„Salon Zdobywców” – wrocławskie spotkania z laureatami polskich nagród literackich 2020 już w marcu
W dniach 9, 14 i 30 marca 2021 r. odbędą się trzy spotkania z autorami, które będą na żywo transmitowane w sieci. „Michał Nogaś oraz Irek Grin porozmawiają ze zdobywczyniami i zdobywcami następujących nagród literackich w 2020 roku: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Conrada, Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.”
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Dorota Kotas, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Agnieszka Dauksza i Katarzyna Kobylarczyk.
Wirtualne spotkanie z Joem Hillem na platformie Empik
10 marca szykuje się nie lada gratka dla miłośników twórczości Joego Hilla, amerykańskiego autora horrorów, powieści grozy i komiksów. Pisarz znany z takich książek jak „Pudełko w kształcie serca”, „Rogi”, „NOS4A2”, „Strażak”, czy „Dziwna pogoda”. Prywatnie syn Stephena Kinga.
Wydarzenie odbędzie się 10 marca o godz. 18:00 na profilu Empiku na Facebooku w cyklu „Premiera online”.
Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza „Równoleżnik Zero”
Za nami 10. edycja Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego „Równoleżnik Zero” poświęconego Ameryce Południowej. Organizatorami wydarzenia, którego inicjatorem w 2012 roku był Tomasz Błoński są: Miejsca Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (Filia nr 57 – Biblioteka turystyczna, filia nr 58 – Mediateka). „Naszym celem jest stworzenie unikalnego, interdyscyplinarnego wydarzenia, będącego okazją do spotkań ludzi zainteresowanych podróżami i poznawaniem innych kultur. Chcielibyśmy stworzyć dla mieszkańców Wrocławia przestrzeń, w której mogliby rozbudzić swoją wyobraźnię, słuchając opowieści z całego świata, ale także poznać życie codzienne, zwyczaje i tradycje ludzi żyjących w różnych zakątkach globu. Umożliwią to nie tylko opowieści z wypraw po całym świecie, ale też pokazy filmów, wystawy zdjęć, koncerty muzyki etnicznej czy warsztaty o tematyce kulturowej. Chcemy rozbudzić zainteresowanie światem, zachęcając uczestników festiwalu do własnych podróży” – tak o Festiwalu piszą organizatorzy.
Przez 3 dni uczestnicy spotykali się wirtualnie z podróżnikami, pisarzami, blogerami, fotografami, dla których podróżowanie to pasja i sposób życia. Opowieści o Patagonii, Peru, Wenezueli i innych krainach i państwach Ameryki Południowej znajdziecie na profilu FB Festiwalu:
„Kapitan Żbik i żółty saturator” na deskach Teatru Syrena w Warszawie
5 lutego za pośrednictwem platformy www.vod.teatrsyrena.pl będzie można obejrzeć musical inspirowany kultowymi komiksami PRL-u o przygodach Kapitana Żbika. „Kapitan Żbik i żółty saturator” to zupełnie nowa, autorska opowieść o starciu słynnego kapitana milicji obywatelskiej i partnerującej mu porucznik Oli z niemieckim agentem i sabotażystą Manfredem Steifem. Fabuła jest pretekstem do niezwykle barwnej, rozśpiewanej i roztańczonej opowieści o życiu codziennym w Polsce lat 70., o epoce wody z sokiem prosto z saturatora, gumy arabskiej, koszul nonajron, akcji skupu makulatury i kubańskich pomarańczy rzuconych do sklepu”.
Musical ma być dostępny zarówno w formie repertuarowej (jednorazowy dostęp w określonym terminie i czasie). Cena biletu wynosi 29 złotych. Poniżej zwiastun musicalu.
Paszport „Polityki” w kategorii „literatura” dla Miry Marcinów za książkę „Bezmatek”
Po raz 28. Paszporty „Polityki” wręczono młodym twórcom za wybitne osiągnięcia artystyczne. W uzasadnieniu czytamy, że nagrodę wręczono „za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność ‚Bezmatka’ wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też języka literackiego zarazem wywrotowego i precyzyjnego”.
Książka – pisana ponoć na smartfonie – ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.
Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.
Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA.PL bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. Pełną listę znajdziecie pod linkiem:
Nowe tłumaczenia „Małego księcia” za darmo na Wolnych Lekturach!
„Mały książę” Antoine de Saint Exupery’ego, z ilustracjami autora w nowym przekładzie Agaty Kozak, dostępny jest za darmo, na wolnej licencji w serwisie Wolne Lektury. Wolna licencja oznacza, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
Tłumaczenie udało się sfinansować, dzięki fundacji Nowoczesna Polska, która zorganizowała na ten cel zbiórkę. Publikacja dostępna jest również w postaci audiobooka w interpretacji Katarzyny Faszczewskiej, którego nagranie powstało we współpracy z Biblioteką Narodową.
Zaangażowanie Czytelników i Czytelniczek zachęciło twórców portalu do zorganizowania kolejnej zbiórki. Tym razem na „Rok 1984” Gorgea Orwella. Link do zbiórki
w dniach 5 – 13 grudnia odbędzie się Festiwal Puls Literatury, którego organizatorami są Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Ze względu na pandemię wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej.
„Hasło tegorocznej edycji festiwalu to ‚Zły’. Nawiązuje ono do kultowej powieści Leopolda Tyrmanda, którego stulecie urodzin przypada w tym roku, lecz chcemy je rozumieć szerzej – jako różnorodność aspektów, w jakich zło przejawia się w literaturze (od zła jako kategorii moralnej, po niepokoje społeczne aż po literaturę źle obecną, złe praktyki krytyków i rynku wydawniczego oraz – tego nie mogło zabraknąć! – ‚książki najgorsze’)” – tłumaczą organizatorzy festiwalu.
