczyciela. Prezentacja prac przypominała prawdziwą wystawę artystyczną, podczas której uczniowie wykazali się niesamowitą wrażliwością, pomysłowością i kunsztem artystycznym.

Z przyjemnością przedstawiam większość prac i życzę miłych doznań w ich oglądaniu.

Urszula Janicka

Galeria

źródło: Olga Woźniak, Bioart, czyli nauka i sztuka w jednym, „Polityka” 5 czerwca 2012 dostępny pod adresem: