Maj 2020

Zbiórka na rzecz pacjentów Powiatowego Zespołu Szpitali z siedzibą w Oleśnicy

Uczennice klasy 1B: Kasia Budek, Ewa Kamińska i Kinga Wiśniewska uczestniczą w bieżącym roku szkolnym w programie „Młodzi w Akcji +”. Dziewczęta opracowały projekt pod hasłem „Pandemię mamy, więc pomagamy”. Jego pierwszy etap stanowił Dzień Motywacji, przygotowany w kwietniu dla klas pierwszych. Drugi etap to zbiórka na rzecz pacjentów Powiatowego Zespołu Szpitali z siedzibą w Oleśnicy. Po konsultacjach z oleśnickim szpitalem powstała lista najpotrzebniejszych artykułów. Zbierane będą: artykuły spożywcze o długim terminie przydatności, artykuły higieny osobistej i inne. Szczegółowa lista znajduje się poniżej. Zbiórka trwa do 27 maja 2021 r. Koordynatorką akcji jest p. Katarzyna Ostrowska, z którą kontaktować się można za pośrednictwem dziennika lub poczty służbowej. Zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce i wsparcia pacjentów szpitala.

List produktów 

Styczeń 2020

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się już w tę niedzielę, 31.01.2021 r. Hasło przewodnie tegorocznej zbiórki brzmi – Finał z głową. W tym roku Fundacja skupia się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii.

Możliwości wsparcia zbiórki jest wiele – możesz zrobić przelew, wysłać sms-a, wrzucić pieniądze do puszki, do e-skarbonki, wziąć udział w charytatywnych licytacjach – szczegóły znajdziesz pod linkiem https://www.wosp.org.pl/wspieraj

Zachęcamy również do odwiedzenia strony Oleśnickiego Sztabu WOŚP.

Oleśnicką skarbonkę znajdziecie pod linkiem:

https://eskarbonka.wosp.org.pl/mq94be

Będzie się działo!

Zachęcamy Wszystkich do wsparcia pani Joanny Ślusarczyk, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy, która choruje na stwardnienie rozsiane. Pomóc można wpłacając 1% swojego podatku KRS: 0000050135 Cel szczegółowy: ŚLUSARCZYK, przekazując dowolną kwotę na konto Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia, której oleśniczanka jest podopieczną. Numer kont: 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839, lub biorąc udział w licytacjach prowadzonych na Facebooku – link do aukcji. Pieniądze potrzebne są na rehabilitację i leczenie. 

 

Grudzień 2020

Zakończyła się zbiórka świątecznych prezentów dla małych pacjentów Przylądka Nadziei. W akcję włączyła się cała szkoła. To wspaniałe, że zawsze można na Was liczyć<3. Ilość i różnorodność prezentów przyprawia o zawrót głowy, widać, że włożyliście w to wiele serca. Podarunki na pewno wywołają uśmiech na twarzy niejednego dziecka:)

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i chęć włączenia się do akcji. Jesteście wielcy! Wielkie brawa należą się również Marysi Jaworskiej, która koordynowała akcję w szkole. 

Galeria przyjaciół Przylądka Nadziei

Listopad 2020

W tym roku społeczność I Liceum bierze udział w akcji charytatywnej dla podopiecznych Przylądka Nadziei. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” już od wielu lat pomaga dzieciom chorym na raka. W listopadzie ruszyła kolejna edycja akcji, podczas której można podarować świąteczne prezenty małym pacjentom, którzy często święta Bożego Narodzenia spędzają w szpitalu. W Przylądku leczą się dzieci w różnym wieku, dlatego oprócz zabawek, książeczek, klocków podarować można zestawy kosmetyków, ubrania czy sprzęt elektroniczny. Katalog z prezentami rekomendowanymi przez terapeutów znajduje się  linku poniżej. 

Inicjatorem akcji w szkole jest Samorząd Uczniowski. Każda klasa razem z wychowawcą kupuje wybrany przez siebie prezent (lub prezenty), który następnie trafi do podopiecznych Fundacji. 

Organizatorzy akcji zachęcają do zrobienie sobie zdjęcia z prezentem i oznaczenia go #podarujprezentnaswieta, dzięki temu dzieci zobaczą ile osób o nich pamięta.

Na rzecz Fundacji można również wpłacać datki. Z zebranych środków finansowane są drogie, nierefundowane leki i nowoczesne terapie. Fundacja zapewnia najlepsze protezy, a także opłaca rehabilitację. A jeśli to ostatnia deska ratunku – pomaga pokryć koszty wyjazdu na leczenie do renomowanych ośrodków onkologii dziecięcej za granicą.