W programie znajdą się m.in. panele dyskusyjne poświęcone życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda oraz „złej” literaturze (w tym „złym” biografiom). Wśród zaproszonych gości są znani pisarze, którzy przedstawią swoje najnowsze książki, między innymi Paweł Huelle, Jakub Żulczyk, Joanna Gierak-Onoszko, Michał Rusinek, Anna Matysiak, Stanisław Łubieński, Krzysztof Varga, Marcin Kącki, Rafał Księżyk, Maria Rostocka, Joanna Bociąg. Pojawią się także goście zagraniczni: Georgi Gospodinow (Bułgaria), Andrij Chadanowicz (Białoruś) i Andrij Lubka (Ukraina).
Spotkania poprowadzą znani krytycy, dziennikarze i akademicy (m.in. Justyna Sobolewska, Michał Nogaś, Krystyna Pietrych, Paulina Małochleb, Ola Kołodziejek, Patryk Szaj, Marcin Zegadło, Natalia Królikowska).
27 listopada sejm wybrał patronów n rok 2021. Az czterech z nich to pisarze.
Sejm ustanowił 2021 Rokiem Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W przyszlym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.
Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida” – czytamy.
Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów – to kolejny patron 2021 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” – podkreślono w tekście dokumentu. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety.
Patronem 2021 r. został również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza. „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską” – napisano w dokumencie.
Autorzy zdjęć: Stanisław Lem – Wojciech Zemek (Wikipedia), Cyprian Kamil Norwid (Wikipedia), Krzysztof Kamil Baczyński (Wikipedia), Tadeusz Różewicz – Michał Kobyliński (LubimyCzytać.pl).
Z powodu pandemii nie odbyło się w tym roku wiele znakomitych wydarzeń kulturalnych. Część z nich została przełożona na przyszły rok, jednak część organizatorzy postanowili zorganizować wirtualnie. Jednym z nich jest Festiwal Europejski Poeta Wolności. Rozmowy z poetkami i poetami Versopolis odbędą się w strefie online.
„Tym, co szczególnie cechuje rok 2020 jest spędzanie dużej ilości czasu w domu. Na nowo aranżowaliśmy swoje mieszkania, tworząc domowe biura, szkoły i przedszkola. Sporo czasu spędzaliśmy też w kuchni, odkrywając pokłady drzemiących talentów kulinarnych. Idąc tym tropem, w tym roku postanowiliśmy połączyć poezję z pasją do gotowania i stworzyć, wspólnie z poetami i poetkami Versopolis, działanie pod szyldem ‚Przepis na poezję’” – mówi Piotr Mielcarek z Instytutu Kultury Miejskiej.
27 listopada przeniesiemy się do kuchni poetów i poetek z Lyonu, Norwich, Barcelony i Antwerpii.
21 listopada odbyło się ogłoszenie laureatów Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za 2019 rok. W kategorii powieść zwyciężyła „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” autorstwa Radka Raka (przyp. powieść została również nagrodzona w tym roku prestiżową Nagrodą Literacką Nike). W kategorii opowiadani zwyciężyła moda autorka Marta Potocka z utworem „Chomik”. Całe opowiadanie, podobnie jak wszystkie nominowane do Zajdla, możecie przeczytać w antologii dostępnej do pobrania bezpłatnie w trzech formatach na stornie organizatorów https://zajdel.art.pl/aktualnosci.html
Zwycięzcą tegorocznej Nagrody Booker został ogłoszony szkocki pisarz Douglas Stuart. Jego powieść „Shuggie Bain” oparta jest na jego własnych doświadczeniach. Opowiada o młodym chłopcu dorastającym w Glasgow w thatcherowskich latach 80. z matką, która walczy z nałogiem. Książka ukaże się w przyszłym roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.
Targi książki online? Wszystko jest możliwe. II edycja targów podzielona na dziewięć bloków tematycznych będzie obfitowała w liczne spotkania i dyskusje. Każdy miłośnik książek znajdzie coś dla siebie. Blok epicki zawiera literaturę piękną, współczesną, pamiętniki i opowiadania. Blok kryminalny to thrillery, kryminały, sensacja. Romantyczny to literatura obyczajowa, erotyczna i romanse. Publicystyczny koncentruje się wokół literatury faktu, reportaży, książek kulinarnych. Blok fantastyczny to SF, fantastyka i horrory. Jest jeszcze blok dziecięcy i młodzieżowym, blok filmowy, branżowy oraz translatorski. Wśród zaproszonych gości pojawią się m. in.: Harlan Coben, Camilla Läckberg, Cixin Liu czy Radek Rak.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Katarzyną Bereniką Miszczuk – pisarką, autorką powieści fantasy.
„Katarzyna Berenika Miszczuk (ur. 2 czerwca 1988 w Warszawie) – bestsellerowa pisarka, na co dzień lekarka medycyny rodzinnej. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zadebiutowała mając 18 lat, gdy ukazała się jej napisana trzy lata wcześniej powieść „Wilk”. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście tytułów i swobodnie porusza się po wielu gatunkach, począwszy od powieści obyczajowej, przez fantastykę, science-fiction, powieść grozy, young adult, thriller, na kryminale skończywszy. Pisanie traktuje jako odpoczynek od codzienności. Jej celem jest stworzenie utworów z każdego gatunku literackiego.
Popularność przyniosła jej seria diabelsko-anielska o przygodach studentki Wiktorii, która po swojej tragicznej śmierci trafia do piekła. W jej skład wchodzą trzy tytuły: „Ja, diablica” (tłumaczenie tej powieści pojawiło się na rynku rosyjskim), „Ja, anielica” oraz „Ja, potępiona”.
Kluczem do sławy okazała się seria o Szeptusze, bohaterce słowiańskiego cyklu „Kwiat paproci”, do którego należą tomy: „Szeptucha”, „Noc Kupały”, „Żerca”, „Przesilenie”, „Jaga”.
