Uczniowie klasy psychologicznej na Uniwersytecie SWPS we WrocławiuDnia 30 maja 2022r. uczniowie klasy 3d o profilu psychologicznym uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Licealiści wzięli udział w zajęciach dotyczących bliskich relacji, kreatywności oraz budowania poczucia własnej wartości. Uczestnicy zajęć mieli możliwość rozwijania własnych umiejętności w zakresie kompetencji emocjonalno-społecznych. Opiekunami wydarzenia były p. Ewa Świerczyńska i p. Katarzyna Wyżyn.

Poniżej przedstawiamy opinie uczestników zajęć:

„Mieliśmy okazję uczestniczyć w trzech wykładach, które dotyczyły szacunku do samego siebie, bliskich relacji oraz kreatywności. Moim zdaniem wszystkie zajęcia były niezwykle interesujące. Dowiedziałam się wiele ciekawych i przydatnych informacji, które na pewno przydadzą mi się w życiu codziennym”.

 „W moim odczuciu zajęcia na SWPS są świetną alternatywą dla lekcji. Są one prowadzone w ciekawy sposób. To, co bardzo mi się spodobało to kontrakt przedstawiany na początku warsztatów, a najbardziej zasada „Zakłócenia mają pierwszeństwo”. Dzięki temu na bieżąco wszelkie wątpliwości były wyjaśniane. Poza tym, część z warsztatów stanowiła dla nas, jako klasy, pewien rodzaj integracji, ponieważ razem wykonywaliśmy zabawne zadania i braliśmy udział w grach.
Mam nadzieję, że w następnym roku również będziemy mogli brać udział w tego typu wyjazdach”.

 „Bardzo podobało mi się na ostatnim wyjeździe na SWPS. Pierwsze zajęcia podobały mi się najbardziej, dotyczyły akceptacji siebie i prowadząca w przyjemny sposób umiała przekazać nam swoją wiedzę na ten temat. Na koniec dostaliśmy zadanie aby nawzajem napisać sobie coś miłego ( mieliśmy przyklejone kartki na plecy i pisaliśmy właśnie na nich). Te zadanie rzeczywiście mogło nam pomóc w podwyższeniu samooceny. Zajęcia dotyczące kreatywności tez zapadły mi w pamięć bo wykonywaliśmy wiele ćwiczeń i gier grupowych dzięki których mogliśmy wykazać się swoją kreatywnością. Na pewno miło spędziłam czas będąc na owych zajęciach i z chęcią wybrałabym się na nie ponownie”.

 „ …Wykłady były prowadzone w bardzo ciekawy sposób, głównie opierały się na ćwiczeniach, dzięki czemu pobudzały nas do jak najaktywniejszego brania w nich udziału. Pozwoliły nam także bliżej poznać siebie nawzajem, podbudować samooceny i zrozumieć, że mówienie “ja” nie zawsze jest egoizmem. Przybliżone zostały także schematy mogące w przyszłości pomóc nam w rozwiązywaniu konfliktów w relacjach. Metody FUKO i SAKE okazały się być kluczem do rozwiązania wielu problemów między ludźmi. Na koniec pobudziliśmy swoje szare komórki uczestnicząc w zajęciach o kreatywności. Dyskusje na temat: “co by było gdyby liczba trzy zniknęła” lub “co by było gdyby mleko było czarne” rozbawiły wszystkich uczestników dodatkowo zmuszając nas do abstrakcyjnego myślenia, którego pokłady na pewno przydadzą się nam w przyszłości. Podsumowując wyjazd uważam za świetną okazję do zdobycia praktycznej wiedzy z różnych dziedzin, a także do spędzenia miło czasu w gronie przyjaciół”.

„Podczas zajęć na uniwersytecie SWPS uczestniczyliśmy w 3 wykładach, prowadzonych przez tamtejszych studentów. Na pierwszym z nich, dowiedziałam się, jak wpływać na własną samoocenę i brałam udział w zadaniu, w którym każdy z nas miał napisać drugiej osobie coś miłego. To zadanie bardzo mi się  spodobało. Podczas drugich wykładów, zaznajomiłam się z pojęciem SAKE, jako metodą na nawiązywanie bliskich relacji. Na ostatnich warsztatach, rozwijaliśmy naszą kreatywność, biorąc udział w różnych zabawach. Uważam, iż wyjazd był bardzo udany, a sposoby i rady na nim przedstawione, zostaną ze mną w codziennym życiu”.

„Uczestniczyliśmy w 3 wykładach na tematy takie jak: szacunek do siebie, bliskie relacje i kreatywność. Najbardziej podobał mi się wykład na temat szacunku do siebie, ponieważ był on bardzo ciekawie poprowadzony i można było dzięki niemu dużo się nauczyć”.

 K.W.