Witaj szkoło!

1 września 2021

1 września w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022. Ze względu na sytuację epidemiczną, uroczystość podzielono na cztery tury.

Prowadzący – Martyna Panasik i Michał Kiraga  z klasy IIIC  po powitaniu uczestników podkreślili wartość pamięci o wydarzeniach 1939 r., które powinny być przestrogą dla  młodego pokolenia. Ofiary II wojny światowej uczczono minutą ciszy.

Rozpoczęcie roku szkolnego w nowej szkole jest zawsze ważnym momentem, dlatego witając uczniów szczególnie serdeczne słowa pani dyrektor Marzena Helińska skierowała do uczniów klas pierwszych. Podkreśliła, że nauka jest oknem na świat i życzyła im, by było to okno ukazujące szeroki horyzont i piękny świat, w którym odkrywa się pasje, poznaje wspaniałych przyjaciół. Uczniom klas maturalnych pani dyrektor życzyła mądrych decyzji i wyborów oraz sił do podejmowania wyzwań. Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, by stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej, po czym dokonano aktu przekazania sztandaru.

Przedstawicielka klas pierwszych Aleksandra Muzaj z klasy 1A  podkreśliła, że  uczniowie rocznika 2021/2022 będą godnie reprezentować naszą szkołę i dbać o jak najlepsze wyniki w nauce.

Kinga Karolak z klasy IIIG sekretarz Samorządu Uczniowskiego powitała pierwszoklasistów w imieniu społeczności uczniowskiej, życząc  im , by w naszej szkole rozwijali swoje pasje i zainteresowania.

Na uroczystości pani dyrektor Marzena Helińska wręczyła Nagrody Starosty:

Stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce: Kajetan Darczuk z klasy 2A oraz Marcelina Kobiela z klasy 3D.

Stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce: Maja Pluta z klasy 2B, Jakub Kurzawa z klasy 3B oraz Aleksandra Gurbierz z klasy 3F.

Stypendia za szczególne osiągnięcia w sporcie: Alicja Szwabińska z klasy 2A, Karina Bugiel i Hanna Dziki z klasy 3A, Tamara Kicuła i Dawid Pięta z klasy 3C, Aleksander Jaremków i Adrianna Szwabińska z klasy 3E oraz Kacper Kowalczyk z klasy 3G.

Stypendium za szczególne osiągnięcia w konkursie tematycznym otrzymała zaś Marcelina Kobiela z klasy 3D.

Dyplomy za udział w programie „Młodzi w akcji+” otrzymały Katarzyna Budek, Ewa Kamińska, Kinga Wiśniewska z klasy 2BSara Palica, Julia Rozdolska, Julia Szeliga z klasy 2C. Dyplomy wręczyły uczniom pani Dyrektor Marzena Helińska i koordynatorki akcji panie Anetta Grzesik-Robak oraz Katarzyna Ostrowska.

Wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbruck” pod patronatem dr. Wandy Półtawskiej otrzymał Michał Kiraga z klasy 3C.

Uznanie w konkursie literackim „Z poezją na mury” organizowanym  przez Stowarzyszenie artystyczno-naukowe „Evival’arte” zdobyły Julia Szczęch i Paulina Antomańczyk z klasy 3D. Dyplomy wręczyli pani dyrektor Marzena Helińska oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Jakub Jędrusiak i Karolina Kowalska.

„Słowaki” to w naszej szkole już tradycja.  Statuetka przyznawana jest prawdziwym pasjonatom,  którzy poświęcają swój czas i energię na rozwój swoich zainteresowań, na pomoc innym, a uzyskane ponadprzeciętne  efekty świadczą o  ich  ciężkiej pracy.

Ideą konkursu jest wyróżnienie utalentowanych uczniów I Liceum i podziękowanie im za pracowitość oraz umiejętność wykorzystywania swoich zdolności. Niestety ze względu na sytuacje epidemiczną  nie mogliśmy uhonorować zwycięzców w czerwcu.

Nagrody w kategoriach: poliglota, humanista, matematyk, przyrodnik, wolontariusz, samorządowiec, sportowiec, artysta, Słowak dla klasy, przyznaje Kapituła na wniosek wychowawcy klasy po rekomendacjach nauczycieli przedmiotowców.

Uzyskanie Nagrody Słowaka jest wynikiem całorocznych naukowych bądź artystycznych osiągnięć uczniów.

Nagrody Słowaka za rok szkolny 2020/2021:

I SAMORZĄDOWIEC: Maria Jaworska, Maja Reda, Maciej Łacny kl. IIIC

II HUMANISTA: Piotr Janik kl. IIIA

III SPORTOWIEC: Hanna Dziki kl. IIA

IV ARTYSTA: Marcelina Kobiela kl. IID

V PRZYRODNIK : Maja Pluta IB

VI WOLONTARIUSZ: Karolina Prymas kl. ID

VII SŁOWAK DLA KLASY: kl. IC – wych. p. A. Grzesik-Robak, kl. ID – wych. p. K. Śliwińska

VIII FIZYK:  Jakub Dryka kl. IIIA

IX HISTORYK:  Jakub Kurzawa kl. IIB

„Przyjaciel szkoły” – to kategoria honorowa. Przyznawana za szczególne wspieranie działań naszego Liceum.

Słowak w kategorii   Przyjaciel Szkoły w poprzednich latach:

– w roku szkolnym 2015/2016 nagroda trafiła do rąk Pana Tomasza Słomki absolwenta szkoły, fundatora renowacji zabytkowych mebli należących od 1913 roku do Liceum Ogólnokształcącego

– w roku szkolnym 2016/2017 nagrodę otrzymała Pani Mariola Szklarek – wieloletnia Przewodnicząca Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym.

– w  roku szkolnym 2017/2018 nagrodę Słowaka przyjęła Pani Sylwia Sendek, która przyczyniła się w szczególny sposób do pozyskiwania funduszy na rozbudowę bazy dydaktycznej szkoły.

– w roku szkolnym2018/2019 Słowaka w kategorii Przyjaciel Szkoły otrzymał Pan Sławomir Piechota poseł na Sejm Rzeczypospolitej

– w roku 2019/2020  nagrodę Słowaka przyjęła Pani  Joanna Michalik  Przewodnicząca Rady Rodziców

W roku szkolnym  2020/2021 Kapituła Nagrody Słowaka postanowiła  Statuetkę w kategorii Przyjaciel Szkoły przyznać panu Piotrowi Schabikowskiemu za zaangażowanie w życie szkoły.

Uroczystość przygotowali: p. wicedyrektor Katarzyna Niesobska-Łacny, opiekun Samorządu Uczniowskiego Karina Przybyła, opiekun Pocztu Sztandarowego Izabela Przyłęcka, opiekun chóru szkolnego Małgorzata Dąbrówka, nagłośnienie przygotował  Robert Czarkowski.