Jest autorką niezwykle wszechstronną. Na swoim koncie ma również, m.in. kryminał „Pustułka”, thrillery „Obsesja” i „Paranoja”, a także powieść grozy „Druga szansa”. Najnowsza książka – komedia kryminalna „Ja cię kocham, a ty … miau”, została napisana z perspektywy kota.”
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza młodzież 12+ na bezpłatne warsztaty z mangi i komiksu. Na warsztaty obowiązuja zapisy. Szczegóły pod adresem:
Odnaleziony 10 lat temu notatnik Juliusza Słowackiego z jego podróży po Grecji i Bliskim Wschodzie doczekał się swojego wydania.
„Juliusz Słowacki w latach 1836-1837 odbył podróż po krajach śródziemnomorskich i Bliskim Wschodzie – Grecji, Egipcie, Ziemi Świętej i Libanie. W czasie wyprawy miał ze sobą dwa notatniki. Naukowcy długo sądzili, że do naszych czasów zachował się tylko jeden z nich – drugi miał spłonąć w Warszawie w czasie II wojny światowej. Jednak w 2010 roku historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Henryk Głębocki odkrył go niespodziewanie w Rosyjskiej Bibliotece Państwowej w Moskwie.
Po 5 latach prac na notatnikiem ukazała się trzytomowa publikacja. Znajduje się w niej wierne odwzorowanie zaginionego dokumentu, jego transliteracja i komentarze. Zespołem, który zajmował się opracowaniem tego dzieła, kierowała historyczka literatury polskiej okresu romantyzmu prof. Maria Kalinowska z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród naukowców zaangażowanych w projekt byli poloniści, znawcy twórczości Słowackiego, archeolodzy, egiptolog, historyk sztuki, arabistka i orientalistka.”
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Plebiscyt ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka) docenia istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
Historie zebrane. codzienne życie bohatera – warsztaty online w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Oleśnicy
MOKiS zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach online z pogranicza reportażu i portretu, połączone z pracą z tekstem (zbieranie historii bohaterów zdjęć). Bohaterami będą wybrani mieszkańcy Oleśnicy, wskazani przez uczestników i skonsultowani z prowadzącymi oraz grupą. Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku 16+.
Więcej informacji o warsztatach oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie pod adresem:
Komitet Noblowski zadecydował, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2020 rok otrzyma amerykańska poetka Louise Glück, której twórczość nie doczekała się do tej pory w Polsce książkowego wydania.
W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podała, że amerykańska poetka otrzymała Nobla za swój „niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualne istnienie uniwersalnym”.
Komitet Noblowski zadecydował, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2020 rok otrzyma amerykańska poetka Louise Glück, której twórczość nie doczekała się do tej pory w Polsce książkowego wydania.
W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podała, że amerykańska poetka otrzymała Nobla za swój „niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualne istnienie uniwersalnym”.
Niezwykle intensywnie dla wszystkich miłośników książek zapowiada się cały październik. Czytelnicy mają okazję uczestniczyć aż w dwóch dużych wydarzeniach. TargiKsiazki.Online vol. 2 i Wirtualne Targi Książki.
TargiKsiazki.Online vol. 2 potrwają od 5 do 30 października. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu aby […] zgromadzić się wokół książkowej tematyki, żeby doświadczyć magii targów i niezwykłych wydarzeń, których nie może odpuścić żaden prawdziwy Książkoholik 😍
Wirtualne Targi Książki to wydarzenie zainagurowane przed Empik wiosną tego roku. W dniach 14-25 października odbędzie ich druga odsłona. Setki oczekiwanych premier, ponad 50 spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami, branżowe webinary oraz atrakcyjne promocje książkowe – już 14 października rozpocznie się druga edycja Wirtualnych Targów Książki Empiku. Jesienna odsłona książkowego e-wydarzenia potrwa aż 12 dni a program premierowych spotkań autorskich będzie niezwykle różnorodny. Czekają na Was m.in. spotkania z Wojciechem Mannem, Magdaleną Witkiewicz, Michałem Nogasiem, Rafałem Paczesiem, Wojciechem Chmielarzem, Zytą Rudzką, Wiolettą Grzegorzewską, Markiem Krajewskim, Jakubem Szamałkiem, Wojciechem Jagielskim, Przemysławem Staroniem, Wojciechem Drewniakiem, Elżbietą Cherezińską, Justyną Bednarek, Beatą Pawlikowską, Agnieszką Maciąg, Chigozie Obiomą, Reginą Brett, Lisą Gardner, Nancy Springer, Beth Reekles czy Jeffreyem Archerem.
Oleśnickie Stowarzyszenie „Evviva l’arte” zaprasza do udziału w konkursie poetyckim „Z poezją na mury”, nad którym patronat objęła Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja. Konkurs ten jest częścią większego projektu – wystawy „Z poezją na mury”, której celem jest promowanie twórczości poetyckiej wśród młodych ludzi oraz zwiększenie ogólnego zainteresowania młodymi poetami. Prace artystów zostaną umieszczone w przestrzeni miejskiej lub na publicznej wystawie w Bibliotece w postaci plakatów. Szczegóły znajdą Państwo w załączonym regulaminie.
„Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike 2020! Podczas ceremonii, która odbyła się w Warszawie w niedzielę 4 października, czyli w Światowy Dzień Zwierząt, ogłoszono, że statuetkę otrzymuje… lekarz weterynarii, a w wolnym czasie również pisarz – Radek Rak. Kapituła doceniła jego książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
„Baśń o wężowym sercu” jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Zawieszona między historią a mitem powieść wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy. Na kartach książki śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. To powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce, pełna rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru.”
Z Biblioteką przez świat – Marzena Filipczak „Na północy: zorze, gejzery i renifery”
Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza po przerwie na spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Z Biblioteką przez świat”!
W październiku gościć będziemy Marzenę Filipczak – autorkę książek podróżniczych, dziennikarkę, redaktorkę, autorkę artykułów do magazynów podróżniczych i kobiecych. Między innymi WYSOKICH OBCASÓW EXTRA, NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER, własnego cyklu w magazynie KUCHNIA.
