1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, która od 1945 r. kontynuowała dzieło Armii Krajowej. Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.

Obchody święta w I LO

Klasa IIG wspólnie z nauczycielem historii p. Przemysławem Strzelcem przygotowała z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prelekcję o podziemiu niepodległościowym w latach 1944 – 1963. Uczniowie mieli szansę poznać takie postaci jak Witold Pilecki czy Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, jak i również te związane z partyzantką antykomunistyczną Dolnego Śląska – Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” czy Helena Motykówna ps. „Dziuńka”. Lekcja pozwoliła uczniom spojrzeć szerzej na okres walki z komunistycznym aparatem represji po II wojnie światowej, jak i również lepiej zrozumieć ten trudny dla Polski okres historii.

źródło: Sejm RP, IPN