Lista rekomendowanych prezentów

Wpłać datek

Więcej o akcji

Zachęcamy do włączenia się do akcji!

Wrzesień 2020

25 września w naszej szkole miała miejsce zbiórka pieniężna dla Mii Szuber! Ogromne podziękowania dla Agaty Korus i Moniki Głowacz, które koordynowały całą akcję! 

Mia choruje na ostrą białaczką limfoblastyczną, a jej jedyną nadzieją jest terapia ostatniej szansy CAR-T za niesamowitą kwotę 1400 000 złotych!  

4-6 tygodni to czas, aby uratować życie Mii, które przez ostanie 5 lat spędziła na leczeniu. Liczy się każda złotówka, która przybliży małą Mię do upragnionego powrotu do zdrowia. 

Dziękujemy wszystkim za wpłaty! O efektach zbiórki poinformujemy już za niedługo!  

Zachęcamy do wpłaty na konto zbiórkę zorganizowaną dla Mii: https://www.siepomaga.pl/skarbonkawielkichsercdlamii-pl?fbclid=IwAR0WtilWxdufF8812yG-r31g5cZ3EJDkikibw08Y6e35bXruCj-2vGDmcy4

Zostań Wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI!

Trwa rekrutacja Wolontariuszy do projektu SZLACHETNA PACZKA.

Wolontariusz Szlachetnej Paczki daje szansę na zmianę w życiu potrzebujących rodzin, seniorów czy niepełnosprawnych. Dociera z pomocą tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, Przywraca im godność i nadzieję.

Bez wsparcia wolontariuszy pomocy nie otrzyma tysiące potrzebujących rodzin i dzieci. Dlatego żeby Paczka mogła pomagać również w Twojej okolicy, potrzebujemy ludzi takich jak Ty.

Dlaczego warto zostać Wolontariuszem?

Uruchamiasz zmianę w życiu ludzi z Twojej okolicy, którzy tego najbardziej potrzebują, którzy żyją w niezawinionej biedzie. Twoja pomoc daje im nadzieję i impuls do walki o pokonanie trudności. Dzięki Tobie uwierzą, że są dla kogoś ważni.

Pomagając innym, pomagasz też sobie. Zdobywasz kompetencje cenione przez pracodawców, w praktyce uczysz się planować, zarządzać projektami i ludźmi czy skutecznie się komunikować. Zwiększasz swój potencjał na rynku pracy.

Nawiązujesz wartościowe znajomości z osobami zaangażowanymi społecznie, z liderami w Twojej okolicy. Stajesz się ważnym członkiem lokalnej społeczności i nawiązujesz relacje osobiste, zawodowe i biznesowe z ludźmi, którym nie jest obojętny los słabszych.

Nie zwlekaj! Zgłoś się już dziś!

Szczegółowe informacje o projekcie i formularz rejestracyjny znajdziesz pod adresem: SuperW


Załóż szpilki i pomóż dzieciom chorym na raka!

W imieniu Samorządu Uczniowskiego serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do akcji organizowanej przez Przylądek Nadziei! 25 września w #DzienSzpilek załóżmy wysokie obcasy i pomóżmy małym wojownikom z kliniki Onkologicznej.
Zachęcamy Was do zrobienia zdjęcia swoim szpilkom (założonym lub nie) i opublikowaniu ich jako post na swoim Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #DzienSzpilek! W tak banalny sposób, jako społeczność szkolna, możemy pomóc małym pacjentom!
Za każde takie zdjęcie Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową otrzyma 2 zł na rzecz pacjentów ze szpitala. Załóżmy szpilki i pobijmy nowy rekord dla dzieci zmagających się z nowotworem!
Również od dnia 23 września na korytarzach będzie odbywać się zbiórka pieniężna dla Mii Szuber, a 25 września na 4 godzinie lekcyjnej nasi wolontariusze przeprowadzą zbiórkę bezpośrednio w klasach.
Mia choruje na ostrą białaczką limfoblastyczną, a jej jedyną nadzieją jest terapia ostatniej szansy CAR-T za niesamowitą kwotę 1400 000 złotych!
4-6 tygodni to czas, aby uratować życie Mii, które przez ostanie 5 lat spędziła na leczeniu. Liczy się każda złotówka, która przybliży małą Mię do upragnionego powrotu do zdrowia.
Zachęcamy do wpłaty na konto zbiórkę zorganizowaną dla Mii: Skarbonka Wielkich Serc dla Mii
Zapraszamy do dołączenia do akcji: https://fb.me/e/1AIHiMwrA
Ponadto zachęcamy do klasowego wzięcia udziału w akcji oraz robienia klasowych zdjęć, będzie to świetna okazja do pomagania, jak i integracji klasy! 
 