Zapraszamy w podróż na północ Skandynawii, Islandii i Grenlandii. Będzie między innymi o Lofotach, czyli pięknych wyspach za kołem podbiegunowym, lapońskich reniferach i św. Mikołaju. Miejscu uznawanym za najlepsze na Ziemi na obserwację zorzy polarnej, islandzkich bezdrożach i gejzerach oraz o życiu na Grenlandii – jednym z najmniej zaludnionych miejsc na świecie. Będzie także część praktyczna – jak podróżować po tych krainach.
Ważna informacja! Na spotkanie z Marzeną Filipczak obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Wypożyczalni na ul. M. Reja 10 od 24.09.2020 r. w godzinach otwarcia Biblioteki. Liczba wejściówek ograniczona!
Od niedzieli 20 września do soboty 26 września biblioteki i inne instytucje kultury obchodzą Tydzień Zakazanych Książek. Celem wydarzenie jest przypomnienie jak groźnym i niebezpiecznym zjawiskiem jest cenzura, ograniczanie dostępu do wiedzy, ukrywanie prawdy i wiedzy, w jego rzekomym dobrym interesie.
Akcja została zainicjowana w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy Tydzień ten świętowano w 1982 roku. Celem kampanii stało się uświadomienie ludziom, jak cenną wartością jest słowo i możliwość wolnej, niczym nieograniczonej wypowiedzi.
Oddaj książkę! Ruszyła Wielka Zbiórka Książek 2020
Od 8 września do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.
Oddawane książki trafiają do magazynów w siedmiu głównych miastach (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław), następnie są sortowane przez wolontariuszy fundacji, którzy przygotowują paczki dla beneficjentów fundacji: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.
I LO w Oleśnicy również włączyło się w akcję. Do 9 października w bibliotece szkolnej trwać będzie zbiórka książek. Zachęcam do przyłączenia się do akcji.
12 października – zakończeni akcji
Dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom. Udało się nam zebrać cały karton książek, które przekazałam do placówki Alior Banku, skąd książki trafią do jednego z 7 magazynów w Polsce, a stamtąd do placówek opiekuńczych i pomocowych oraz szpitali.
Międzynarodowy Booker 2020 przyznany!
Nagroda powędrowała do Marieke Lucas Rijneveld za powieść „The Discomfort of Evening”.
Główną bohaterką „The Discomfort of Evening” jest Jas, która mieszka wraz ze swoją rodziną, prowadzącą gospodarstwo rolne, w bardzo surowej pod względem religijnym społeczności. Brat bohaterki dołącza do wyprawy łyżwiarskiej, ona zaś, oburzona, że została sama, wdaje się w dziwne targi z Bogiem, przedkładając życie ulubionego królika nad życie brata. Gdy ten nie wraca, rodzinę ogarnia żałoba. Obserwując załamanych bliskich, Jas stopniowo pogrąża się w coraz mroczniejszych fantazjach.
Jak czytamy w recenzji „Guardiana”, powieść ta to „studium rozpadu rodziny dotkniętej szaloną rozpaczą”, „Financial Times” widzi w książce „śmiałe piękno”, a Megan Nolan w tekście dla „New Statesman” zauważa, że samotność uosabiana przez postać Jas została nakreślona „z rzadko spotykaną zręcznością i intensywnością”.
W wyjątkowym roku zapraszamy na szczególną edycję święta polskiej literatury. 5 września o 10.00 na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.olesnica.pl zaprezentujemy film z Narodowego Czytania „Balladyny” w wykonaniu młodzieży z oleśnickich szkół i seniorów z Oleśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
źródło: Oleśnica Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Oleśnicy
marzec 2020
Wielu poczytnych autorów wykorzystuje czas siedzenia w domu na pisanie i publikowanie na bieżąco swoich powieści w Internecie. Wśród nich znaleźli się tacy twórcy jak: Wojciech Chmielarz, który na swoim Facebooku zamieszcza w odcinkach swoją książkę „Prosta sprawa”, Jakub Ćwiek publikując „Trochę kultury”, Grzegorz Kalinowski ze swoją „Kwarantanną”, Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch tworzą razem „Na zarazę Zarazek”. Do grona pisarzy dołączyła niedawno Anna Brzezińska, która udostępniła w sieci całą sagę fantasy o zbóju Twardokęsku. Wszystkie tomy zostały udostępnione w trzech popularnych formatach: PDF, EPUB, MOBI. Zapraszam do lektury:)
W związku z decyzją o zamknięciu szkół spowodowaną wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii koronawirusa, TVP Kultura przygotowała specjalne pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”. W dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do młodzieży szkolnej.
Program na najbliższe dni:
Czwartek 26 marca
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Wesele reż. Andrzej Wajda (1973)
Godz. 14:40 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Mahlera – cykl dokumentalny
Godz. 15:35 Lekcje z literatury – Pojedynki stulecia: Henryk Sienkiewicz – Stefan Żeromski – cykl programów publicystycznych
Godz. 15:55 Lektura na ekranie – Nad Niemnem reż. Zbigniew Kuźmiński (1986) (odc. 3/4 z 4)
Piątek 27 marca
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Moby Dick reż. John Huston (1956)
Godz. 14:50 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Liszta – cykl dokumentalny
Godz. 15:40 Lekcje z literatury – Pojedynki stulecia: Tadeusz Dołęga – Mostowicz – Witold Gombrowicz – cykl programów publicystycznych
Godz. 16:05 Awantura o Basię (1995) reż. Kazimierz Tarnas
Poszukując materiałów do pracy zdalnej warto zajrzeć na stronę LegalnaKultura.pl, na której udostępnione są zasoby wirtualne z poszanowaniem praw twórców. Wśród nich zaprezentowane są serwisy komercyjna jak i bezpłatne (filtry w wyszukiwarce pozwalają na wyszukiwanie zasobów płatnych, bezpłatnych i łączonych). Zasoby podzielone są na kategorie:
filmy,
muzyka,
książki,
biblioteki,
muzea i galerie,
fotografia,
archiwa.
