Świętujemy kolejne „Urodziny Julka”26 września po raz  kolejny obchodziliśmy święto naszego patrona, które już na stałe wpisało się do kalendarza szkoły. Ponieważ romantyczny poeta urodził się we wrześniu (przypomnijmy: 4 września 1809 roku ), to właśnie w tym miesiącu  wyprawiamy mu urodziny. I zawsze na wesoło. W tym roku na program artystyczny przygotowany przez uczniów złożyły się satyryczne utwory K. I . Gałczyńskiego („Miłość”, „Człowiek z głową jak ogórek”, „List Juliusza Słowackiego do matki”), oryginalny skecz napisany specjalnie na tę okoliczność – „Nie ma jak u mamy”, „Ballada o malinach”  W. Młynarskiego, wiersze z cyklu „Podróż do Egiptu” M. Białoszewskiego. Wybrzmiały też w uczniowskich interpretacjach teksty Słowackiego „Stokrótki” oraz „Piramidy”. Całość przedstawienia była pomyślana tak, by pokazać w humorystycznej formie poetę nie  jako narodowego wieszcza, ale zwykłego człowieka – z  jego słabościami, dziwactwami czy obsesjami. Obśmiać jego romantyczne gesty i pozy.
„Urodziny Julka” kończyło tradycyjne sadzenie róży w „rosarium Słowackiego” – ogrodzie różanym, który powstaje na chwałę poety przed budynkiem szkoły. Różę sadzili przedstawiciele klas pierwszych, stając się przez ten  symboliczny gest częścią „rodziny Słowaka”.
Pozostaje podziękować uczniom, których talenty aktorskie, wokalne i muzyczne były niewątpliwą ozdobą całego przedsięwzięcia – Marcelinie Kobieli (IV d), Igorowi Misiaszkowi (IV b),  Maćkowi Kuziakowi (III a), Hubertowi Pietrzak- Rogali (III d), Natalii Tomaszewskiej (III b),  Aleksandrowi Zawadzkiemu (II c), Oliwii Szczepańskiej (II c), ELizie Kochanowskiej (II b). Całością „zarządzał” Aleksander Radzyniak.

A.R.

Galeria