Samorząd Uczniowski

Listopad 2019

W dniach 4 – 15 listopada 2019 Santander Bank Polska organizuje akcję Na cztery łapy, w której wspiera schroniska dla zwierząt. Żeby pomóc schroniskom z sąsiedztwa wystarczy do dowolnej placówki Santander Bank Polska (lub do ILO/szczegóły w bibliotece) przynieść przynajmniej jeden z poniższych artykułów:

  • metalowe miski dla psów i kotów w różnych rozmiarach,
  • kubeczki plastikowe – składane, wykorzystywane na spacerach przy wyższych temperaturach,
  • szelki, szczególnie typu guard,
  • zabawki dla kotów np. typu wędka, muszka, miękkie piłeczki,
  • małe pluszaki,
  • obrożę na kleszcze,
  • szczotki do czesania.

Szczegóły:  https://media.santander.pl/pr/469820/santander-bank-polska-razem-z-najmlodszymi-pomaga-lokalnym-schroniskom 

 

Październik 2019

28. Wrocławskie Tragi Dobrych Książek

Lubisz książki i aktywnie uczestniczysz w życiu kulturalnym Wrocławia? Jeśli chcesz pomóc w sprawnym przebiegu największego literackiego święta we Wrocławiu oraz zobaczyć jak wygląda od kuchni organizacja tak dużej imprezy kulturalnej, zgłoś się! Wystarczy, że masz trochę wolnego czasu w dniach 5–8 grudnia i wypełnisz poniższy formularz. Bez zaangażowania wolontariuszy Wrocławskie Targi Dobrych Książek nie byłyby możliwe! 

termin nadsyłana zgłoszeń 20 listopada 2019

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Formularz


Wrzesień 2019

Zostań wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI

Stowarzyszenie WIOSNA poszukuje chętnych do udziału w tegorocznej edycji SZLACHETNEJ PACZKI. Jeśli ukończyłeś 16 lat i chcesz zmieniać świat na lepsze to nie zwlekaj. Zapisz się już dziś! Więcej informacji znajdziesz na stronie SZLACHETNEJ PACZKI lub zapytaj w bibliotece szkolnej.


Październik 2018

Rozpoczynamy charytatywną zbiórkę plastikowych nakrętek. W tym roku szkolnym, po rak kolejny pomagamy chorej Michalince Cieślikiewicz, podopiecznej Fundacji „POTRAFIĘ POMÓC”. Zbiórka trwa  nieprzerwanie cały rok szkolny. Do akcji może włączyć się każdy uczeń naszej szkoły. Zachęcamy uczniów do rozpropagowania akcji w swoim środowisku, do włączenia w to szczytne przedsięwzięcie swojej rodziny i znajomych. Zebrane nakrętki gromadzimy w swoich salach lekcyjnych u wychowawców. Dla zwycięskich klas atrakcyjne nagrody. Szczegóły w regulaminie.

 

Zbiórka dla podopiecznych Fundacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do udziału w zbiórce darów dla podopiecznych Fundacji „Oleśnickie Bidy”.  Każda, nawet najdrobniejsza rzecz ucieszy zwierzaki i wolontariuszy:)Poniżej lista artykułów, które przydadzą się najbardziej.

 

Dla psów:
• materiały do ocieplenia kojców: (koce, ręczniki, pledy, narzuty),
• karma mokra, smakołyki,
• środki pielęgnacyjne, środki przeciw pchłom i kleszczom,
• smycze.

Dla kotów:
• karma mokra, smakołyki,
• żwirek, neutralizator zapachów,
• gazety najlepiej niepowlekane,
• środki pielęgnacyjne.

Inne:
• środki dezynfekcyjne dla wolontariuszy,
• środki do mycia kojców i kuwet,
• mopy z wiadrami,
• rękawiczki jednorazowe,
• papierowe ręczniki.


Zbieramy nakrętki

czas trwania konkursu 19.12.2016 r. – 31.03.2017 r.

Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w konkursie. Zasady są bardzo proste, wystarczy zbierać nakrętki. Klasa, która uzbiera najwięcej wygrywa:) Szczegóły w regulaminie.

