Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w I Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnicy
19 czerwca 2023
W kolejnym dniu odwiedziliśmy Wrocław, a wnim Centrum Historii Zajezdnia, Uniwersytet Wrocławski, Dom Edyty Stein, Ostrów Tumski oraz przepiękny wrocławski Rynek. Na mapie naszej wymiany pojawiła się wizyta w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz – Birkenau, gdzie uczniowie brali udział w pobycie studyjnym, czyli zwiedzanie zostało połączone z warsztatami pod tytułem: Nie bądźcie obojętni! – przesłanie świadków Auschwitz. Ostatnim punktem programu był zjawiskowy Kraków, gdzie uczniowie poznali XX-wieczną historię tego miasta, odwiedzając Muzeum Krakowa mieszczące się w byłej Fabryce Schindlera oraz Aptekę pod Orłem, w której jej właściciel Tadeusz Pankiewicz udzielał pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. Zarówno Oskar Schindler, jak i Tadeusz Pankiewicz za niesienie pomocy ludności żydowskiej uzyskali tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashemw Jerozolimie. Nie można było także nie zajrzeć do niezwykle urokliwej dzielnicy Kazimierz, gdzie uczniowie zobaczyli wnętrze jednej z Synagog, mogli upajać się widokiem i atmosferą uliczek i zakamarków tej części miasta. Pobyt w Krakowie dopełnił spacer na Wawel i wysłuchanie hejnału z wieży wspaniałego Kościoła Mariackiego. W dniu 16 czerwca pożegnaliśmy naszych gości z Warendorfu, z którymi zobaczymy się w październiku realizując na terenie Niemiec drugi etap naszego projektu.
Wymiana został sfinansowana ze środków Miasta Oleśnicy, Fundacji Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz Starostwa Powiatu Oleśnickiego.
Uczestnikami wymiany ze strony polskiej byli :Oliwia Romaszewska, Antonina Syta, Julia Jaremków, Milena Mysiura, Iga Wieczorek, Karolina Orlowska, Antonina Kuś, Maria Chirowska, Julia Ścibisz, Amelia Bąk, Mikolaj Lewandowski, Tomasz Gołebiowski. Ze strony niemieckiej: Layla Basbenzer, Leonie Winter, Celina Völker, Iljana Kröker, Emely Strohbücker, Sophia Serries, Anna Münstermann, Franka Kampkötter, Laurin Blienert, Carl Jonathan Hartmeier, Lennard Buschmeier. Funkcję koordynatorów ze strony I LO pełniły Anetta Grzesik- Robak i Ewa Lubońska, a ze strony Gymnasium Laurentianum – Ursula Herich i Kristina Kösters.
