Powstanie w getcie warszawskim 1943 roku oczami uczniów I LO w Oleśnicy.



W dniu 19 kwietnia będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ten temat w tym roku stanowi przedmiot zainteresowania XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Oleśnicy podjęli wyzwanie ubiegania się o mandaty posła na SDiM. W tym celu przygotowali projekty związane z powstaniem w getcie warszawskim, koncentrując się nie tylko na ogólnych informacjach o wydarzeniu, ale przede wszystkim na konkretnych osobach, które wpisały się w tę tragiczną historię narodu żydowskiego. Uczniowie dzielą się swoją wiedzą wśród rówieśników, a dziś, tj. 27 marca przedstawili efekty swoich badań słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w postaci wykładu połączonego z wystawą w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. M. Reja. Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wśród wielu podejmowanych wątków historycznych nie zabrakło również analogii do obecnej sytuacji na Ukrainie. Wojna jest zawsze złem, z którym trzeba walczyć i nie pozostawać na nie obojętnym – to przesłanie, które zakończyło prelekcje uczniów z I LO w Oleśnicy. Opiekunem merytorycznym jest dr Anetta Grzesik-Robak. Uczniowie, którzy przygotowali swoje wystąpienia to: Nadia Gazda i Julia Ścibisz, Amelia Bąk i Martyna Spasówka, Aleksandra Krzysztofik i Hanna Niwa, Maja Tracz i Hanna Tymańska, Jagoda Reda i Katarzyna Sroka, Weronika Habrych i Oliwia Łuczkowska, Franciszek Skiba i Filip Fior, Hanna Zięba i Aleksandra Dudek, Zuzanna Cichy i Oliwia Szczepańska, Mikołaj Putz i Marcel Pastuła, Michalina Blachnicka i Hanna Krzyżanowska.

Galeria

A.G.R