Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema. W związku z tym Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza na bezpłatne warsztaty z tworzenia komiksów. 

Podczas warsztatów uczestnicy zajęć zapoznają się z sylwetką pisarza Stanisława Lema i głównymi motywami jego twórczości. Zapoznają się również z najróżniejszymi gatunkami komiksu europejskiego i światowego. Na podstawie wylosowanych cytatów z twórczości Stanisława Lema, uczestnicy warsztatów zaczynają tworzyć etiudy komiksowe. Cytaty stają się tematem ich etiud. Pod okiem prowadzących warsztatów uczestnicy stworzą swój SCENOPIS: od pierwszego etapu jakim jest napisanie scenariusza, poprzez etap rysowania kadrów komiksowych i złożenia ich w spójną opowieść.

Warsztaty poprowadzą:

Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik, autor słuchowisk, sztuk teatralnych, komentarzy do filmów dokumentalnych oraz animator kultury. Autor zbiorów opowiadań Szklana huta (2005) Przezroczyste głowy (2018) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany. Dwukrotnie nominowany do Nike – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Polsce. Jego proza zastała przetłumaczona na kilkanaście języków.

Wojciech Stefaniec (ur. 1980) – grafik, rysownik komiksowy uważany za jednego z najwybitniejszych twórców swojego pokolenia. Autor kilkunastu komiksów, z czego dwa „Noir” (2013) i „Wróć do mnie, jeszcze raz” (2016) otrzymały Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy album roku.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Formularz do pobrania na stronie www.biblioteka.olesnica.pl (ilość miejsc ograniczona). Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 25.06.2021 (piątek) do godziny. 16.00. Formularze prosimy złożyć osobiście w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. M. Reja 10 lub mailowo wysłać podpisany skan na adres: wypozyczalnia@bibliotekaolesnica.pl

zdj. z komiksu „Niezwyciężony” aut. Rafał Mikołajczyk