REGULAMIN

wyniki po pierwszym ważeniu

wyniki po drugim ważeniu

 


Szlachetna Paczka 2016

paczka-2016ram

W tym roku społeczność naszego liceum przygotowała paczkę dla rodziny z Kępna. Uczniowie spisali się wspaniale przynosząc do szkoły rozmaite produkty żywnościowe, środki czystości i produkty do pielęgnacji dzieci. Dzięki angażowaniu nauczycieli udało się kupić ubrania i obuwie zimowe, książki i zabawki:) Naszą paczkę zapakowałam do 17 kartonów, przyozdobiłam kolorowym papierem i zawiozłam do magazynu. Tam przywitali nas wspaniali wolontariusze, zaangażowani w Paczkę w 100%. Przy herbacie z cytryną i własnoręcznie upieczonych słodkościach rozmawialiśmy o projekcie i słuchaliśmy paczkowych historii. Teraz czekamy na informację zwrotną od Rodziny:)


.
.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017

bez-tytulu

Szczegóły na stronie:

http://www.wosp.org.pl/final/dla-wolontariuszy

http://www.wospolesnica.zhp.net.pl/

 

 


Świetlica Środowiskowa „Bratnia Dłoń”

Świetlica Środowiskowa „Bratnia Dłoń” nawiąże współpracę z młodzieżą chcącą pracować z dziećmi. Praca wolontariusza polegać będzie m. in. na: odrabianiu lekcji, wspomaganiu procesu samodzielnego uczenia się, organizowaniu czasu wolnego podopiecznych, ale także na nauce śpiewu i gry na instrumentach oraz przygotowaniu dzieci do występów.

Osoby zainteresowane zapraszam do biblioteki szkolnej. Pod koniec października grupa chętnych uczniów weźmie udział w spotkaniu organizacyjnym w Świetlicy.

Więcej o pracy Świetlicy tu:

 

 

 


 

Zbiórka na Azyl „Oleśnickie Bidy”

17 września 2016 r. w ramach Jarmarku Produktu Lokalnego Dobra Widawa uczennice naszej szkoły kwestowały na rzecz bezdomnych zwierząt, podopiecznych Azylu „Oleśnickie Bidy”.  W ramach szkolnej zbiórki, w którą zaangażowali się uczniowie i nauczyciele  I LO na kiermasz powędrowały książki, maskotki, figurki i obrazy. Mieszkańcy Oleśnicy chętnie włączyli się w pomoc zwierzętom – udało się zebrać 364 zł.

W imieniu zwierzaków serdecznie dziękujemy uczennicom: Oli Boreckiej (IC), Klaudii Chareckiej (IC), Julii Gabryelskiej (IC), Małgosi Huk (IC), Agnieszce Piętce (IC), Natalii Biegale (IC), Adriannie Frycie (ID), Basi Dudek (IE), Marcie Błaszczak (IIB), Wiktorii Szymanowicz (IIB), Nadii Anuszkiewicz (IID), Ani Leśnierowskiej (IIIA) i Marcie Łukasik (IIIA). Nad akcją czuwały p. Izabela Przyłęcka i p. Marta Faiga.

 img_0520 img_0519

 

 


 

superw_logotyp

 

 

Wystartowała rekrutacja SuperW., czyli wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI. Jeśli czujesz wewnętrzną potrzebę czynienia dobra, chcesz naprawiać świat, pomagać ludziom, a do tego chciałbyś spotkać na swojej drodze podobnych do Ciebie pozytywnie zakręconych ludzi wybierz SZLACHETNĄ PACZKĘ! Wolontariat w Paczce nastawiony jest na rozwijanie siebie, zdobywanie nowych kompetencji, mi. in.: planowania, komunikatywności czy umiejętności pracy w grupie. Udział w Paczce daje mnóstwo satysfakcji, radości i energii:)

„Dzięki Paczce spotkałam cudownych ludzi, z niektórymi do dziś się przyjaźnię. Wspaniale było robić z nimi te wszystkie rzeczy, człowiek ciężko pracował, ale nikt nikogo do niczego nie zmuszał, każdy chciał dać od siebie jak najwięcej, bo im więcej dawał, tym (UWAGA!) więcej otrzymywał w zamian. A czego? Niesamowitej energii pozwalającej góry przenosić!!! To były fantastyczne chwile, które często wspominam i chętnie do nich wracam” Marta Faiga

 

Zapisy na stronie SuperW

Więcej informacji na stronie Szlachetna Paczka


MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL 2015

W ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Oleśnicka Biblioteka Publiczna po raz kolejny zaprasza na Maraton Pisania Listów. Akcję podczas której wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W tym roku pomagamy 10 osobom, m. in.: więźniowi, który 40 lat spędził w izolatce, 13-latce siłą wydanej za mąż, torturowanemu i niesłusznie skazanemu dziennikarzowi, mężczyźnie zagrożonemu wieloletnim wyrokiem za walkę o wolność, mężczyźnie skazanemu na 15 lat więzienia za walkę o prawa człowieka, torturowanej kobiecie. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa. Więcej informacji znajdziesz tu:

Dołącz do nas!