W serwisie znajdziemy też strefę edukacji, gdzie zaprezentowane są strony edukacyjne dla uczniów i studentów, na które warto zajrzeć.
grudzień 2019
Wrocławskie Targi Dobrych Książek
W dniach 5 – 8 grudnia odbędą się we Wrocławiu 28. Targi Dobrych Książek. Wydarzenie to jest swoistym podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Najlepsi wydawcy z całej Polski, fantastyczna oferta książek, a także bogaty program spotkań sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury. W ramach tegorocznego wydarzenia odbędą się również Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, dzięki czemu uczestnicy wezmą udział w jeszcze większym święcie literatury oferującym bogaty program spotkań i warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
10 grudnia odbędzie się w naszej szkole Maraton Pisania Listów. Data wydarzenia nie jest przypadkowa – tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka , święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Maraton Pisania Listów jest dużą międzynarodową akcją na rzecz praw człowieka. Została ona zainicjowana w 2001 roku przez warszawską lokalną grupę Amnesty International i bardzo szybko stała się wydarzeniem o zasięgu globalnym. Celem Maratonu Pisania Listów jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Co roku listy pisane są w sprawie kilku lub kilkunastu osób, których prawa zostały złamane. Oprócz apelowania do władz, podczas Maratonu wysyłane są także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane.
Bohaterowie i bohaterki Maratonu, w sprawie których pisane są listy, często odzyskują wolność lub ich sytuacja się poprawia.
Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać ws. młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.
Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza na spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim pt. „Zakłamany świat cenzury na przykładzie PRL-u”. Spotkanie odbędzie się 12 grudnia o godz. 18:00 w Sali Konferencyjnej OBP, przy ul. M. Reja 10.
Błażej Torański, dziennikarz i publicysta. Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze: „Knebel. Cenzura w PRL-u” i współautor książki „Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców” (z Marcinem Jakubem Szymańskim). Pasjonat literatury i malarstwa. W wolnym czasie wędruje po świecie.
listopad 2019
Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. M. Reja w ramach cyklu „Z Biblioteką przez świat” zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Aleksandrem Dobą.
Aleksander Doba – polski podróżnik, kajakarz. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem z kontynentu na kontynent. Ma za sobą trzy wyprawy transatlantyckie w latach 2010, 2013 i 2017.
Za swój wyczyn zdobył tytuł „Podróżnika roku 2015” magazynu „National Geographic”.
„Pływanie kajakiem jest wielką frajdą. Turystykę kajakową polecam wszystkim. Jednak by przepłynąć bezpiecznie kajakiem ocean, trzeba wszechstronnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności kajakowych. Jak już je nabyłem, to satysfakcja z wypraw oceanicznych okazała się ogromna”.
Aleksander Doba
październik 2019
Z biblioteką przez świat – spotkanie podróżnicze w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. M. Reja
Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza na kolejne
spotkanie podróżnicze z cyklu „Z Biblioteką przez świat”. Tym
razem „Rowerami przez Portugistan. Dwa razy ziemia”. Gośćmi
spotkania będą Marta Zienkiewicz-Barańska i Damian Barański.
„Zapraszamy na podwójną podróż! Dziewczyny jadą do Portugalii,
gdzie dotrą m.in. na najbardziej wysunięty na zachód punkt lądu
stałego Europy. Chłopcy przemierzą góry Kirgistanu, gdzie w surowym
klimacie pokonywać będą niekończące się przewyższenia i dotrą
nad drugie co do wielkości jezioro obszarów górskich świata – Issyk
Kul.
Dobrze jest czasem porównać męski i damski punkt widzenia, zestawić
odległe od siebie krainy i pokazać dwie różne Ziemie. Dlatego też w
trakcie wystąpienia będziemy opowiadać Wam o naszych tak diametralnie
różnych wyprawach, tej portugalskiej i tej kirgiskiej, tej kobiecej i
tej męskiej. Sprawdzimy m.in., na czym polegają różnice w
przemieszczaniu się rowerem, zobaczymy, gdzie spotkamy się z większą
życzliwością oraz dowiemy się, czy kobiecą i męską siłę
charakteru powinno się mierzyć jedną miarą. Czy kobiety poradzą
sobie z naprawianiem rowerowych usterek na trasie? Czy mężczyźni nie
przypalą kolacji? Czy portugalskie słońce świeci tak samo jak to w
Kirgistanie? Czy tyłki będą nas boleć sprawiedliwie po równo?”
24 października 2019, godz. 18.00 Sala konferencyjna Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja przy ul. M. Reja 10
Partnerem wydarzenia jest oleśnicka grupa rowerowa Oleśnica Bajk Stajl
Nagroda Bookera 2019
W tym roku Nagroda Bookera trafiła w ręce dwóch pisarek – Margaret Atwood za książkę „Testamenty”, będącą kontynuacją głośnej „Opowieści podręcznej” oraz Bernardine Evaristo za powieść „Girl, Woman, Other”. Jest to niezwykła sytuacja, ponieważ od 1993 r. w regulaminie przyznawania nagrody jest wyraźny zapis, że zwycięzca może być tylko jeden. Co skłoniło jury do złamania regulaminu? Peter Florence – przewodniczący tegorocznej kapituły komentuje to w następujący sposób: „Ten dziesięciomiesięczny proces był szaloną przygodą. Dziś w pokoju przez pięć godzin rozmawialiśmy o książkach, które kochamy. W przypadku tych dwóch powieści nie możemy iść na kompromis. Obie są fenomenalnymi książkami, które zachwycą czytelników i będą rozbrzmiewać echem przez wieki”.
