Książęta oleśniccy w czasach nowożytnych – wykład w ramach projektu historycznego Oleśnica – książęce miasto trzech kultur18 stycznia, w ramach kolejnego etapu projektu edukacyjnego „Oleśnica – książęce miasto trzech kultur”, dzięki współpracy z Instytutem Piastów Śląskich, w zakresie programu „Nowe FIO”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności, w naszym Liceum odbył się wykład Pana profesora Wojciecha Mrozowicza „Książęta oleśniccy w czasach nowożytnych”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych – IC, IIC i IIIC realizujących historię jako przedmiot rozszerzony. Pan Profesor jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistą z zakresu historii średniowiecza, historii Śląska a także współautorem monografii Oleśnica od czasów najdawniejszych po współczesność. Dzięki wystąpieniu mogliśmy dowiedzieć się wielu niezwykle przydatnych informacji o historii „naszej małej ojczyzny” i poznać dogłębnie jej nowożytne aspekty.

W ramach współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy i uprzejmości p. Magdaleny Żerebeckiej, dyrektor PCEiK, w murach naszej szkoły została wyeksponowana wystawa Śląscy Wirtembergowie w Księstwie Oleśnickim. Dodatkowo od 1 marca będziemy gościć wystawę Pamięci Podiebradów: Oleśnica oraz Księstwo Oleśnickie w latach 1495 – 1647 r. Obie wystawy zostały zrealizowane na zlecenie PCEiK  przez dra Marka Nienałtowskiego oraz p. Danutę Obrębską – Kubik.

I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnicy realizuje projekt historyczny we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu, Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury, Fundacją „Kachny” oraz Instytutem Piastów Śląskich. Koordynatorem projektu jest p. Przemysław Strzelec, nauczyciel historii w I LO.

Zdjęcia: Filip Fior kl. 1 c

Galeria

P.S.