9 grudnia od godz. 9:00

Oleśnicka Biblioteka Publiczna ul. M. Reja 10

 

 

 

 

 

 

 

 

amnesty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZBIÓRKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W OLEŚNICY

Zbliża się zima. Jest to trudny czas dla bezdomnych zwierząt. Niska temperatura i wilgoć sprawia, że trudniej im się ogrzać. Podczas mrozów wzrasta również wydatek energetyczny. W Oleśnicy są ludzie, którzy nie są obojętni na los zwierząt. Możemy ich wesprzeć w działaniu. Wystarczy przynieść do biblioteki szkolnej stare, nieużywane koce, ręczniki, środki do pielęgnacji zwierząt a także żywność. Wszystkie zebrane produkty pomogą przetrwać zimę wielu zwierzakom.

 

 

 

 

 

 

 

 

bidy••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

 

 

 

 

 

 

 

 

FUNDACJA WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI

Nakrętki dla Hospicjum

Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w charytatywnej akcji zbierana nakrętek na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Od 1 grudnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. klasy mogą zbierać nakrętki po napojach, sokach, chemii gospodarczej i kosmetykach. Dla klasy, która uzbiera najwięcej nakrętek przewidziana jest nagroda. Szczegóły w regulaminie.

Regulamin

 

 

 

 

 

 

 

 

indeks••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

 

 

 

 

 

 

 

 

POLA NADZIEI – kwesta na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

 

19 września uczniowie I LO kwestowali na rzecz podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Jak co roku wolontariusze zaopatrzeni w baloniki, ulotki i zakładki zachęcali mieszkańców Oleśnicy do pomocy dzieciom przewlekle i nieuleczalnie chorym. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do podjętej przez szkołę inicjatywy. Brawa dla wolontariuszy!

Uczniowie zaangażowani:

Klasa 1A: Zuzanna Siwiec

Klasa 1B: Dominika Gmyrek, Hania Majewska, Julia Ozga, Marcin Poślednik, Wiktoria Szymanowicz, Oliwia Zawiślak

Klasa 1C: Natalia Faron, Zuzanna Piwko

Klasa 1D: Wiktoria Bujnowicz, Natalia Fligiel, Klaudia Gajewska, Kasia Strzelec, Aneta Wika

Klasa 1E: Sebastian Janus, Laura Mularczyk, Emilia Wojtczak

Klasa 2B: Agnieszka Adamczyk

Klasa 2C: Justyna Cieślak, Klaudia Heinik

Galeria zdjęć

 

 •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

OLEŚNICKI FESTIWAL CYRKOWO-ARTYSTYCZNY

 

 

 

 

 

 

 

 

OFCA

KOMUNIKAT SPECJALNY ! Wolontariusze poszukiwani!

Festiwal to nie tylko artyści i widzowie, to także duża grupa zaangażowanych osób, które go TWORZĄ!

Poszukujemy więc wolontariuszy, którzy chcą być częścią drugiej już edycji tak dobrze przyjętego rok temu festiwalu OFCA! W to duże wydarzenie chcemy zaangażować jak największą liczbę osób. Dlatego, jeżeli masz ochotę poświęcić swój czas w dniach 14-16 sierpnia, chcesz spędzić go w świetnej atmosferze wśród znakomitych artystów cyrkowych i przy okazji wzbogacić swoją wiedzę z zakresu organizacji dużych imprez kulturalnych -zapraszamy Cię do ekipy OFCY!
Potrzebujesz więcej informacji? Nie jesteś do końca przekonany? Napisz, a rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zgłoszenia oraz odpowiedzi na wszelkie pytania uzyskasz kontaktując się z nami drogą mejlową pod adresem wolontariat@festiwalofca.pl

Wolontariusze będą zaangażowani w tworzenie festiwalu na różnych jego etapach i różnych polach w zależności od dyspozycyjności i chęci zaangażowania. Mogą to być 3 pełne dni festiwalowe, a może to być tylko kilka godzin w ciągu wybranego dnia. Wybór należy do Was! Gwarantujemy zdobycie cennego doświadczenia, które potwierdzimy zaświadczeniem.

