Dr Zdzisław Wróblewski z wykładem dla klas biologiczno-chemicznychDzięki współpracy naszego liceum z Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, mieliśmy zaszczyt gościć dra Zdzisława Wróblewskiego, który wygłosił wykład dla uczniów klasy II B i IV B realizujących biologię i chemię na poziomie rozszerzonym.

Tematyka wykładu dotyczyła enzymów, które dr Wróblewski słusznie nazwał „wołami wykorzystywanymi w biotechnologii”. Uczniom została zaprezentowana budowa i funkcje wybranych enzymów, wykorzystywanych w różnych procesach biotechnologicznych. Prężnie rozwijająca się biologia molekularna to arena, na której coraz większą rolę zaczynają odgrywać te cząsteczki o właściwościach katalitycznych. Do rozwoju w dziedzinie biotechnologii w ostatnich latach doszło za sprawą dwóch wspaniałych kobiet – Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna, które opracowały metodę nożyczek CRISPR/Cas9. Za swoje odkrycie uzyskały w 2020 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jak zaznaczył dr Wróblewski – metoda ta umożliwia zmianę DNA zwierząt, roślin i mikroorganizmów z niezwykle wysoką precyzją. Jeśli zaś chodzi o człowieka, to przyczynia się do tworzenia nowych terapii przeciwnowotworowych i może spełnić marzenie o leczeniu chorób dziedzicznych.

Serdecznie dziękujemy za wspaniały wykład dr. Zdzisławowi Wróblewskiemu i mamy nadzieję, że Jego zaangażowanie i wiedza zarazi uczniów naszej szkoły pasją do nauki i zachęci do pójścia w ślady noblistów i noblistek.

U.J.