31 maja 10 uczniów  klasy 2 e wzięło udział w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. „Etyka w technologii i Internecie” (Ethics in Technology & Internet), które zorganizowano w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ. Wydarzenie odbyło się po angielsku i było nie tylko kolejną okazją do poćwiczenia swoich umiejętności językowych, ale również do zapoznania się z najnowszymi trendami dotyczącymi etyki w Internecie.

Organizatorami konferencji byli Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org.

IGF (Internet Governance Forum) – Forum Zarządzania Internetem to wielostronna grupa zarządzająca ds. dialogu politycznego na temat spraw zarządzania Internetem.

W czasie ponad dwugodzinnego spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się, co na temat sztucznej inteligencji i etyki myślą m.in. Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie, przedstawiciele ONZ, jak również minister Piotr Mazurek.

Swoje zdanie na temat etyki i sztucznej inteligencji wyraził także najpopularniejszy robot na świecie Sophia, który zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie. Sophia wyraziła nadzieję na współpracę pomiędzy ludźmi i robotami w celu budowania lepszej przyszłości świata.

Uczniowie mogli również usłyszeć, co polska młodzież ma wspólnego z etyczną sztuczną inteligencją. Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzieli o tym, jak zaangażować się w globalny ruch Youth IGF,  a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i Internetu.