OFCA na fb

 

 ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

POLA NADZIEI – KWESTA NA RZECZ WROCŁAWSKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI

2. czerwca uczniowie naszego liceum, po raz ostatni w tym roku szkolnym, uczestniczyli w kweście na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. W zbiórce wzięły udział:
Klasa 1B: Agnieszka Adamczyk, Aleksandra Kozłowska, Zuzanna Kraska, Natalia Marczyk, Aleksandra Orlikowska, Klaudia Rogalska, Katarzyna Stolarek i Marta Sztukowska;
Klasa 2B: Marta Babiarz, Justyna Kubiak, Kasandra Matusz, Roksana Wierzbicka.
Wielkie brawa dla wolontariuszek!

PN2015

POLA NADZIEI – KWESTA NA RZECZ WROCŁAWSKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI

21. kwietnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego po raz trzeci wzięli udział w kweście na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Ubrani w żółte koszulki, zaopatrzeni w ulotki i baloniki wędrowali ulicami Oleśnicy i zbierali datki, które pomogą podopiecznym hospicjum, dzieciom przewlekle i nieuleczalnie chorym. W akcji wzięli udział:
Klasa 1B: Agnieszka Adamczyk, Klaudia Rogoń, Hanna Zachacz; klasa 1C: Adrian Polowczyk, Klaudia Samiec, Patrycja Sochacka; klasa 2D: Marta Babiarz, Magdalena Bąk, Weronika Lis, Kasandra Matusz, Monika Plefki i Roksana Wierzbicka
Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie!

pol

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

11 stycznia odbył się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad prawidłowym przebiegiem akcji w Oleśnicy czuwał Hufiec ZHP Oleśnica im. Bohaterskich Lotników Polskich. W tym roku na ulicach naszego miasta kwestowało 180 wolontariuszy. Wśród nich uczniowie naszej szkoły: Klaudia Samiec, Patrycja Sochacka i Adrian Polowczyk. Celem tegorocznej zbiórki pieniędzy jest podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godna opieka medyczna seniorów.

WOSP WOSP2

 

MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL

Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Co roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) – w tym roku piszemy między 6 a 16 grudnia. Podczas Maratonu wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.

Oleśnicka Biblioteka zaprasza po raz drugi do udziału w Maratonie Pisania Listów – największej na świecie akcji w obronie praw człowieka. 16 grudnia, we wtorek w sali widowiskowej Oleśnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. Reja 10 w godzinach od 9.00 do 12.00 uczestnicy Maratonu napiszą odręczne listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup, których prawa zostały złamane. List może napisać każdy chcący wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec naruszania praw człowieka.

Więcej informacji Maraton Pisania Listów

 

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Chcesz nam  pomóc w czasie Finału? Zgłoś się!To właśnie osoby pracujące w Sztabie zarejestrują Cię w naszej bazie, od nich dostaniesz identyfikator, puszkę kwestarską i serduszka czyli wszystkie rzeczy niezbędne do udziału w kweście. Sztab dysponuje ograniczoną liczba wolontariuszy, dlatego przed złożeniem dokumentów u nich zastanów się dobrze czy faktycznie będziesz mógł poświęcić swój czas na kwestę w dniu Finału. Jeśli nie jesteś tego pewien zgłoś się jako wolontariusz pomagający w pracach organizacyjnych Sztabu.

Zgłoszenia można wypełnić w szkole. Szczegóły u koordynatora akcji w I LO p. Bartosza Czarkowskiego.

 

 

WSPOMÓŻ SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT WE WROCŁAWIU

W związku ze zbliżającą się zimą, zwierzęta w schroniskach potrzebują pomocy rzeczowej. Do dnia 30 listopada w bibliotece szkolnej organizowana jest zbiórka kołder, ręczników, koców i poduszek, którymi ocieplone zostaną boksy dla psów i kotów. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc!

Oprócz wymienionych wyżej przedmiotów schronisko pilnie potrzebuje szarych gazet. Mile widziane będą również zabawki i karma.

