Patronat Politechniki Wrocławskiej nad I Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnicy
16 stycznia 2019
Dnia 11. stycznia 2019 w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja współpracy Politechniki Wrocławskiej z I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusz Słowackiego w Oleśnicy. Na mocy porozumienia podpisanego 26 czerwca 2018 r. Politechnika Wrocławska objęła swoim patronatem I LO. Celem współpracy pomiędzy Liceum a Politechniką jest promocja nauk ścisłych i technicznych oraz pomoc w rozwijaniu zainteresowań i pasji uczniów. Dzięki bliskim kontaktom z PWr. nasze Liceum zyskuje wsparcie przy realizacji projektów, możliwość udziału uczniów w konferencjach naukowych, seminariach, wykładach i prelekcjach organizowanych przez uczelnię. Koordynatorami współpracy są pan Mateusz Przygoda reprezentujący Politechnikę i pani Agnieszka Abramowicz nauczycielka matematyki w I LO w Oleśnicy.
W tym dniu nasze Liceum odwiedziło wielu znakomitych gości z Politechniki oraz władze samorządowe. Specjalnymi gośćmi na uroczystości byli uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz gimnazjaliści, którzy już wkrótce będą dokonywać ważnych wyborów: najpierw szkoły średniej, a potem wyższej uczelni i wymarzonego kierunku studiów. Pani Dyrektor Marzena Helińska wraz z prof. dr hab. inż. Andrzejem Dziedzicem Prorektorem ds. Nauczania PWr z wielką nadzieją mówili o wspólnej przyszłości i szansach, jakie daje licealistom współpraca obu placówek. Dr inż. Piotr Jadwiszczak Prodziekan ds. Dydaktyki Wydziału Inżynierii Środowiska swoim wykładem „Technologia wokół nas – czyli po co nam inżynierowie?” zainaugurował część warsztatową imprezy.
Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził prawdziwy bolid przywieziony przez– członków PWr Racing Team. Anna Mycek, Michał Amborski, Tomasz Lejczak, Marcin Lech i Marek Rychłowski – studenci Politechniki – opowiadali o swojej pasji związanej z konstruowaniem pojazdów oraz sukcesach odniesionych na tym polu. Bardzo ważnym punktem programu były warsztaty przygotowane przez pracowników PWr i nauczycieli I LO. Zaproszeni ósmoklasiści i gimnazjaliści wraz z licealistami brali udział w inspirujących zajęciach:
„Proste obwody na splątanych drutach” – dr inż. Anna Hajdusianek Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
„Teoria barw oraz rozszczepianie światła” – dr inż. Karolina Laszczyk, dr hab. inż. Damian Pucicki Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,
„Przewidzieć nieprzewidziane? Losowość wokół nas” – inż. Kamil Jodź Wydział Matematyki,
„Jak powstaje aerodynamika?” – PWr Racing Team,
„Kwas czy zasada- laboratorium chemiczne” – Magdalena Ciura nauczyciel chemii I LO,
„Gabinet matematycznych zagadek” – Joanna Siedlecka nauczyciel matematyki I LO,
„Warsztaty kartograficzne z wykorzystaniem komputerów” – Izabela Przyłęcka nauczyciel geografii, Tomasz Lorek nauczyciel matematyki i informatyki,
„Z krainy lodu do Mordoru” – Łukasz Perczak nauczyciel fizyki I LO,
„Ciąg Fibonacciego” – Agnieszka Abramowicz nauczyciel matematyki I LO.
Uczniowie klas IA. IB, IIA, IIB, IIIA, IIIB i IIIc , realizujących program rozszerzonej matematyki, mieli okazję poznać bogatą ofertę edukacyjną Politechniki Wrocławskiej oraz zasady rekrutacji na uczelnię. Pani Anetta Stypułkowską kierownik i pani Małgorzata Smutkiewicz pracownik Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej odpowiadały wyczerpująco na wszystkie pytania licealistów.
Kolejny raz mogliśmy poczuć naukową atmosferę w naszej szkole. I LO od wielu lat promuje edukację w zakresie przedmiotów ścisłych, z tego też wynikają liczne kontakty z uczelniami wyższymi, które pozwalają uczniom pogłębiać wiedzę i umiejętności. Politechnika jest najcenniejszym partnerem ILO.
Mamy nadzieję, że ósmoklasiści i gimnazjaliści, których przywiodła do nas po części chęć poznania Liceum i fascynacja przedmiotami ścisłymi, po kilku godzinach spędzonych w murach Słowaka, wyszli zadowoleni i zaszczepieni miłością do matematyki, fizyki i chemii.