„Wystrzałowa jesień” nowy cykl spotkań autorskich w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej
Oleśnicka biblioteka Publiczna im. M. Reja zaprasza na nowy cykl spotkań. Wśród zaproszonych znajdą się autorzy kryminałów. Pierwszym gościem będzie Wojciech Chmielarz, twórca cyklu o Jakubie Mortce, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru.
Spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej OBP, przy ul. M. Reja 10.
VII Dolnośląsku Konkurs „W kręgu fantasy”
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego wraz ze Szkołą Podstawową nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu zapraszają wszystkich utalentowanych uczniów z regionu do udziału w Dolnośląskim Konkursie Literacko-Plastycznym „W kręgu fantasy”.
Konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach – literackiej (na opowiadanie fantasy) i plastycznej. Skierowany jest do młodzieży z klas siódmych i ósmych oraz szkół średnich.
Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami Literackiej Nagrody Nobla
Polska pisarka została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla za rok 2018 za – jak powiedział sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm – za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”.
Laureatem 2019 roku został Peter Handke – austriacki pisarz i tłumacz – za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.
5 października odbyła się ogólnopolska akcja Noc Bibliotek. Jednym z punktów imprezy było głośne czytanie „Hobbita” J. R. R. Tolkiena. Chętnych do czytania nie brakowało, czytali duzi i mali, przenosząc słuchaczy do świata fantazji. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Jaworska, kl. IA, Paulina Malczyszyn, kl IG i Maria Jaworska, kl. IIC.
CzytajPl
Program Upoluj swoją książkę skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Kampania będzie miała charakter ogólnopolski i potrwa od 2 do 30 listopada. Została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udział w akcji jest bezpłatny.
książki dostępne w tegorocznej edycji to:
Szczegóły wkrótce.
Noc Bibliotek w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja
5 października w godzinach od 17:00 do 22:00 OBP zaprasza do udziału w VII edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Wśród atrakcji wymienić można głośne czytanie „Hobbita” J. R. R. Tolkiena w przekładzie M. Skibniewskiej. Szczegóły na plakacie.
XXV Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza O Laur Plateranki
II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu oraz miłośnicy poezji związani ze szkołą zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w turnieju poetyckim. Szczegóły w Regulaminie.
wrzesień 2019
Spotkanie podróżnicze „Z biblioteką przez świat”
Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Z Biblioteką przez świat”.
Joanna Gerstel i Mariusz Wasiewski to para młodych podróżników z Zielonej Góry, których fascynuje Europa Wschodnia i Środkowo-Wschodnia.
Tematyka proponowanej prezentacji podróżniczej dotyczy ubiegłorocznej wrześniowej rowerowej podróży, podczas której przemierzyli ukraińską Galicję, Mołdawię, Naddniestrze i część Ukrainy Południowej (m.in. Odessę i historyczny Budziak).
Spotkanie odbędzie się 20 września o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10.
Serdecznie zapraszam.
Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
7 września 2019 roku w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej przy ul. M. Reja 10 odbędzie się ogólnokrajowa akcja Narodowego Czytania. W tym roku wysłuchamy fragmentów ośmiu nowel:
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
maj 2019
Zbiórka książek z Fundacją Zaczytani.org
W dniach 23 – 28 maja w liceum odbyła się Wielka Zbiórka Książek, której inicjatorem jest Fundacja Zaczytani.org. Zebrane książki trafią do szpitali, hospicjów, domów dziecka, domów pomocy społecznej, świetlic wiejskich i środowiskowych lub centrów aktywności lokalnej. Dzięki zaangażowaniu uczniów: Julii Klimkowskiej 1C, Aleksandry Machelak 2A, Damiana Nasiadka 2A, Krzysztofa Sobieli 2A, Patrycji Klek 2B, Aleksandry Czajkowskiej 2D i Julii Bernackiej 2D, udało się zebrać ponad 120 książek:) Dziękuję wszystkim za udział w tej wspaniałej inicjatywie społecznej.
16. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu
28 maja rozpocznie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, który obfitować będzie w spotkania z pisarzami i krytykami, panele dyskusyjne i wykłady otwarte. Wśród zaproszonych gości są Sebastian Fitzek – niemiecki autor bestsellerów oraz Bernard Minier – francuski autor, który odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.
Festiwal zaszczycą swoja obecnością również rodzimi autorzy. Wśród nich wymienić można: Wojciecha Chmielarza, Martę Guzowską, Cezarego Łazarewicza czy Jacka Dehnela.
Z BiFK przez świat: spotkanie z Joanną Kaszewiak – „Rowerem na koniec Azji – samotna kobieca włóczęga”
23 maja (czwartek) o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Bifk przy ul. M. Reja odbędzie się spotkanie z Joanną Kaszewiak.
Joanna Kaszewiak to pasjonatka podróży, która stosunkowo niedawno odkryła istnienie rowerów. Wcześniej po świecie przemieszczała się z plecakiem, poznając Indie, Tanzanię czy Chiny. Nowa miłość do dwóch kółek odmieniła wszystko nieodwracalnie. Przejechała 3400 km dookoła Polski, by potem wyruszyć na dwuletnią samotną włóczęgę na kraniec Azji.
Na co dzień lubi włoską kuchnię, polską literaturę faktu i hiszpańską piłkę nożną. Oraz czekoladę dowolnego pochodzenia.
więcej na stronie BIFK
marzec 2019
Spotkanie autorskie z Anną Kamińską
28 marca (czwartek) o godz. 18:00 w sali konferencyjnej BiFK przy ul. M. Reja odbędzie się spotkanie z mistrzynią książek biograficznych. Rzetelne przygotowanie, świetny język, wiedza i obiektywizm to atuty jest pisarstwa.
Anna Kamińska – autorka książek, biografka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona (2015). Za tę ostatnią została nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Jest też laureatką tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej.
