Słowak książkami stoi

20 grudnia 2021

Cóż to był za dzień! Zeszły piątek upłynął nam pod znakiem zainteresowań czytelniczych. Z okazji inauguracji działalności Szkolnego Klubu Czytelniczego, członkowie Klubu zorganizowali dla uczniów naszego liceum kilka aktywności, które miały na celu przypomnienie, że w każdym z nas kryje się homo lector – człowiek czytający. Zaczęło się od tajemniczego regału, który stanął na pierwszym piętrze przy sklepiku szkolnym; z dnia na dzień zapełnił się on książkami i od samego rana przyciągał do siebie spore grono zainteresowanych. Do regału możemy się już przyzwyczajać, ma on służyć w celach tzw. bookcrossingu – wymiany książek, która polega na tym, że każdy może zabrać jakąkolwiek leżącą na nim książkę, by przeczytać ją w domowym zaciszu, a następnie przynieść z powrotem w dowolnym momencie, aby mogła z niej skorzystać kolejna osoba. Idea ta zakłada również dzielenie się własnymi książkami – zachęcamy do tego, aby przynosić do szkoły zalegające na domowych półkach książki i dać im w ten sposób drugie życie. 

W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, którzy odpowiedzieli na nasz apel w sprawie regałów do szkolnego kącika czytelniczego. Państwa odzew przerósł nasze oczekiwania. Dzięki Państwa zaangażowaniu i hojności udało nam się zebrać ponad 1000 złotych. Szczególne podziękowania za ogromne wsparcie kierujemy do Pana Sławomira Gregorczyka i Pana Dominika Putza. Z całego serca dziękujemy także Firmie RAM Oleśnica, która ufundowała szkole piękną skórzaną kanapę. 

To nie koniec! W ramach inauguracji Klubu chcieliśmy przybliżyć uczniom naszej szkoły twórczość dwóch polskich autorów, ogłoszonych Pisarzami Roku 2021 – Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza. Za pomocą rzutnika wyświetlaliśmy podczas przerw na rozstawionym na pierwszym piętrze ekranie krótkie wykłady dotyczące sylwetek i dzieł wymienionych twórców. Ponadto podczas godziny wychowawczej zaprosiliśmy każdą klasę do wspólnej zabawy – rozwiązania quizu dotyczącego znajomości popularnych wśród młodzieży powieści. Pierwsze miejsce ex  aequo zajęły dwie klasy: 1a (pod opieką p. Adrianny Ostrycharz) oraz 3h (wychowawca – p. Karina Przybyła). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Galeria

K.O.