Z językiem za pan brat

21 grudnia 2012

Jak napisać: „ w cudzysłowiu” czy „ w cudzysłowie”, „ ten strudel” czy „ ta strudla”, „ o tej statule” czy „ o tej statui”, „ z Jabłonny” czy „ z Jabłonnej”? Oni to wiedzą.
Właśnie zakończył się I etap IX Ogólnopolskiego Konkursu „ Z poprawną polszczyzną na co dzień” oraz V Ogólnopolskiego Konkursu „ Z ortografią na co dzień”. Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie : Dagmara Noworycka (IIIc), Michał Pawelec(IIIe), Jędrzej Rybak (IIIc), Sylwia Stala (IIIc), Wioletta Piotrowicz (IIIe) – poprawna polszczyzna, Sebastian Kisiel (Ic), Wioletta Piotrowicz (IIIe) – ortografia.
Drugi etap konkursu odbędzie się 8 i 9 stycznia 2013 roku. Przydatne informacje ułatwiające przygotowanie się do konkursu ( przykładowe zadania z ubiegłych lat, literatura przedmiotu) można znaleźć na stronie internetowej organizatora (Centrum Edukacji Humanistycznej) www.poprawnapolszczyzna.pl.
Studentom przed egzaminem życzy się „połamania nóg” , Wam wypada chyba życzyć „połamania języków”, a więc życzę Wam tego ( o ile oczywiście nie będzie końca świata).

Aleksander Radzyniak