Z BiFK przez Świat: Indianie meksykańscy – spotkanie z Julietą Gonzales-Springer
21.02.2019 r. (czwartek) o godz. 18.00 w BiFK w Oleśnicy odbędzie się spotkanie z Julietą González-Springer. Tematem spotkania będzie kultura, sztuka, tradycje i walka o przetrwanie Indian meksykańskich.
Julieta González-Springer – śpiewaczka i grafik. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Realizowała studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Plakatu i Ilustracji. Ukończyła studia pedagogiczne na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Specjalizuje się miedzy innymi w ilustracji i projektowaniu plakatów oraz jako muzyk w dziedzinie muzyki dawnej, jak również muzyki tradycyjnej Meksyku i krajów iberoamerykańskich. Jej Fundacja DOS MUNDOS organizuje wydarzenia kulturalne, promując kulturę Meksyku oraz kulturę Polską za granicą. W Meksyku pracowała jako nauczyciel sztuki z dziećmi i dorosłymi oraz jako nauczyciel języka hiszpańskiego w Szwajcarii i we Wrocławiu (British International School). Od kilku lat współpracuje z siecią bibliotek we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Kielcach, Księgarnią Hiszpańską, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Długołęce (GOK) i innymi instytucjami kultury.
listopad 2018
W bibliotece pojawiły się nowe książki Zapraszam wszystkich Czytelników złaknionych nowości Szybki podgląd co zostało kupione znajdziecie tu: Listopadowe nowości
październik 2018
Japonia inna niż myślisz
25 października (czwartek) o godz. 18:00 w sali widowiskowej BiFK przy ul. M. Reja 10 odbędzie się spotkanie z serii „Z BiFK przez świat”.
„Już niedługo będę miała przyjemność opowiedzieć mieszkańcom Oleśnicy o moim intensywnym i bardzo aktywnym pobycie w Japonii. Dla tych, którzy chcieliby posłuchać nieco o Japonii, dla tych, którzy się tam wybierają lub dla tych, którzy byli i chcieliby podyskutować o przeżyciach, a także dla tych, których ciekawi, jak podróże można połączyć z pracą i jak się ma Japonia do Polski jest to event na pewno do polecenia” – tak o spotkaniu pisze na swoim blogup. Barbara Bartczak – oleśniczanka, podróżniczka, którą ciągnie do świata:)
„Węgierskie impresje” – spotkanie autorskie z Gizellą Csisztay i György Mandicsem
11 października (czwartek) o godz. 18.00 w sali konferencyjnej BiFK (ul. M. Reja 10) odbędzie się spotkanie autorskie „Węgierskie impresje”, którego gośćmi będą Gizellą Csisztay i György Mandicsem.
Gizella Csisztay – polonistka, pracuje na Uniwersytecie ELTE, tłumaczka książek Włodzimierza Odojewskiego, Juliusza Kornhausera oraz György Mandics – węgierski nauczyciel, poeta, pisarz, dziennikarz i publicysta.
Spotkanie będzie okazją do porozmawiania o relacjach polsko-węgierskich.
Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller
5 października 2018 r. BiFK – Biblioteka pod Pegazem, ul. F. Kleeberga 4. Więcej informacji na stronie BiFK
wrzesień 2018
Tydzień Książek Zakazanych
Od niedzieli 23 września trwa coroczne święto kultywujące wolność czytania. Tegoroczna edycja Tygodnia Zakazanych Książek odbywa się pod hasłem „Zakazane książki, uciszone historie”.
Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W latach 80. XX wieku wzrosła tam ilość prób ograniczania dostępu do niektórych książek, często na skutek zorganizowanych protestów. Punktem kulminacyjnym był 1982 rok, gdy piątka uczniów z hrabstwa Nassau oskarżyła lokalną komisję edukacji o odmawianie im praw wynikających z Pierwszej Poprawki poprzez usunięcie z półek bibliotek szkolnych książek, które członkowie tego gremium uznali za „antyamerykańskie, antychrześcijańskie, antysemickie lub po prostu wulgarne” (lista zdjętych pozycji obejmowała kilkanaście tytułów, w tym „Rzeźnię numer pięć” Vonneguta, „Nagą małpę” Morrisa, „Black Boya” Richarda Wrighta czy anonimowy pamiętnik narkomanki „Idź, zapytaj Alice”). Sprawa otarła się o Sąd Najwyższy, który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek tylko dlatego, że nie zgadzają się z ich treścią.
Obecnie Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest na całym świecie. W wydarzeniu aktywnie uczestniczą również biblioteki, a także niektóre szkoły i księgarnie w Polsce, zachęcając do sięgania po zakazywane tytuły. Z roku na rok nasila się ilość ataków na prawo każdego człowieka do swobodnego wyboru literatury, dlatego organizatorzy twierdzą, że jeszcze usilniej trzeba zwracać uwagę na ten problem.
Biuro ds. Wolności Intelektualnej informuje, że w ostatnich latach wzrosła liczba tzw. „całkowitych zakazów”, czyli sytuacji, kiedy członkowie lokalnej społeczności próbują usunąć z półek bibliotek lub szkół wszystkie pozycje poświęcone jakiejś tematyce, np. książki o tematyce LGBT lub księgi religijne (z Biblią na czele).
Maraton Pisania Listów odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który świętujemy 10 grudnia. W Maratonie, zorganizowanym przez Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy 12 grudnia wzięły udział klasy 1B i 1E. Uczniowie najpierw zapoznali się z sylwetkami osób, których prawa zostały złamane. Później każdy wybrał w czyim imieniu chce napisać lis do władz, żądając uwolnienia z więzienia, sprawiedliwego procesu, ułaskawienia, ochrony życia czy ochrony środowiska. Najwięcej emocji wzbudziła 10-letnia Annie Alfred – albinoska z Malawi- która żyje w ciągły zagrożeniu, oraz Fomusoh Ivo Feh, który został skazany na 10 lat więzienia za sms-owy żart.