W imieniu zwierząt serdecznie dziękujemy!

schronisko

POLA NADZIEI

3 listopada uczniowie klas 1c (Karolina Barańska, Klaudia Samiec, Patrycja Sochacka, Adrian Polowczyk) i 2d (Natalia Bieniek, Nikodem Dymiński i Marcin Sankiewicz) wyposażeni w szpadle i przyrząd do sadzenia cebulek kwiatowych stworzyli przed szkołą „poletko nadziei”. Sadzonki zostały zakupione z funduszy zebranych przez Samorząd Uczniowski, który bardzo chętnie włączył się do akcji. Chłopcy sprawnie przekopali fragment ogródka przed szkołą i przygotowali ziemię do sadzenia, a dziewczyny umieszczały cebulki w ziemi. Na wiosnę będziemy mogli podziwiać piękne żonkile. W ramach projektu „Pola Nadziei” kwiaty będą rozdawane w ulicznej kweście, a pieniądze w ten sposób zebrane trafią do podopiecznych Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Wielkie brawa dla wszystkich uczniów za zaangażowanie!!!

PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM

W dniach 3-4 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły: Agnieszka Adamczyk, Aleksandra Balicka, Kinga Hrehorowicz, Anna Leśnierowska, Beata Marciniak, Małgorzata Moczulska, Adrian Polowczyk, Klaudia Rogoń, Magdalena Rybak, Klaudia Samiec, Patyrcja Sochacka i Hanna Zachacz uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Podziel się posiłkiem” zorganizowanej przez Bank Żywności. Zebrana żywność trafiła do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy. Podczas akcji udało się zebrać ponad 800 kg produktów. Wszystkim wolontariuszom gratulujemy zaangażowania w niesieniu bezinteresownej pomocy!
IMG_0994_1-225x300

KWESTA NA RZECZ WROCŁAWSKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI

 20 września w ramach Jarmarku Produktu Lokalnego Dobra Widawa uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji promującej wolontariat. W punkcie informacyjnym każdy zainteresowany mógł poznać działania AKADEMII PRZYSZŁOŚCI, Szlachetnej Paczki i Pól Nadziei, a także dowiedzieć się, co zrobić, żeby zostać wolontariuszem. Korzystając z pięknej pogody, uczniowie klas pierwszych: Agata Lubońska, Beata Marciniak, Agnieszka Adamczyk, Karolina Kozubek, Klaudia Rogoń, Hanna Zachacz, Olga Zawierucha, Martyna Łukaszewska, Dominika Pawłowska, Adrian Polowczyk, Klaudia Samiec, Patrycja Sochacka, Adrianna Beer, Sabina Janicka i Sylwia Lityńska kwestowali na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.Wolontariusze rozdawali baloniki, ulotki i zakładki do książek. To była pracowita sobota, ale dzięki zaangażowaniu wielu pozytywnie zakręconych osób wśród wolontariuszy panowała bardzo wesoła atmosfera.

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI

Wolontariusze AKADEMII PRZYSZŁOŚCI znaleźli niecodzienny sposób na zachęcenie uczniów do zaangażowania się w program pomocy najmłodszym. We wtorek, 16 września, przed naszą szkołą powstało chodnikowe graffiti z adresem strony, na której można zgłosić swoją chęć współpracy z AKADEMIĄ. Wszystkich odpowiedzialnych i ciekawych świata młodych ludzi, którzy chcą zmieniać go na lepsze zachęcamy do odwiedzenia strony www.zostantutorem.pl

 

NASI UCZNIOWIE WOLONTARIUSZAMI NA OLEŚNICKIM FESTIWALU CYRKOWO-ARTYSTYCZNYM

1.- 3. sierpnia Oleśnicę odwiedzili artyści cyrkowi z Polski oraz zagranicy, wśród nich żonglerzy, buskerzy, tancerze ognia, slackerzy, mistrzowie akrobacji na szarfach, rolkarze, hiponotyzer, iluzjoniści, którzy w ramach Oleśnickiego Festiwalu Cyrkowo – Artystycznego zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności.

Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu Miasta Oleśnicy, Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Oleśnicy, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Niezależnej Grupy Animatorów OFCA.
OFCA to niezwykłe wydarzenie inspirowane sztuką cyrkową, w której główną rolę odgrywają ludzie i ich możliwości. Oblicze nowego cyrku, cyrku człowieka, ludzi dla ludzi, niezwykłych możliwości ludzkiego ciała i umysłu, precyzji ruchowej i atmosfery przyjaźni. Podczas
Festiwalu widzowie mogli poczuć magię, przekroczyć granicę ludzkiego postrzegania i zwykłej codzienności.
W czasie festiwalu przygotowano ponad 30 pokazów oraz mistrzowskie warsztaty slackerskie, żonglerskie, hula-hop, tisu i rolkarskie dla zaawansowanych oraz osób rozpoczynających przygodę ze sztuką cyrkową. Festiwalowi towarzyszyła wystawa tematyczna „Ale cyrk” prezentująca historię plakatu cyrkowego.
Uczniowie naszej szkoły pracowali jako wolontariusze podczas festiwalu, pomagali w działaniach usprawniających obsługę artystów oraz widzów uczestniczących w tym wydarzeniu.
Wolontariusze wykazali się dobrą organizacją pracy, sumiennością i łatwością nawiązywania kontaktów. Odpowiedzialność i profesjonalizm licealistów zostały docenione przez organizatorów, którzy już teraz liczą na współpracę z młodzieżą za rok.

