Uczniowie klasy IIB na Uniwersytecie MedycznymDnia 15.12.2022 uczniowie klasy IIB o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Na początku w tajniki zajęć wprowadził nas dr Paweł Gawłowski – pracownik naukowy Uniwersytetu, ratownik medyczny, popularyzator nauki. Następnie obejrzeliśmy krótką prezentację na temat pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku krwotoku i poznaliśmy kroki “ABC”, które w takiej sytuacji należy podjąć. Zdobytą wiedzę mogliśmy wykorzystać podczas ćwiczeń praktycznych, na których nauczyliśmy się w jaki sposób uciskać rany, czy zakładać stazę taktyczną. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat świadczący o ukończeniu kursu „STOP THE BLEED”.

Po znakomitej “uczcie intelektualnej” przyszedł czas na swoistą “wisienkę na torcie” w postaci zwiedzania Centrum Symulacji, mieszczącego się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku z pięknym, odrestaurowanym wnętrzem. W trakcie wędrówki podziwialiśmy nowoczesne symulatory i mogliśmy zapoznać się z interaktywnymi fantomami, m.in. słynną Wiktorią, Brajanuszemi Szymonem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż jest to pierwszy taki wyjazd w ramach umowy partnerskiej z uczelnią, a nasze Liceum znalazło się w niewielkim, elitarnym gronie szkół, które zostały nią objęte.

Dziękujemy za fantastyczne zajęcia i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Jesteśmy przekonani, że w razie potrzeby w praktyce wykorzystamy zdobytą wiedzę. Opiekunem był p. Tomasz Banaszak.

Galeria

Hanna Rejak, kl. IIB