„Żyd na beczce”- przejmująca adaptacja „Zdążyć przed Panem Bogiem”18.02.2016 r. uczniowie klas trzecich I Liceum zostali zaproszeni przez Kielecki Teatr Lektur do sali widowiskowej na spotkanie z niezwykłym bohaterem żyjącym w potwornych czasach.

Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmannem zaowocowały powstaniem książki: „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM”. On zaś był ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim, który opowiadał o tym, jak można wymordować naród:„… nie ma żadnej bajki… ani snu… ani…fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. …Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą…”

MAREK EDELMANN był też chirurgiem, który po zakończeniu II wojny światowej ratował życie ludziom: „…zawsze imponowało mi, jak ludzie z takim bagażem śmierci jak Edelmann potrafią być najgorętszymi orędownikami życia. To jest fenomen…”            (Z wypowiedzi reżysera Marka Tercza).

 Realistyczną historię śmierci i życia zawartą w reportażu „Zdążyć Przed Panem Bogiem” Kielecki Teatr Lektur ujął w interesującą, przejmująco skonstruowaną formę spektaklu pod tytułem „Żyd na beczce”.

 „… to wszystko zdarzyło się w jakiejś makabrycznej bajce albo śnie..”