Wizyta studyjna na Litwie w ramach zadania publicznego Rodzina Polonijna Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Polskie drogi. Śladami Józefa Piłsudskiego”  już za nami…W dniach 22-26 listopada 2021 r. miała miejsce wizyta studyjna uczniów  naszego Liceum na Litwie w miejscowości Bezdany (lit. Bezdonys). To w Bezdanach znajduje się szkoła, z którą realizujemy projekt w ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna” współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce, ogłoszonego  przez Ministra Edukacji i Nauki.

Głównym celem wizyty studyjnej było poszukiwanie śladów obecności Józefa Piłsudskiego, jednego z głównych autorów niepodległości Polski, na terenie Litwy, a konkretnie na Wileńszczyźnie.

Program wizyty był bardzo ciekawy i różnorodny, nade wszystko sprzyjał integracji pomiędzy naszymi uczniami oraz uczniami z Gimnazjum w Bezdanach. W pierwszym dniu uczniowie mogli się przekonać o poziomie swojej wiedzy o historii, sztuce, religii, języku polskim. Ten dzień był także powrotem do wydarzeń sprzed ponad 100 laty, kiedy odzyskiwaliśmy swoją państwowość poprzez udział w  spektaklu, przygotowanym przez uczniów Koła Teatralnego Skrzat w Bezdanach. Należy podkreślić, że w Bezdanach znajduje się stacja kolejowa, gdzie we wrześniu 1908 r. grupa Organizacji Bojowej PPS dowodzona przez Józefa Piłsudskiego dokonała  udanego ataku na rosyjski pociąg pocztowy, przewożący pieniądze z Kongresówki do Sankt Petersburga. Oczywiście, odwiedziliśmy tę stację, próbując wyobrazić sobie  to wydarzenie.

Poszukiwaliśmy śladów obecności Józefa Piłsudskiego. Odwiedziliśmy Zułów, gdzie 5 grudnia 1867 r. urodził się przyszły Marszałek. Dziś nie ma już dworku, pozostał jedynie obelisk i posadzony w tym miejscu jeszcze przez prezydenta Ignacego Mościckiego dąb. Po spaleniu zabudowań w Zułowie rodzina Piłsudskich przeniosła się do Wilna. Pierwsze miejsce zamieszkania w Wilnie w okresie 1875-1877 mieściło się przy ulicy Trockiej (obecnie Traka 3). Stąd Józef Piłsudski uczęszczał do I Gimnazjum Wileńskiego (mieściło się w murach zamkniętego w 1932 r. Uniwersytetu Wileńskiego). Wędrując po Wilnie, mijaliśmy miejsca, które także odwiedzał Józef Piłsudski, na przykład Ostrą Bramę, w której znajduje się przepiękny, niesamowity obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Oddaliśmy cześć Marszałkowi udając się na Rossę, gdzie znajduje się grób Matki Józefa Piłsudskiego oraz Jego serce.

W wizycie udział wzięli uczniowie klas drugich: (2a) Stanisław Ciura, Maciej Kuziak, Rafał Jakimowicz, Konrad Raczyński, Emilia Walasek, (2b) Maja Pluta, Natalia Tomaszewska, Kinga Wiśniewska, (2c) Nadia Gazda, Anna Kaszubkiewicz, Emilia Kopowska, Maja Lewicka, Sara Palica, Julia Ścibisz, (2d) Hanna Helińska. Pomysłodawczynią, inicjatorką i koordynatorką projektu jest dr Anetta Grzesik- Robak – nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, historii oraz podstaw wiedzy o państwie i prawie  oraz Unii Europejskiej w I LO.  Opiekę nad młodzieżą w czasie wizyty studyjnej sprawowała także pani Katarzyna Ostrowska – nauczycielka języka polskiego w I LO w Oleśnicy. Ze strony litewskiej koordynatorką projektu jest pani Edyta Klimaszewska- nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum w Bezdanach.

Galeria

A.G.R.