Czy rzeczywiście „nie ocenia się książki po okładce”? Co rzuca się w oczy, gdy po książkę sięgamy? Co nas w niej – przy pierwszym kontakcie- intryguje? Czy można zakochać się w książce od pierwszego wejrzenia ?
Próbą odpowiedzi na te pytania było nieszablonowe zadanie skierowane do uczniów- młodzi czytelnicy mieli stworzyć własną okładkę wybranej lektury. Ale celem zadania było rozwijanie wyobraźni i ekspresji w niewerbalnych sposobach promowania książek oraz – co najistotniejsze – wejście w rzeczywisty, głęboki i twórczy kontakt z tekstem literackim. Uczniowie klas Id, Ie, IIc (i już niedługo IIb) z tego zadania wywiązali się rewelacyjnie.
„Żywa okładka” to popularna wśród naszych licealistów metoda aktywnego, twórczego podejścia do czytanych lektur, sprawiająca, że książka staje się „czymś” (a może „kimś”) przyjaznym, otwartym na kontakt i czytelniczą pasję. Pomysłodawczynią projektu jest prof. Małgorzata Dąbrówka-Poszwa.
Autorzy zdjęć – klasa 1D:
Zdj. 1-2 Król Edyp: Weronika Gąsior, Weronika Gołąbek, Sara Kowalek, Zuzanna Wysmyk
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z ponad 600 plakatów na przystankach komunikacji miejskiej w całym kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć takie hity, jak superprodukcja „Lśnienie” Stephena Kinga, „Inne pieśni” Jacka Dukaja, „Millenium” Davida Lagercrantza, „Trawers” Remigiusza Mroza, „Ósme życie” Nino Haratischwili czy biografia Elona Muska, twórcy Tesli i SpaceX. Żeby korzystać wystarczy postępować zgodnie z instrukcją zamieszczona na obrazku. Miłośnicy książek do dzieła!!!
Od 2 września do 8 października 2016 r. każdy może skorzystać z ponad 1100 utworów z 30 legalnych źródeł. Można je pobierać łatwo, wygodnie i szybko – wystarczy smartfon czy notebook i kultura jest na wyciągnięcie ręki. To oferta dla każdego, różnorodna i bezpłatna lub po preferencyjnych cenach – cena najdroższych utworów nie przekracza 10 zł (oprócz gier). Wbrew panującym powszechnie opiniom kultura w sieci nie musi być droga.
CO OZNACZA KULTURA NA WIDOKU?
multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura. Skierowany jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać,
portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki.
zasoby z legalnych źródeł – łącznie ponad 1100 treści multimedialnych (muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata), po które możesz sięgnąć w każdej chwili – w parku na ławce, w domowym fotelu, w kawiarni, samochodzie, na plaży,
a także instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych.
Autorki ekslibrisów: Wiktoria Prokopowicz – klasa 2A; Julia Wałęga – klasa 1A; Hanna Zachacz – klasa 2D
Targi Dobrych Książek
W dniach 3-6 grudnia warto odwiedzić Wrocław i wybrać się na jedną z największych imprez propagujących literaturę o wysokich walorach literackich oraz artystycznych i typograficznych w kraju. We Wrocławskim Centrum Kongresowym (Hala Stulecia) zaprezentują się wydawcy, pisarze, dziennikarz, blogerzy, tłumacze, ilustratorzy i wielu innych ludzi książki. Będzie można wziąć udział w rozmowach, panelach dyskusyjnych, warsztatach, szkoleniach lub zdobyć autograf ulubionego pisarza. Szczegółowy program Targów można znaleźć tu:
Serdecznie zapraszam!
Narodowe Czytanie 2015
5. września 2015 r. odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Podczas tegorocznego wydarzenia w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa. Na pięknie przygotowanej scenie, wprowadzającej słuchaczy w klimat XIX-wiecznej powieści, swoje ulubione fragmenty prezentowali m. in.: pan Michał Kołaciński – burmistrz Oleśnicy, pani Anna Zasada – dyrektor OBP, pani Marzena Helińska – dyrektor I LO, pani Katarzyna Jurzyk – nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 2, oraz studentki OUTW. O wspaniałą, rodzinną atmosferę zadbał prowadzący – Jędrzej Rybak oraz pani Justyna Krupka, która w krótkim wystąpieniu wprowadziła nas w świat „Lalki”.
Naszą szkołę prezentowali uczniowie: Justyna Cieślach – kl. IIc, Nikodem Dymiński – kl. IIId, Ania Krowicka – kl. IIa, Angelika Ordon – kl. IIIc i Łuksza Sobol – kl. IIIb. Wszystkim uczniom, zarówno tym występującym jak i tym na widowni serdecznie dziękujemy:)
Dziękujemy również polonistom I LO – pani Małgorzacie Dąbrówce-Poszwie, pani Justynie Krupce i panu Aleksandrowi Radzyniakowi za przygotowanie uczniów:)
Ogólnopolskie Wybory Książek
27.kwietnia w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek – inicjatywa zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich, redakcję „Biblioteki szkolne online”. Patronat nad Wyborami objęła pani Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Akcja ma odpowiedzieć na pytanie po jakie książki sięga najczęściej młodzież.
W naszej szkole w dniu wyborów działała „ruchoma” Komisja Wyborcza, która odwiedzała klasy podczas wyznaczonych lekcji w celu przeprowadzenia głosowania. Uczniowie na karci do głosowania wpisywali tytuły trzech najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie.
Komisja w składzie: Karolina Barańska, Jakub Borowiec, Adrian Polowczyk, Klaudia Samiec, Patrycja Sochacka i Aleksandra Staszczyk pod opieką p. Mart Faigi zliczyła głosy i sporządziła protokół z wyborów. Sprawozdanie zostało wysłane do organizatorów i posłuży do poznania i upowszechnienia faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz dostosowaniem do nich księgozbiorów bibliotek.
Chcesz wiedzieć jak wypadły Wybory w naszej szkole? Zajrzyj tu