.ofca_funpage

POLA NADZIEI

Dnia 21 marca 2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Pola Nadziei” na rzecz Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Młodzież kwestowała na ulicach Oleśnicy i rozdawała ulotki, baloniki, własnoręcznie zrobione kwiatki oraz symbolizujące pierwszy dzień wiosny żywe żonkile, które są również symbolem akcji „Pola Nadziei”. I LO wspiera również Hospicjum, zbierając plastikowe nakrętki. Uzyskane w ten sposób fundusze będą przeznaczone na pomoc dzieciom przewlekle i nieuleczalnie chorym w województwie dolnośląskim. Celem naszych działań jest propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Koordynatorami akcji są p. Marta Faiga i p. Izabella Przyłęcka.

PROJEKT „LIST DO GHANY”

Projekt „Listy do Ghany” jest przedsięwzięciem charytatywnym. Celem akcji jest pomoc w zebraniu materiałów piśmienniczych, plastycznych, książeczek, które trafią do przedszkola w Duadze. Akcję zorganizowała hm. Julianna Zapart z Chorągwi Dolnośląskiej, która jest wolontariuszką w Mankessin. Dzięki niej wiemy dokładnie, czego potrzebują dzieci z Afryki i I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnicy postanowiło wesprzeć tę społeczną akcję.W dniach od 25 listopada do 6 grudnia 2013 r. uczniowie kl. III a – Maksymilian Siwecki i Szymon Sachanek zorganizowali zbiórkę pieniędzy w szkole. W akcji wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Wspólnym wysiłkiem udało się zebrać 252,60 zł. Pozwoliło to na zakup kredek, farbek, flamastów, długopisów, ołówków, gumek, temperówek, kolorowanek, książeczek po angielsku i wielu innych produktów, które trafią do afrykańskiego przedszkola. Dodatkowo uczniowie klasy Ia
– Eliza Dzikowska, Ania Zdubek, Łukasz Jednoróg, Jarek Pydymowski, Jacek Zięba i Bartłomiej Gałek napisali dwa listy w języku angielskim do dzieci w Mankessim. Paczki zostały wysłane 10 grudnia 2013 r. i jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia dotrą do Afryki. Koordynatorkami projektu były panie Marta Faiga, Karina Przybyła, Katarzyna Wyżyn.

SZLACHETNA PACZKA

W dniach 25 listopada – 6 grudnia 2013 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zbierali produkty żywnościowe i środki chemiczne dla jednej z Rodzin biorących udział w projekcie Szlachetna Paczka. I LO po raz trzeci angażuje się w pomoc ubogim Rodzinom z powiatu oleśnickiego. Uczniowie wszystkich klas zorganizowali zbiórkę, dzięki czemu te święta będą wyjątkowe dla wspieranej przez nas Rodziny. Podczas ogólnopolskiego finału 7 – 8 grudnia 2013 r. paczki zostały przekazane potrzebującym. W imieniu Rodzin i wolontariuszy Szlachetnej Paczki dziękuję wszystkim za zaangażowanie.Koordynator działań Marta Faiga.

DNI EUROPY

W dniach 22 – 23 września 2012 r. w ramach IV Jarmarku Produktów Lokalnych Akademia Przyszłości i Szlachetna Paczka promowały akcje wśród osób zwiedzających. Wolontariusze zachęcali do przyłączenia się do obu projektów. Każdy chętny miał okazję dowiedzieć co jest misją obu przedsięwzięć i do kogo są skierowanie, oraz co można zrobić aby pomóc najbardziej potrzebującym. Wolontariusze na zachętę rozdawali ulotki, baloniki i cukierki. Te ostatnie cieszyły się największym powodzeniem wśród najmłodszych uczestników festynu:) Cieszymy się, że zarówno Akademia Przyszłości jak i Szlachetna Paczka są rozpoznawane wśród Oleśniczan. Liderem Szlachetnej Paczki w Oleśnicy jest p. Marta Faiga – nauczycielka I LO.