Wymiana międzynarodowaW ramach wymiany polsko-niemieckiej w dniach 24-30.04.2016 r. gościliśmy w naszej szkole grupę  uczniów z partnerskiej szkoły Gymnasium Laurentianum w Warendorfie. Młodzież wspólnie pracowała nad projektem „Śladami naszej historii” i przygotowała prezentację dotyczącą Oskara Schindlera  oraz byłych więźniów obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.  Zwiedzanie obozu było jednym z punktów programu wymiany. W trakcie tego tygodnia polscy i niemieccy uczniowie mogli poznać zabytki  oraz historię  Oleśnicy, Wrocławia i Krakowa.

Galeria zdjęć

  Poprzez udział w zajęciach szkolnych  i uczestnictwo w lekcjach WOS-u,  historii , języka angielskiego czy  wychowania fizycznego  niemieccy koledzy mieli okazję poznać i porównać odmienne systemy szkolnictwa. W programie zaplanowano również spotkanie z burmistrzem Oleśnicy Michałem Kołacińskim i wicestarostą p. Arturem Noworytą . Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na integrację,  wspólną zabawę, spacery po Oleśnicy. Przy tej okazji uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się językiem niemieckim  i angielskim, ale co najważniejsze –  poznawali siebie nawzajem, przełamywali stereotypy ,  zawiązywali przyjaźnie, które miejmy nadzieję, przetrwają długie lata.

        Dzięki projektowi wymiany obserwujemy  większą motywację uczniów do nauki języków obcych,  ich otwartość na świat, ogładę i swobodę w kontaktach z obcokrajowcami. Wymiana międzynarodowa to  przede wszystkim doskonała   szkoła tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w jednoczącej się Europie.

       W tegorocznym projekcie  wzięli udział uczniowie klasy Ib  Julia Ozga, Marika Kowalczyk i Wojciech Orchel, klasy Ic Natalia Więcek, Dorota Lewicka i Patrycja Tomalik, klasy Ie Karolina Kowalczyk i Nataniel Telka, klasy IIa Agata Lubońska oraz klasy IIc Klaudia Hejnik i Jakub Borowiec.

Koordynatorami ze strony polskiej byli p.Ewa Lubońska i p. Karina Przybyła, a ze strony niemieckiej p. Christine Salwitzek i  p. Rolf Hartmann.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz  Urząd Miasta Oleśnicy.