Wykład pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego o cukrzycy w ramach profilaktyki prozdrowotnejŚwiatowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.

W nawiązaniu do tego dnia, odbył się w naszej szkole wykład dla uczniów klas drugich, na temat molekularnego podłoża cukrzycy, który poprowadził dr Zdzisław Wróblewski, wykładowca Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. To trudne zagadnienie odnoszące się do regulacji cukru w komórce, zostało zilustrowane w postaci komiksu, który ułatwił zrozumienie tych skomplikowanych przemian.

Celem wykładu było zwiększenie świadomości uczniów odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Cukrzyca przez specjalistów z dziedziny diabetologii nazywana jest „epidemią XXI wieku”. W Polsce choruje na nią nawet 3 mln osób. Należy pamiętać, że jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Możemy ograniczać jej skutki, jednak musimy się stale kontrolować i obserwować swój organizm.

Wykładowca z pasją i zaangażowaniem przedstawili bardzo trudne zagadnienia w prosty i zrozumiały dla młodzieży sposób – za co bardzo dziękujemy. Wykład zorganizowała pani dr Urszula Janicka, nauczycielka biologii.